LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Abirateron Zentiva (Abiraterone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Abirateron Zentiva (Rp) tabletki powlekane 500 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Abirateron Zentiva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Abirateron Zentiva?

Lek Abirateron Zentiva to tabletki, które są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 500 mg octanu abirateronu. Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.

Jak działa lek Abirateron Zentiva?

Octan abirateronu jest lekiem przeciwnowotworowym, który hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie. Działanie to może spowolnić rozwój raka prostaty.

Kiedy stosować lek Abirateron Zentiva?

Lek Abirateron Zentiva jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka gruczołu krokowego z przerzutami do innych części ciała.
W przypadku zalecenia stosowania leku Abirateron Zentiva w leczeniu choroby we wczesnym stadium, gdy ciągle jeszcze uzyskuje się odpowiedź na terapię hormonalną, jest on stosowany z leczeniem obniżającym stężenie testosteronu (terapią supresji androgenowej).
Lek Abirateron Zentiva stosuje się razem z lekiem zawierającym prednizon lub prednizolon w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi, gromadzenia nadmiaru wody w organizmie lub zmniejszenia stężenia potasu we krwi.

Jak stosować lek Abirateron Zentiva?

Lekarz objaśni zasady dawkowania oraz określi długość leczenia. Lek Abirateron Zentiva stosuje się razem z lekiem zawierającym prednizon lub prednizolon. Nie należy przerywać przyjmowania leku Abirateron Zentiva lub prednizonu, lub prednizolonu bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Leku Abirateron Zentiva nie wolno przyjmować z jedzeniem. Lek należy przyjmować co najmniej godzinę przed lub co najmniej 2 godziny po jedzeniu. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy rozkruszać tabletek.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Abirateron Zentiva?

W przypadku pominięcia dawki leku Abirateron Zentiva, prednizonu lub prednizolonu, należy przyjąć zwykłą dawkę następnego dnia. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek Abirateron Zentiva, prednizon lub prednizolon przez okres dłuższy niż jeden dzień, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Abirateron Zentiva nie może być stosowany?

Leku Abirateron Zentiva nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (octan abirateronu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem wątroby.
Leku Abirateron Zentiva nie stosuje się u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Abirateron Zentiva?

Przed przepisaniem terapii z zastosowaniem leku Abirateron Zentiva lekarz oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Należy porozumieć się z lekarzem w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek zaburzenia serca (w tym zaburzenia rytmu serca) albo zaburzenia naczyń krwionośnych. W trakcie leczenia u pacjenta będą okresowo wykonywane badania krwi w celu sprawdzenia wpływu leku na wątrobę.

Jak stosować lek Abirateron Zentiva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Abirateron Zentiva z jedzeniem i piciem?

Leku Abirateron Zentiva nie wolno przyjmować razem z jedzeniem - zastosowanie leku z jedzeniem może powodować działania niepożądane.

Czy można stosować lek Abirateron Zentiva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Abirateron Zentiva nie stosuje się u kobiet. Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą, która jest w ciąży lub z kobietą, która może zajść w ciążę, powinien używać prezerwatywy lub innej skutecznej metody antykoncepcji.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Abirateron Zentiva?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leku Abirateron Zentiva, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Abirateron Zentiva i jak najszybciej porozumieć się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się objawy obniżonego stężenia potasu we krwi (w tym: osłabienie siły mięśni, drżenie mięśni, kołatanie serca) albo objawy zaburzeń czynności wątroby (takie jak: zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz, ciężkie nudności lub wymioty).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Abirateron Zentiva?

W sytuacji przyjęcia większej ilości leku niż przepisana przez lekarza należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Abirateron Zentiva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Abirateron Zentiva nie ma wpływu na prowadzenie pojazdów, posługiwanie się narzędziami i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać lek Abirateron Zentiva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek nie wymaga szczególnych warunków przechowywania.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Abirateron Zentiva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Abirateron Zentiva - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem