12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek dziękujemy wszystkim pielęgniarkom i pielęgniarzom za Waszą pracę, za każdy gest i za podaną kroplówkę. Bardzo serdecznie składamy Wam jak najlepsze życzenia szczęścia osobistego i co najważniejsze poprawy warunków pracy, abyście mogły i mogli realizować swoją misję z pełnym zaangażowaniem.
- Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
- Codzienna ciężka praca i odpowiedzialność pielęgniarek
- Uprawnienia pielęgniarek do wystawiania recept
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Międzynarodowe Święto Pielęgniarek zostało ustanowione w 1973 roku na Kongresie w Meksyku dla upamiętnienia Florence Nightingale, która ona podczas wojny krymskiej w latach 1854–1856 udowodniła, że higiena, porządek i oddanie pacjentom ratują życie i położyła podwaliny pod zawód nowoczesnej pielęgniarki. Florence Nightingale była założycielką pierwszej szkoły pielęgniarstwa w Londynie, opracowała teorię pielęgnowania pacjentów i była jedną z pierwszych wdrażających profilaktykę chorób zakaźnych. Na cześć założycielki pielęgniarstwa, przyznawane jest najbardziej prestiżowe odznaczenie dla pielęgniarek ustanowione przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża w 1912 roku. Medal Florence Nightingale jest przyznawany za wzorową służbę w zawodzie i oddanie pacjentom. Pierwszą polską pielęgniarką uhonorowaną medalem w 1923 r. była Maria Aniela Tarnowska ze Światopełk-Czetwertyńskich – polska księżna i działaczka społeczna, w czasie II Wojny Światowej major Armii Krajowej. Na świecie pielęgniarki są reprezentowane przez Międzynarodową Radę Pielęgniarstwa utworzoną w 1899 roku. Obecnie należą do niej 123 krajowe organizacje pielęgniarskie, w tym oczywiście Rada z Polski.
Codzienna ciężka praca i odpowiedzialność pielęgniarek
Pielęgniarka jest zawodem o dużej wartości społecznej, gdyż wiąże się z codziennym bliskim czuwaniem nad pacjentami, ogromnym oddaniem i poświęceniem.
Praca pielęgniarek to nie tylko podstawowe obowiązki takie jak:
- podawanie leków, zmiana opatrunków, wykonywanie zastrzyków,
- monitorowanie parametrów życiowych i dokumentacja stanu pacjenta,
- asysta przy badaniach, zabiegach i operacjach
ale również długie i ciężkie dyżury, nieprzewidywalne sytuacje i odpowiedzialność za ludzkie życie, które wymagają ogromnej siły fizycznej i psychicznej. To również edukacja prozdrowotna i wsparcie psychiczne pacjentów. Empatia i wsparcie w chorobie ze strony pielęgniarek obniża stres, buduje zaufanie i większości pacjentów przyspiesza powrót do zdrowia.
Uprawnienia pielęgniarek do wystawiania recept
Od 1 stycznia 2016 roku pielęgniarki i położne mogą wystawiać recepty na leki określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Pielęgniarka w ramach porady pielęgniarskiej może samodzielnie ordynować i przepisać leki zawierające określone substancje czynne oraz przepisać recepty na kontynuację leczenia przewlekłego. Recepty są wypisywane przez uprawnione pielęgniarki i położne.
Jedną z podstawowych sekcji serwisu informacji o lekach LekInfo24 jest Indeks Leków dla Pielęgniarek i Położnych, który zawiera zasady przepisywania recept, indeks alfabetyczny produktów farmaceutycznych oraz stale aktualizowany przewodnik terapeutyczny po wybranych schorzeniach, na które pielęgniarki i położne mogą wypisać recepty ordynujące zintegrowany z indeksem leków. Przewodnik powstał i jest wydawany pod patronatem Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, która doceniła naszą staranność w stworzeniu i prowadzeniu serwisu.
Indeks leków dla pielęgniarek i położnych
Jeszcze raz składamy wszystkim pielęgniarkom najserdeczniejsze życzenia, dziękujemy za długą i owocną współpracę i zapraszamy do dalszego stałego korzystania w pracy z naszego serwisu dedykowanego pielęgniarkom i położnym.
Redakcja LekInfo24
Powiązane artykuły

Indeks leków dla pielęgniarek i położnych pod patronatem Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
Aktualność: CZERWIEC 2025 Od 1 stycznia 2016 roku pielęgniarki i położne mogą wystawiać recepty zawierające leki określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia....
Więcej »