Aktualności serwisu LekInfo24.pl
Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 1 lipca 2022 dłuższa o 3 pozycje. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę.
- Czym jest wykaz leków zagrożonych dostępnością w Polsce?
- Leki zagrożone dostępnością w Polsce dodane do poprzedniego wykazu
- Leki zagrożone dostępnością w Polsce usunięte z poprzedniego wykazu
- Zobacz pełną aktualną listę produktów zagrożonych dostępnością
Czym jest wykaz produktów zagrożonych dostępnością w Polsce?
W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (Dz. Urz. Ministra Zdrowia 27 czerwca 2022 r. Poz. 67) opublikowano obwieszenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest on przygotowywany na podstawie danych z aptek, które mają obowiązek na bieżąco raportować o powtarzających się brakach poszczególnych leków w obrocie. Dany produkt pojawia się w wykazie, jeśli co najmniej 5% aptek z danego województwa zgłosi jego brak. Aktualizacja listy produktów zagrożonych dostępnością zabezpiecza polskie placówki i pacjentów przed wywozem za granicę leków, których może w Polsce zabraknąć.
Produkty zagrożone dostępnością w Polsce dodane do poprzedniego wykazu
Nowe pozycje w wykazie - 3 pozycje:
- lek Atrovent zawierający bromek ipratropium - lek o działaniu cholinolitycznym, stosowany w chorobach obturacyjnych dróg oddechowych;
- lek Jardiance 10 mg (1 pozycja) zawierający empagliflozynę - doustny lek przeciwcukrzycowy (inhibitor SGLT2). Lek jest wskazany do stosowania w cukrzycy typu 2 oraz w leczeniu objawowej przewlekłej niewydolności serca;
- lek Pradaxa 110 mg (1 pozycja) zawierający eteksylan dabigatranu - lek przeciwzakrzepowy (bezpośredni inhibitor trombiny. Lek jest wskazany do stosowania: w zapobieganiu żylnym powikłaniom zakrzepowo-zatorowym po przebytej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego lub kolanowego; zapobieganiu udarom i zatorowości systemowej u pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków z jednym lub więcej czynnikami ryzyka; leczeniu zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej oraz zapobieganiu nawrotom zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.
Produkty zagrożone dostępnością w Polsce usunięte z wykazu
Pozycje usunięte z wykazu:
- z wykazu na dzień 1 lipca 2022 nie usunięto żadnej z dotychczasowych pozycji.
Serwis LekInfo24.pl zostanie zaktualizowany 1 lipca 2022.
Zobacz pełną aktualną listę produktów zagrożonych dostępnością
Powiązane artykuły
- Atrovent roztwór do nebulizacji 250 µg/ml (Ipratropium bromide)
- Jardiance tabletki powlekane 10 mg (Empagliflozin)
- Pradaxa kapsułki twarde 110 mg (Dabigatran etexilate)
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, opracowanie redakcja Lekinfo24