LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Acard 300 mg (Acetylsalicylic acid)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Acard 300 mg (OTC) tabletki 300 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
8,50
Cena
100% (zł):
8,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Acard 300 mg

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera Acard 300 mg?

Lek Acard 300 mg występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego.

Jak działa Acard 300 mg?

Kwas acetylosalicylowy podawany w małych dawkach hamuje agregację (zlepianie się) płytek krwi.

Kiedy stosować Acard 300 mg?

Lek Acard 300 mg jest stosowany w zawale serca lub podejrzeniu zawału serca.
W razie zawału lub podejrzenia zawału należy natychmiast zadzwonić na pogotowie ratunkowe, a następnie przyjąć lek Acard 300 mg. Każdy pacjent z podejrzeniem zawału mięśnia sercowego musi otrzymać specjalistyczną opiekę najszybciej jak to tylko możliwe.

Jak stosować Acard 300 mg?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli
    W razie zawału lub podejrzenia zawału pacjent powinien natychmiast zadzwonić na pogotowie ratunkowe, a następnie przyjąć lek Acard 300 mg. Lek należy zastosować natychmiast po wystąpieniu objawów zawału mięśnia sercowego, zazwyczaj jest to ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, duszność, poty, uczucie niepokoju, przyspieszona częstość akcji serca, nudności i wymioty.
    Zalecana dawka wynosi od 150 mg do 300 mg (od pół do 1 tabletki) jednorazowo. Zwykle podaje się dawkę 300 mg jednorazowo.
  • Dzieci
    Nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego u dzieci i młodzież w wieku poniżej 16 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek istnieje ryzyko nasilenia się działań niepożądanych, dlatego konieczne może być dostosowanie dawek leku Acard 300 mg w zależności od stopnia ciężkości zaburzenia czynności wątroby i (lub) nerek.

Sposób podawania

Tabletkę należy pogryźć (aby zapewnić szybsze działanie), a następnie popić wodą lub można ją rozpuścić w połowie szklanki wody.

Kiedy Acard 300 mg nie może być stosowany?

Leku Acard 300 mg nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwas acetylosalicylowy) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli pacjent ma uczulenie na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, przebiegające z objawami, takimi jak: skurcz oskrzeli, zapalenie błony śluzowej nosa, wstrząs. Lek Acard 300 mg jest przeciwwskazany w następujacych sytuacjach: czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy oraz stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego lub innych narządów (np. krwawienia w ośrodkowym układzie nerwowym); ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca; zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość). Leku Acard 300 mg nie należy stosować, jeśli pacjent jednocześnie przyjmuje lek zawierający metotreksat (stosowany w leczeniu niektórych nowotworów lub zapalenia stawów) w dawkach 15 mg na tydzień lub większych. Nie stosować leku u dzieci i młodzieży w wieku do 16 lat w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a. Leku Acard 300 mg nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Acard 300 mg?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Lek Acard 300 należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności w następujących sytuacjach: występowania astmy oskrzelowej, przewlekłych schorzeń układu oddechowego, gorączki siennej lub obrzęku śluzówki nosa (pacjenci z tymi schorzeniami mogą reagować na niesteroidowe leki przeciwzapalne napadami astmy, obrzękiem naczynioruchowym lub pokrzywką częściej niż inni pacjenci); występowanie zaburzeń czynności nerek oraz przewlekłej niewydolności nerek; występowanie tocznia rumieniowatego układowego oraz zaburzeń czynności wątroby; występowanie krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego, stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca; obecność choroby genetycznej polegającej na niedoborze enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej; pacjenci w podeszłym wieku; występowanie choroby wrzodowej w przeszłości oraz przyjmowanie leków zwiększających ryzyko choroby wrzodowej i krwawienia z przewodu pokarmowego (takich jak: doustne kortykosteroidy, selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i deferasiroks). Kwas acetylosalicylowy, nawet w małych dawkach, zmniejsza wydalanie kwasu moczowego i dlatego u pacjentów predysponowanych lek Acard 300 mg może wywoływać napady dny moczanowej. Kwas acetylosalicylowy może zwiększyć ryzyko krwawienia, jeśli jest stosowany z innymi lekami zaburzającymi hemostazę (takim jak leki przeciwkrzepliwe, trombolityczne, antyagregacyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny). Przed zabiegami chirurgicznymi (z uwzględnieniem niewielkich zabiegów, np. usunięcie zęba) pacjenci powinni poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Acard 300.

