Aktualności serwisu LekInfo24.pl
Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną listę 240 produktów leczniczych i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na dzień 9 czerwca 2016
W związku z występującymi brakami niektórych leków w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2016 r. opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.
Wśród leków o zagrożonej dostępności ponownie znalazła się m.in. złożona szczepionka Infranrix (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu B).
W wykazie znajdują się m.in. leki wziewne i inhalacyjne stosowane w astmie, POCHP i w obturacyjnych zapaleniach oskrzeli m.in. u dzieci - Pulmicort i Berodual oraz Seretide, Serevent, Spiriva i Symbicort; znalazły się również różne postacie insulin, preparaty stosowane u pacjentów po przeszczepach oraz leki przeciwzakrzepowe Clexane oraz Fragmin.
Na listę wpisano także m.in. stosowany w leczeniu schizofrenii i innych chorób psychicznych Rispolept Consta oraz przeciwpadaczkowy Vimpat. Uciążliwy dla pacjentów mogą być trudności w kupieniu leków stosowanych w zaburzeniach oddawania moczu jak Cardura i Vesicare.
Obecna lista zawiera 22 nowe pozycje, są to m.in. następujące preparaty: Alkeran, Benlysta, Hycamlin, Hydroxycarbamid Teva, Hydroxyurea Medac, Imigran, Nucala, Nutramigen, Tacni, Taflotan, Trisenox
W przypadku odmowy realizacji zamówienia na produkty objęte wykazem „zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP”, podmiot składający zamówienie (apteka) przekazuje niezwłocznie kopię odmowy do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz dokumenty związane z zamówieniem lub odmową w formie elektronicznej lub pisemnej powinien przechowywać przez okres 3 lat i udostępniać na żądanie organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej .