LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Abiral (Abiraterone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Abiral (Rp) tabletki powlekane 500 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Abiral

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

+Pharma Arzneimittel GmbH

Co zawiera lek Abiral?

Lek Abiral to tabletki dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg octanu abirateronu. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed zażyciem tego leku.

Jak działa lek Abiral?

Octan abirateronu jest lekiem przeciwnowotworowym, który hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie. Działanie to może spowolnić rozwój raka prostaty.

Kiedy stosować lek Abiral?

Lek Abiral jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka prostaty z przerzutami do innych części ciała.
Gdy lek Abiral jest stosowany na wczesnym etapie choroby reagującej na terapię hormonalną, jest on podawany razem z terapią zmniejszającą stężenie testosteronu (terapia supresji androgenowej).
W trakcie stosowania tego leku lekarz zaleci także stosowanie innego leku o nazwie prednizon lub prednizolon w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi, gromadzenia nadmiaru wody w organizmie lub zmniejszenia stężenia potasu we krwi.

Jak stosować lek Abiral?

Dawkowanie i długość leczenia określa lekarz. Lek Abiral przyjmuje się razem z prednizonem lub prednizolonem. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku Abiral lub prednizonu, lub prednizolonu.

Sposób podawania

Leku Abiral nie wolno przyjmować razem z jedzeniem. Lek należy przyjąć co najmniej godzinę przed lub co najmniej 2 godziny po jedzeniu. Tabletki należy połykać w całości i popijać wodą; tabletek nie należy rozkruszać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Abiral?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek Abiral, prednizon lub prednizolon, powinien przyjąć zwykłą dawkę następnego dnia. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek Abiral, prednizon lub prednizolon przez okres dłuższy niż jeden dzień, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Abiral nie może być stosowany?

Leku Abiral nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (octan abirateronu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem wątroby.
Leku Abiral nie stosuje się u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Abiral?

Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Abiral lekarz zaleci leczenie tym lekiem i przekaże zasady kontroli terapii. Należy porozumieć się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy powiedzieć lekarzowi o występowaniu jakichkolwiek zaburzeń serca lub naczyń krwionośnych (w tym zaburzeń rytmu serca). Podczas stosowania leku lekarz będzie okresowo zlecał badania krwi w celu sprawdzenia wpływ leku na wątrobę.

Jak stosować lek Abiral z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Abiral z jedzeniem i piciem?

Leku Abiral nie wolno przyjmować razem z jedzeniem, ponieważ zastosowanie leku z jedzeniem może powodować działania niepożądane.

Czy można stosować lek Abiral w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Abiral nie stosuje się u kobiet. Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą, która może zajść w ciążę, powinien używać prezerwatywy lub innej skutecznej metody antykoncepcji. Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą w ciąży, powinien używać prezerwatywy, aby chronić nienarodzone dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Abiral?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Abiral są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Abiral i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się następujące objawy: osłabienie siły mięśni, drżenie mięśni lub kołatanie serca (mogą to być objawy niskiego stężenia potasu we krwi); zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz, ciężkie nudności lub wymioty (mogą to być objawy zaburzeń czynności wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Abiral?

W razie przyjęcia większej ilości leku niż zalecona należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Abiral wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Abiral nie wpływa na prowadzenie pojazdów, obsługiwanie narzędzi lub maszyn.

Jak przechowywać lek Abiral?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek ten nie wymaga szczególnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Abiral - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Abiral - powiązane artykuły

Piątek, 16 grudnia 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od 1 stycznia 2023 Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 stycznia 2023...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem