LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Acnelec (Adapalene)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Acnelec (Rp) krem 1 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,70
Cena
100% (zł):
32,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Acnelec (Rp) żel 1 mg/g 1 tuba 30 g
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
31,20
Cena
100% (zł):
31,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Acnelec

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Bausch Health Ireland Ltd.

Co zawiera lek Acnelec?

Lek Acnelec występuje w postaci kremu i żelu na skórę. Obie pozycje leku są dostępne na receptę.

  • Acnelec krem
    1 g kremu zawiera 1 mg adapalenu. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje opóźnione).
  • Acnelec żel
    1 g żelu zawiera 1 mg adapalenu. Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry, oraz parahydroksybenzoesan metylu, który może powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje opóźnione).

Jak działa lek Acnelec?

Adapalen działa podobnie do retynoidów. Adapalen stosowany na skórę wpływa na normalizację procesów rogowacenia i różnicowania naskórka, zapobiega powstawaniu zaskórników oraz zmniejsza zmiany zapalne.

Kiedy stosować lek Acnelec?

Lek Acnelec jest wskazany w leczeniu trądziku pospolitego: łagodnego lub średnio nasilonego, trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego.

Jak stosować lek Acnelec?

Lekarz dobierze odpowiednią dla pacjenta postać leku Acnelec, ustali dawkowanie oraz długość leczenia.

Sposób podawania

Lek należy stosować na skórę, raz na dobę, najlepiej wieczorem. Leczenie należy rozpocząć od nakładania małych ilości leku na skórę, z wyjątkiem okolic oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych, 10-15 minut od umycia i osuszenia skóry ręcznikiem. Po nałożeniu leku należy dokładnie umyć ręce.

Kiedy lek Acnelec nie może być stosowany?

Leku Acnelec nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (adapalen) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentek, które są w ciąży oraz u pacjentek planujących zajście w ciążę.
Leku Acnelec nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Acnelec?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Acnelec lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności dla tego leku. Należy poinformować lekarza, jeśli objawy nie ustąpią lub zaostrzą się. Leku Acnelec nie należy stosować w przypadku uszkodzenia skóry, gdy jest ona opalona lub z wypryskiem innym niż trądzikowy. Należy chronić usta, oczy i śluzówki przed kontaktem z lekiem. Podczas leczenia lekiem Acnelec należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe i światło słoneczne (stosując np. nakrycie głowy i filtry ochronne). W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek Acnelec z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.

Czy można stosować lek Acnelec w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Acnelec w trakcie ciąży, lub gdy pacjentka planuje zajść w ciążę. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie stosowania tego leku, powinna przerwać leczenie i niezwłocznie poinformować o tym lekarza. Jeśli lekarz zaleci stosowanie leku w okresie karmienia piersią, w celu uniknięcia narażenia dziecka na kontakt z lekiem, nie należy go nanosić na klatkę piersiową.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Acnelec?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania leku Acnelec. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego lub ciężkiej reakcji alergicznej (w tym: obrzęk twarzy, warg lub gardła, utrudnione połykanie lub oddychanie, wysypka, świąd, pokrzywka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Acnelec?

Nadmierne stosowanie leku nie przyspiesza i nie polepsza wyniku leczenia, a może być przyczyną znacznego zaczerwienienia, złuszczania lub innych objawów podrażnienia skóry. W razie przypadkowego spożycia leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Acnelec?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Okres ważności po pierwszym otwarciu tuby wynosi 6 miesięcy.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Acnelec - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem