LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Acnatac (Clindamycin + Tretinoin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Acnatac (Rp) żel 10 mg + 0,25 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
103,90
Cena
100% (zł):
103,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Acnatac

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Viatris Healthcare Ltd.

Co zawiera lek Acnatac?

Lek Acnatac to żel na skórę dostępny na receptę.
1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny (w postaci fosforanu) oraz 0,25 mg tretynoiny. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (prawdopodobnie typu opóźnionego). Lek zawiera butylohydroksytoluen i może wywoływać miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i śluzówek.

Jak działa lek Acnatac?

Lek Acnatac zawiera dwa składniki: klindamycynę i tretynoinę. Klindamycyna jest antybiotykiem, który hamuje wzrost bakterii związanych z trądzikiem oraz odczyn zapalny wywoływany przez te bakterie. Tretynoina należy do leków z grupy retynoidów, który wspomaga złuszczanie skóry, hamuje rogowacenie naskórka i powoduje usunięcie zaskórników.

Kiedy stosować lek Acnatac?

Lek Acnatac jest stosowany na skórę w leczeniu trądziku u pacjentów w wieku 12 lat i starszych.

Jak stosować lek Acnatac?

Sposób leczenia lekiem Acnatac i czas trwania leczenia ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek jest przeznaczony do stosowania wyłącznie na skórę. Na opuszkę palca należy wycisnąć porcję żelu wielkości ziarna grochu, nałożyć żel punktowo na czoło, brodę, nos oraz policzki i delikatnie równomiernie rozsmarować na skórze całej twarzy. Po nałożeniu leku należy dokładnie umyć ręce.

Kiedy lek Acnatac nie może być stosowany?

Leku Acnatac nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (klindamycynę i tretynoinę), linkomycynę lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentek, które są w ciąży oraz u pacjentek planujących zajście w ciążę.
Lek Acnatac nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Acnatac?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Acnatac lekarz oceni przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. W razie zaostrzenia zmian należy skontaktować się z lekarzem. Należy unikać kontaktu leku z jamą ustną, oczami i śluzówkami, a także ze skórą uszkodzoną lub z wypryskiem. Należy zachować ostrożność podczas nakładania leku na skórę w miejscach wrażliwych. Należy unikać narażenia na światło naturalne lub sztuczne (na przykład korzystania z lamp opalających), ponieważ ten lek może powodować zwiększenie podatności na oparzenia słoneczne oraz inne niepożądane działania promieniowania słonecznego. Podczas przebywania na świeżym powietrzu należy zawsze stosować skuteczne produkty zawierające filtr przeciwsłoneczny o wysokim współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (co najmniej 30), a także odzież ochronną. Jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Acnatac z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
Lek Acnatac nie powinien być stosowany w tym samym czasie co inne preparaty stosowane miejscowo.

Czy można stosować lek Acnatac w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Acnatac w ciąży lub gdy planuje się ciążę. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie leczenia tym lekiem, leczenie należy natychmiast przerwać. Leku Acnatac nie powinny stosować kobiety karmiące piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Acnatac?

Działania niepożądane leku Acnatac zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W przypadku wystąpienia ostrego odczynu zapalnego skóry podczas stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem. W razie wystąpienia długotrwałej lub znaczącej biegunki albo skurczowych bólów brzucha należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zwrócić się do lekarza.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Acnatac?

W przypadku zastosowania ilości leku większej niż zalecana należy omówić to z lekarzem. W razie przypadkowego spożycia należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Jak przechowywać lek Acnatac?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać tubę szczelnie zamkniętą. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby wynosi 3 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Acnatac - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem