Aktualności serwisu LekInfo24.pl
Aktualna lista Ministerstwa Zdrowia 288 produktów leczniczych i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na dzień 15.05.2019
W porównaniu do listy na dzień 15 marca 2019 lista zmniejszyła się o 53 pozycje.
W związku z występującymi brakami niektórych leków, w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 2019. Poz. 40) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Preparaty, które znajdują się na liście nie mogą być wywożone za granicę.
W przypadku odmowy realizacji zamówienia na produkty objęte wykazem zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP, podmiot składający zamówienie (apteka) przekazuje niezwłocznie kopię odmowy do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz dokumenty związane z zamówieniem lub odmową w formie elektronicznej lub pisemnej powinien przechowywać przez okres 3 lat i udostępniać na żądanie organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej .
W porównaniu z listą poprzednią, do aktualnej listy przybyło 8 pozycji a ubyło 61 pozycji.
Wykaz z 12 marca 2019 obejmował 341 pozycje, natomiast wykaz z 14 maja 2019 to 288 pozycje. Oznacza to, że aktualny wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zmniejszył się o 53 pozycje. Ilość ta nie oznacza jednak aż tak znaczącej poprawy dostępności produktów. Usunięte z wykazu pozycje to głównie szczepionki – 60 pozycji (Infanrix - IPV + Hib, Infanrix hexa, Influvac Tetra, M-M-RvaxPro, Pentaxim, Priorix, Priorix-Tetra, VaxigripTetra) oraz lek Vessel due F kapsułki. Szczepionki występowały w bardzo wielu opakowaniach (np. Priorix – 18 pozycji) i stąd tak duża różnica.
W wykazie majowym mamy również nowe pozycje. Są to: Cortiment MMX (Budesonidum) stosowany we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego; 2 dawki leku Firmagon (Degarelixum) stosowanego w zaawansowanym hormonozależnym raku gruczołu krokowego oraz 5 dawek heparyny drobnocząsteczkowej - Losmina (Enoxaparinum).
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
W załączeniu pełna lista opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia (Dz. Urz. Min. Zdr. 2019. Poz. 40)