Apteczka na wyjazd wakacyjny
- Jakie leki wziąć na wakacje?
- Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe
- Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dla dzieci
- Leki na katar
- Leki na kaszel suchy
- Leki na kaszel mokry
- Leki przeciwbiegunkowe
- Preparaty wspomagające leczenie biegunki i stosowane w zapobieganiu biegunkom podróżnych
- Leki na wakacyjne zaparcia
- Ochrona dzieci przed oparzeniem słonecznym
- Leki zmniejszające odczyny po ukąszeniach owadów
- Leki w chorobie lokomocyjnej
- Leki przeciwalergiczne
- Leki w bólach brzucha i bolesnych miesiączkach
- Leki w zapaleniu pęcherza moczowego
Jak się przygotować do podróży, jakie leki zabrać oraz kiedy i jak z nich korzystać
Na wyjazd wakacyjny, szczególnie za granicę do krajów o innym klimacie, należy pojechać przygotowanym na powszechne dolegliwości, którym możemy zaradzić samodzielnie.
- Apteczka wakacyjna
- Jak przygotować się do podrózy?
- Apteczka wakacyjna - jakie leki wziąć?
- Jak należy skompletować apteczkę wakacyjną?
Apteczka wakacyjna
„Apteczka wakacyjna” nie jest zdefiniowana ustawowo, tak jak apteczka samochodowa. Opracowanie apteczki wakacyjnej przygotowane przez redakcję LekInfo24 przedstawia podstawowe zasady kompletowania leków najbardziej potrzebnych w podróży oraz przykładowe propozycje. "Apteczka wakacyjna", w naszym opracowaniu, służy wszystkim - lekarzom, szczególnie rodzinnym i pediatrom, farmaceutom oraz wszystkim, którzy przygotowują się do wyjazdu. Wszystkie przedstawione leki są dostępne bez recepty.
Jak przygotować się do podrózy?
Przed dalekimi podróżami należy podjąć działania zapobiegawcze, szczególnie w zakresie szczepień ochronnych obowiązkowych i zalecanych. Jest to najlepszy sposób zabezpieczenia przed zachorowaniem w lub po podróży. Szczegółowe informacje dotyczące wymagań oraz zaleceń w różnych krajach znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych z profilami krajów.
Zobacz aktualne informacje dla podróżujących na stronie Misterstwa Spraw Zagranicznych »
Zalecenia dotyczące szczepień zalecanych przed podróżami do poszczególnych krajów można również uzyskać w placówkach ochrony zdrowia mających doświadczenie w zakresie medycyny podróży. Należy pamiętać, ze wizyta u lekarza, dotycząca podróży do egzotycznego kraju powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Pozwoli to na zrealizowanie pełnego programu szczepień ochronnych obowiązkowych lub zalecanych lub profilaktyki lekowej w przypadku malarii.
Apteczka wakacyjna - jakie leki wziąć?
Należy pamiętać, że jeśli podczas podróży wystąpią objawy dotychczas nieznane lub znane ale bardzo intensywne lub przedłużające się - turysta powinien możliwie szybko być zbadany przez miejscowego lekarza.
Należy wziąć ze sobą następujące leki:
- Leki, które przyjmujemy stale - nie możemy przerywać stalego leczenia
- Leki na dolegliwości, które mogą się przydażyć każdemu
- Leki, których zastosowania możemy się spodziewać- jesli mamy skłonność do określonych reakcji organizmu
Jak należy skompletować apteczkę wakacyjną?
Apteczkę wakacyjną należy skompletować indywidualnie w zależności od wieku, kierunku i celu podróży, rodzaju wyjazdu (aktywny, wyczynowy, bierny, w obszary o ekstremalnie wysokich temperaturach etc.). Inaczej będzie skompletowana apteczka chorych przewlekle, osób w podeszłym wieku a inny będzie zestaw dla dziecka.
Leki w apteczce wyjazdowej powinny być przeznaczone na własny użytek podróżującego i nie powinny przekraczać liczby opakowań wynikających z dawkowania i czasu pobytu w danym miejscu.
Przed przyjęciem każdego leku należy dokładnie się zapoznać z ulotką dołączoną do opakowania. Leki powinny być w oryginalnych opakowaniach i zawsze należy zabrać ze sobą ulotkę dołączoną do opakowania. Leki powinny być zakupione w Polsce. Należy zakupić i wziąć leki w postaci dogodnej do transportu, nie brać ze sobą leków w postaci, która nie jest odpowiednio trwała, np. nie brać ze sobą leków w postaci czopków.
Życzymy miłych wakacji.
Powiązane artykuły

Jakie leki powinniśmy wziąć ze sobą na wakacje?
Jakie leki powinniśmy wziąć ze sobą na wakacje? --> Apteczkę wakacyjną należy skompletować indywidualnie w zależności od wieku, kierunku i celu podróży, rodzaju wyjazdu (aktywny,...
Więcej »Dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk, mgr farm. Ilona Ślugaj