Jak stosować Acard 300 mg z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Kwasu acetylosalicylowego nie należy stosować jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych oraz z ibuprofenem. Przed przyjęciem kwasu acetylosalicylowego należy skonsultować się z lekarzem w przypadku stosowania następujących leków: metotreksatu w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień, leków przeciwzakrzepowych, innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kortykosteroidów, digoksyny, leków stosowanych w leczeniu cukrzycy (np. insuliny i pochodnych sulfonylomocznika), kwasu walproinowego, leków stosowanych w leczeniu dny moczanowej, leków moczopędnych, niektórych leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego (z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny), leków stosowanych w leczeniu depresji i lęków, leków trombolitycznych i innych leków hamujących agregację płytek krwi. Alkohol może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawienia z przewodu pokarmowego.

Czy można stosować Acard 300 mg w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Acard 300 nie wolno stosować u kobiet w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Lek Acard 300 mg można stosować w pierwszych 6 miesiącach ciąży jedynie po konsultacji z lekarzem. Kwas acetylosalicylowy może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet - kobiety planujące ciążę lub mające problemy z zajściem w ciążę, powinny poinformować o tym lekarza. Lekarz podejmuje decyzję o możliwości zastosowania leku Acard 300 mg w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Acard 300 mg?

Mogą wystąpić objawy niestrawności (zgaga, nudności, wymioty), bóle brzucha. Czasami może dojść do powstania stanów zapalnych żołądka i jelit oraz do rozwoju wrzodów trawiennych z krwawieniem i perforacją. Mogą wystąpić krwawienia, takie jak: krwotok okołooperacyjny, krwiaki, krwawienie z nosa, krwawienia z dróg moczowo-płciowych, krwawienia dziąseł. Rzadko lub bardzo rzadko może dojść do poważnych krwawień, takich jak: krwotok z przewodu pokarmowego, krwotok mózgowy (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym lub podczas równoczesnego podawania leków hamujących krwawienie). Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, np. w postaci napadów duszności, reakcji skórnych i zapalenia śluzówki nosa. Zawroty głowy i szumy uszne, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, mogą być objawami przedawkowania. Opisano nieliczne przypadki zaburzenia czynności wątroby i nerek, zmniejszenia stężenia glukozy we krwi oraz reakcji skórnych o szczególnie ciężkim przebiegu.
Należy przerwać stosowanie leku Acard 300 mg i natychmiast udać się do najbliższego szpitala w przypadku wystąpienia pierwszych objawów nadwrażliwości (takich jak obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, powodujący trudności w oddychaniu lub przełykaniu, napady duszności, ciężka wysypka) lub pojawienia się objawów krwawienia, np. z przewodu pokarmowego lub krwotoków.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Acard 300 mg?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, a w przypadku ciężkiego zatrucia pacjenta należy natychmiast przewieźć do szpitala. Po przedawkowaniu kwasu acetylosalicylowego mogą wystąpić: nudności, wymioty, przyspieszenie oddechu, szumy uszne. Obserwowano również inne objawy, takie jak: utrata słuchu, zaburzenia widzenia, bóle głowy, pobudzenie ruchowe, senność i śpiączkę, drgawki, hipertermię.

Czy Acard 300 mg wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Acard 300 mg nie zaburza sprawności psychofizycznej i nie powinien wywierać wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Jak przechowywać Acard 300 mg?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Acard 300 mg - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem