Aktualności serwisu LekInfo24.pl
Relacja z konferencji prasowej "Grypa - zapobieganie i leczenie" URPL,WMiPB
„Wirtualne spotkanie z grypą” jest powtarzane przez Urząd rokrocznie w porze zbliżającej się największej zachorowalności (chociaż grypa, wbrew utartym poglądom jest schorzeniem całorocznym, znanym w Europie od ponad 2000 lat).
Grypa od kilkudziesięciu już lat jest największym zagrożeniem epidemiologicznym w naszej części świata, a zarazem chyba najbardziej lekceważonym przez pacjentów.
Prawdopodobnie wynika to z faktu, że jest powszechnie mylona z innymi, bardzo licznymi chorobami wirusowymi układu oddechowego, które przebiegają mniej dramatycznie i zdecydowanie dają mniej ciężkich powikłań niż grypa. Drugą przyczyną lekceważenia grypy może być utrata instynktu zagrożenia, które towarzyszyło niegdyś epidemiom ze względu na niewystępowanie masowych epidemii od czasów grypy „hiszpanki”, której pandemia pochłonęła na świecie przed 100 laty między 25 a 100 mln ludzi.
Dlatego też corocznie jesienią, w Kampanii „Lek Bezpieczny” grypa jest przywoływana, a konferencje prasowe mają charakter ostrzegawczy i profilaktyczny. Dowodem są wystąpienia Wykładowców.
Gospodarzem tegorocznej Konferencji był Prezes URPL,WMiPB, Wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency; EMA, dr Grzegorz Cessak, który podczas wykładu Szczepionki przeciw grypie na sezon 2017/2018 stwierdził m.in.:
· Każda szczepionka przeciw grypie może być stosowana tylko w jednym (bieżącym) sezonie. Ze względu na bardzo dużą zmienność antygenową wirusa grypy skład szczepionek na każdy sezon epidemiczny jest aktualizowany i zatwierdzany przez odpowiedni organ kompetentny (URPL/EMA) Podczas sezonu 2017/2018 są dopuszczone do obrotu dwa rodzaje szczepionek przeciw grypie:
- Trójskładnikowa - zawiera antygeny dwóch szczepów wirusa grypy typu A i jednego szczepu wirusa typu B; jest wskazana do stosowania od ukończenia 6. miesiąca życia
- Czteroskładnikowa - zawiera antygeny dwóch szczepów wirusa grypy typu A i dwóch szczepów wirusa typu B; jest wskazana do stosowania od ukończenia 3. roku życia
O wyborze szczepionki zawsze decyduje lekarz po przeprowadzeniu badań kwalifikujących do szczepienia
Wszystkie znane objawy niepożądane po podaniu szczepionki przeciw grypie są opisane w ulotce dla pacjenta dołączonej do opakowania. Większość tych objawów ma charakter łagodny i ustępuje w ciągu 3 dni.
Ważne! Przed szczepieniem należy poinformować lekarza o wszystkich występujących u pacjenta uczuleniach, w tym szczególnie na białka kurze, zmniejszy to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Nie wszystkie działania niepożądane są bezpośrednio związane ze szczepionką; niekiedy występuje omdlenie a nawet objawy neurologiczne jako reakcja na ukłucie igłą.
Szczepienia były i nadal pozostają najlepszym sposób profilaktyki grypy - Profesor zw. dr hab. Lidii B. Brydak - Kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, Ekspert European Vero Cell Influenza Vaccine Advisory Council (EUVIVA)
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie rocznie umiera około 250 000-500 000 osób w tym 28 000-111 500 stanowią dzieci poniżej 5 roku życia.
W Polsce w sezonie epidemicznym 2016/2017 zarejestrowano 4 919 110 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne, 16 890 hospitalizacji i 25 zgonów.(Należy podkreślić, że oficjalne statystyki nie uwzględniają wszystkich zgonów z powodu grypy ze względu na nieprecyzyjne lub niewłaściwe wskazanie wyjściowej przyczyny zgonu.
Ta sytuacja powoduje, że liczba zgonów jest zdecydowanie niedoszacowana/zaniżona a w konsekwencji lekceważona, bagatelizowana przez społeczeństwo).
Infekcja grypowa powoduje wielorakie powikłania począwszy od odrzutu przeszczepu, powikłań pulmonologicznych, kardiologicznych, neurologicznych, psychiatrycznych, laryngologicznych, nefrologicznych, ginekologiczno-położniczych, zaostrzenie lub pogorszenie chorób przewlekłych, względnie powstanie nowych chorób, a w najostrzejszych przypadkach prowadzić do zgonu.
0d wielu lat obraz kliniczny grypy może być potwierdzony za pomocą różnych technik biologii molekularnej w specjalistycznych laboratoriach na terenie całego Kraju. Potwierdzenie infekcji jest bardzo istotne dla zahamowania procesu chorobowego, przez dzięki zastosowaniu jedynych leków antygrypowych tzw. inhibitorów neuraminidazy, którymi dysponuje medycyna.
Jedyną, najlepszą ochroną i najtańszą metodą profilaktyki przed zachorowaniem na grypę są szczepienia. WHO rekomenduje szczepienia przeciwko grypie wszystkim chętnym, a szczególnie tym ze wskazaniami klinicznymi i epidemiologicznymi.
W sezonie 2016/2017 przeciwko grypie zaszczepiło się zaledwie 3,3% Polaków - od wielu sezonów epidemicznych stan zaszczepienia pozostawia wiele do życzenia zwłaszcza w przypadku pracowników służby zdrowia, małych dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży.
Uwzględniając fakt, że grypa powoduje liczne cosezonowe zachorowania, wielonarządowe powikłania pogrypowe, które niejednokrotnie mogą spowodować nieodwracalną utratę zdrowia lub zakończyć się zgonem, należy zgodnie z apelem WHO zwiększyć procent zaszczepionej populacji w świecie. Infekcje spowodowane przez grypę trzeba rozpatrywać nie tylko w aspekcie utraty zdrowia, ale również w aspekcie wymiernych, policzalnych kosztów ekonomicznych jakie ponosi kraj.
Gospodarzem i organizatorem konferencji był Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych