LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Acatar Control (Oxymetazoline)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Acatar Control (OTC) aerozol do nosa, roztwór 0,5 mg/ml 1 poj. 15 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
21,50
Cena
100% (zł):
21,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Acatar Control

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Acatar Control - skład

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny. 1 dawka aerozolu zawiera nie więcej niż 0,025 mg chlorowodorku. oksymetazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Acatar Control - wskazania

Obrzęk błon śluzowych występujący w ostrym zapaleniu błony śluzowej nosa, alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa, naczynioruchowym zapaleniu błony śluzowej nosa, zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu trąbki słuchowej, zapaleniu ucha środkowego.

Acatar Control - dawkowanie

Preparat należy stosować jedynie przez krótki okres 3 do 5 dni, maksymalnie 7 dni. Nie przekraczać zaleconego dawkowania.

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
    1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego 2 do 3 razy na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego 2 razy na dobę. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Osoby w podeszłym wieku

U osób w podeszłym wieku lek można stosować jedynie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka, ze względu na zwiększone ryzyko nasilonych działań ogólnych.

Sposób podawania

Preparat jest przeznaczony do podawania donosowego. Jedno opakowanie preparatu powinno być używane tylko przez jedną osobę.

Acatar Control - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Suche zapalenie błony śluzowej nosa.

Acatar Control - ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią preparat może być stosowany jedynie po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, a zalecana dawka nie powinna być zwiększana.

Acatar Control - działania niepożądane

Często: uczucie pieczenia błony śluzowej nosa, suchość błony śluzowej nosa i kichanie, zwłaszcza u wrażliwych pacjentów. Niezbyt często: kołatanie serca, tachykardia; zwiększenie ciśnienia tętniczego po miejscowym, donosowym podaniu preparatu. Rzadko: bóle głowy, bezsenność, zmęczenie, niepokój. W rzadkich przypadkach, po ustąpieniu działania, może dojść do nasilenia obrzęku błony śluzowej nosa (przekrwienie reaktywne). Długotrwałe lub częste stosowanie oksymetazoliny, zwłaszcza w dawkach większych niż zalecane, może prowadzić do polekowego zapalenia błony śluzowej nosa; może ono wystąpić już po 5-7 dniach leczenia i jeśli stosowanie leku będzie kontynuowane, doprowadzić do trwałego uszkodzenia błony śluzowej nosa.

Acatar Control - uwagi

Preparat można stosować jedynie po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka w przypadku: jednoczesnego stosowania leków, które mogą podwyższać ciśnienie tętnicze krwi; zwiększonego ciśnienia śródgałkowego, zwłaszcza jaskra z wąskim kątem przesączania; ciężkich chorób układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze); występowania guza chromochłonnego; zaburzeń metabolicznych (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca).
W przypadku stosowania preparatów zawierających oksymetazolinę przez dłuższy okres lub w dawkach większych niż zalecane nie można wykluczyć wystąpienia objawów ze strony układu krążenia i OUN; w takich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych może być zaburzona.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Acatar Control - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Acatar Control - powiązane artykuły

W łagodzeniu kataru stosujemy preparaty nawilżające i pielęgnujące błonę śluzową nosa oraz miejscowe do nosa leki zmniejszające wydzielinę przeciwalergiczne.

Więcej »

Leki do nosa w postaci kropli lub aerozolu to głównie preparaty nawilżające i regulujące gęstość oraz zmniejszające ilość wydzieliny kataralnej.

Więcej »

Czym jest oksymetazolina Jakie są wskazania do miejscowego zastosowania oksymetazoliny? Jakie są przeciwwskazania do miejscowego zastosowania oksymetazoliny? Jakie są ostrzeżenia...

Więcej »

Katar należy do najczęstszych dolegliwosci wakacyjnych i jest dolegliwością powszechną i niegroźną. Najczęściej jest to łagodna infekcja wirusowa.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem