LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Acenol Forte (Paracetamol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Acenol Forte (OTC) tabletki 500 mg 20 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 6,80 Cena 100% (zł): 6,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Powiązane artykuły

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w tabletkach i kapsułkach dla dorosłych i starszych dzieci Leki z tej grupy równocześnie obniżają gorączkę i łagodzą bóle różnego pochodzenia...

Więcej »

Acenol Forte

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy Galena

Co zawiera Acenol lub Acenol Forte?

Lek Acenol występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne bez recepty.

 • Acenol
  1 tabletka Acenol zawiera 300 mg paracetamolu.
 • Acenol Forte
  1 tabletka Acenol Forte zawiera 500 mg paracetamolu.

Jak działa Acenol?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy stosować Acenol lub Acenol Forte?

Lek Acenol lub Acenol Forte jest stosowany w bólach różnego pochodzenia (bóle głowy, zębów, stawowe, miesiączkowe, nerwobóle i inne) - paracetamol może być jednym z leków w zwalczaniu bólu. Lek jest również stosowany w gorączce.

Jak stosować Acenol lub Acenol Forte?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie paracetamolu zależy od wieku i masy ciała. Zwykle jednorazowa dawka wynosi 10-15 mg paracetamolu na kg masy ciała, do całkowitej dawki dobowej wynoszącej 60 mg na kg masy ciała. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej.

Dawkowanie tabletek Acenol
 • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
  1 do 3 tabletek Acenol 3 lub 4 razy na dobę w odstępach nie krótszych niż 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa wynosi 13 tabletek leku Acenol.
 • Dzieci
  Dzieci od 6 do 12 lat: 1 tabletka Acenol 3 lub 4 razy na dobę w odstępach nie krótszych niż 6 godzin. Leku Acenol nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Dawkowanie tabletek Acenol Forte
 • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
  1 do 2 tabletek Acenol Forte 3 lub 4 razy na dobę w odstępach nie krótszych niż 4 godziny. Maksymalna dawka dobowa wynosi 8 tabletek leku Acenol Forte.
 • Dzieci poniżej 12 lat
  Ze względu na moc, stosowanie leku Acenol Forte jest możliwe u dzieci w wieku powyżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku

Nie ma potrzeby modyfikowania dawki dla osób w podeszłym wieku.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Acenol lub Acenol Forte należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać, popijając odpowiednią ilością płynu.

Kiedy Acenol lub Acenol Forte nie może być stosowany?

Leku Acenol lub Acenol Forte nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Acenol lub Acenol Forte nie należy stosować w przypadku choroby alkoholowej oraz ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Acenol lub Acenol Forte?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 10 dniach (ból) lub 3 dniach (gorączka) u dorosłych, lub po 3 dniach u dzieci, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Acenol lub Acenol Forte jest stosowany u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony oraz w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Długotrwałe, w dużych dawkach, niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych może powodować wystąpienie bólów głowy, które mogą nie ustąpić po większych dawkach leku. Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem lub dentystą.

Jak stosować Acenol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Czy można stosować Acenol lub Acenol Forte w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Acenol lub Acenol Forte może być stosowany w czasie ciąży; gdy pacjentka jest w ciąży należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie. Lek Acenol lub Acenol Forte może być stosowany podczas karmienia piersią, gdy pacjentka karmi piersią należy jednak skonsultować się z lekarzem, jeśli lek ma być stosowany częściej niż doraźnie.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Acenol lub Acenol Forte?

W przypadku doraźnego stosowania paracetamolu działania niepożądane występują rzadko. Mogą wystąpić: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka, rumień), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty; ponadto zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby, powiększenie wątroby, żółtaczka, po przedawkowaniu - zaburzenia czynności wątroby lub nerek). Bardzo rzadko może wystąpić zmniejszenie liczby krwinek białych lub płytkowych we krwi oraz zmiany chemiczne w barwniku krwi - hemoglobinie (methemoglobinemia).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Acenol lub Acenol Forte?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Acenol lub Acenol Forte wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Stosowanie leku Acenol lub Acenol Forte nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak przechowywać Acenol lub Acenol Forte?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem