LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Abiraterone Sandoz (Abiraterone)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Abiraterone Sandoz (Rp) tabletki powlekane 500 mg 60 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Abiraterone Sandoz (Rp) tabletki powlekane 1000 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Abiraterone Sandoz

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera lek Abiraterone Sandoz?

Lek Abiraterone Sandoz to tabletki w dwóch dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 500 mg lub 1000 mg octanu abirateronu. Tabletkę 1000 mg można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci z nietolerancją niektórych cukrów powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Abiraterone Sandoz?

Octan abirateronu jest lekiem przeciwnowotworowym, który hamuje wytwarzanie testosteronu w organizmie. Działanie to może spowolnić rozwój raka prostaty.

Kiedy stosować lek Abiraterone Sandoz?

Lek Abiraterone Sandoz stosuje się u dorosłych mężczyzn w leczeniu raka prostaty z przerzutami do innych części ciała.
Gdy lek Abiraterone Sandoz jest stosowany na wczesnym etapie choroby reagującej na terapię hormonalną, jest on podawany razem z terapią zmniejszającą stężenie testosteronu (terapia supresji androgenowej).
W trakcie stosowania leku Abiraterone Sandoz lekarz zaleci także stosowanie innego leku zawierającego prednizon lub prednizolon, co ma na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia nadciśnienia tętniczego krwi, gromadzenia nadmiaru wody w organizmie lub zmniejszenia stężenia potasu we krwi.

Jak stosować lek Abiraterone Sandoz?

Dawkowanie leku Abiraterone Sandoz i czas terapii określa lekarz. Lek Abiraterone Sandoz przyjmuje się razem z lekiem o nazwie prednizon lub prednizolon. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku Abiraterone Sandoz lub prednizonu, lub prednizolonu.

Sposób podawania

Leku Abiraterone Sandoz nie wolno przyjmować razem z jedzeniem. Lek należy przyjmować co najmniej godzinę przed lub co najmniej 2 godziny po jedzeniu. Tabletki należy połykać, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Abiraterone Sandoz?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek Abiraterone Sandoz, prednizon lub prednizolon, powinien przyjąć zwykłą dawkę następnego dnia. Jeśli pacjent zapomni przyjąć lek Abiraterone Sandoz, prednizon lub prednizolon przez okres dłuższy niż jeden dzień, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Abiraterone Sandoz nie może być stosowany?

Leku Abiraterone Sandoz nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (octan abirateronu) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem wątroby.
Lek Abiraterone Sandoz nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Abiraterone Sandoz?

Przed zleceniem leczenia lekiem Abiraterone Sandoz lekarz przeanalizuje jego przeciwwskazania i środki ostrożności. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o występowaniu jakichkolwiek chorób serca (w tym zaburzeń rytmu serca) lub chorób naczyń krwionośnych. W trakcie przyjmowania leku Abiraterone Sandoz lekarz będzie okresowo zlecał badania krwi w celu sprawdzenia wpływ leku na wątrobę.

Jak stosować lek Abiraterone Sandoz z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Abiraterone Sandoz z jedzeniem i piciem?

Leku Abiraterone Sandoz nie wolno przyjmować razem z jedzeniem. Przyjęcie leku z jedzeniem może powodować działania niepożądane.

Czy można stosować lek Abiraterone Sandoz w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Abiraterone Sandoz nie stosuje się u kobiet. Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą, która może zajść w ciążę, należy używać prezerwatywy lub innej skutecznej metody antykoncepcji. Jeśli pacjent odbywa stosunki płciowe z kobietą będącą w ciąży, należy używać prezerwatywy, aby chronić nienarodzone dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Abiraterone Sandoz?

W ulotce dołączonej do opakowania są przedstawione działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie przyjmowania leku Abiraterone Sandoz. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Abiraterone Sandoz i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia pojawią się następujące objawy: osłabienie siły mięśni, drżenie mięśni lub kołatanie serca (mogą to być objawy niskiego stężenia potasu we krwi); zażółcenie skóry lub oczu, ciemny mocz, ciężkie nudności lub wymioty (mogą to być objawy zaburzeń czynności wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Abiraterone Sandoz?

W razie przyjęcia większej ilości leku niż zalecona należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy lek Abiraterone Sandoz wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Abiraterone Sandoz nie wpływa na prowadzenie pojazdów, posługiwanie się narzędziami i obsługiwanie maszyn.

Jak przechowywać lek Abiraterone Sandoz?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Abiraterone Sandoz - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Abiraterone Sandoz - powiązane artykuły

Wtorek, 18 października 2022

Nowości refundacyjne w programach lekowych od listopada 2022 Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022 r. – informacje ogólne Lista refundacyjna na dzień 1 listopada 2022...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem