LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Abiraterone Krka (Abiraterone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Abiraterone Krka (Rp) tabletki powlekane 500 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Abiraterone Krka

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Abiraterone Krka?

Lek Abiraterone Krka występuje w postaci tabletek dostępnych na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg octanu abirateronu. Lek zawiera laktozę - pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Abiraterone Krka?

Octan abirateronu jest lekiem przeciwnowotworowym, który hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie. Działanie to może spowolnić rozwój raka prostaty.

Kiedy stosować lek Abiraterone Krka?

Lek Abiraterone Krka jest stosowany u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka prostaty z przerzutami do innych części ciała.
Gdy lek Abiraterone Krka jest stosowany na wczesnym etapie choroby reagującej na terapię hormonalną, jest on podawany razem z terapią zmniejszającą stężenie testosteronu (terapia supresji androgenowej).
W trakcie stosowania leku Abiraterone Krka pacjent będzie także stosował inny lek zawierający prednizon lub prednizolon w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi, gromadzenia nadmiaru wody w organizmie lub zmniejszenia stężenia potasu we krwi.

Jak stosować lek Abiraterone Krka?

Dawkowanie leku i czas leczenia określa lekarz. Lek Abiraterone Krka przyjmuje się razem z prednizonem lub prednizolonem. Nie należy przerywać przyjmowania leku Abiraterone Krka lub prednizonu, lub prednizolonu bez omówienia tego z lekarzem.

Sposób podawania

Leku Abiraterone Krka nie wolno przyjmować razem z jedzeniem. Lek należy przyjmować co najmniej godzinę przed lub co najmniej 2 godziny po jedzeniu. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie należy rozkruszać tabletek.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Abiraterone Krka?

W razie pominięcia dawki leku Abiraterone Krka, prednizonu lub prednizolonu, należy przyjąć zwykłą dawkę następnego dnia. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek Abiraterone Krka, prednizon lub prednizolon przez okres dłuższy niż jeden dzień, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Abiraterone Krka nie może być stosowany?

Leku Abiraterone Krka nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (octan abirateronu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężkie uszkodzenie wątroby.
Leku Abiraterone Krka nie stosuje się u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Abiraterone Krka?

Przed zleceniem stosowania leku Abiraterone Krka lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania leku, należy omówić je z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza o występowaniu jakichkolwiek zaburzeń serca (w tym zaburzeń rytmu serca) lub zaburzeń naczyń krwionośnych. W trakcie leczenia lekarz zleci okresowe badania krwi w celu sprawdzenia wpływu leku na wątrobę.

Jak stosować lek Abiraterone Krka z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Abiraterone Krka z jedzeniem i piciem?

Leku Abiraterone Krka nie wolno przyjmować razem z jedzeniem, ponieważ zastosowanie leku z jedzeniem może powodować działania niepożądane.

Czy można stosować lek Abiraterone Krka w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Abiraterone Krka nie stosuje się u kobiet. Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą, która może zajść w ciążę, należy używać prezerwatywy lub innej skutecznej metody antykoncepcji. Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą będącą w ciąży, należy używać prezerwatywy, aby chronić nienarodzone dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Abiraterone Krka?

W trakcie stosowania leku Abiraterone Krka mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Abiraterone Krka i natychmiast porozumieć się z lekarzem, jeśli podczas leczenia pojawią się następujące objawy: osłabienie siły mięśni, drżenie mięśni, kołatanie serca (mogą to być objawy obniżonego stężenia potasu we krwi); zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz, ciężkie nudności lub wymioty (mogą to być objawy wskazujące na zaburzenia czynności wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Abiraterone Krka?

W sytuacji przyjęcia większej ilości leku niż przepisana przez lekarza należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Abiraterone Krka wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Abiraterone Krka nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, posługiwania się narzędziami i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Abiraterone Krka?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Abiraterone Krka - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Abiraterone Krka - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem