LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Actimodan (Modafinil)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Actimodan (Rpz) tabletki 100 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
177,30
Cena
100% (zł):
177,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Actimodan (Rpz) tabletki 100 mg 100 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
529,50
Cena
100% (zł):
529,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Actimodan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Actimodan?

Lek Actimodan występuje w postaci tabletek i jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 100 mg modafinilu. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Actimodan?

Modafinil jest stosowany w chorobie zwanej narkolepsją, w celu utrzymania stanu czuwania. Narkolepsja jest chorobą powodującą nadmierną senność w ciągu dnia i skłonność do nagłego zasypiania w nieodpowiednich sytuacjach (napady snu). Zażywanie modafinilu może przynieść poprawę w narkolepsji i zmniejszyć prawdopodobieństwo napadów snu.

Kiedy stosować Actimodan?

Lek Actimodan jest wskazany do stosowania u osób dorosłych w leczeniu nadmiernej senności związanej z narkolepsją występującej z katapleksją (utrata napięcia mięśniowego) lub bez katapleksji.

Jak stosować Actimodan?

Dawkowanie leku Actimodan, sposób przyjmowania i czas leczenia ustala lekarz.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Actimodan?

Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, należy przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Actimodan nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (modafinil) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Actimodan nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Actimodan?

Przed zaordynowaniem leku Actimodan konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie również obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Nie należy przekraczać zaleconej przez lekarza dawki leku. Jeśli objawy utrzymują się, należy skonsultować się z lekarzem. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym, jeśli w trakcie leczenia wystąpi depresja, odczucie agresji lub wrogości wobec innych ludzi, myśli samobójcze lub inne zmiany w zachowaniu. Podczas długotrwałego stosowania lek Actimodan może mieć działanie uzależniające - jeśli konieczne będzie stosowanie leku przez dłuższy czas, lekarz będzie regularnie sprawdzał, czy nadal jest to najlepszy lek dla pacjenta. Jeśli pacjent miał w przeszłości problemy z alkoholem, narkotykami lub nadużywał substancji psychoaktywnych, powinien powiadomić o tym lekarza prowadzącego.

Jak stosować Actimodan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Actimodan w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwości zastosowania leku Actimodan u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią decyduje lekarz. Pacjentka w wieku rozrodczym powinna porozmawiać z lekarzem o metodach antykoncepcyjnych, które będą odpowiednie w jej przypadku podczas stosowania leku Actimodan (i przez 2 miesiące po przerwaniu stosowania leku) lub w razie jakichkolwiek innych obaw.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Actimodan?

W trakcie stosowania leku Actimodan mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Actimodan i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk naczynioruchowy (z takimi objawami jak nagły obrzęk twarzy, kończyn lub stawów bez świądu i bólu), duszność lub świszczący oddech, obrzęk ust lub gardła powodujący trudności z przełykaniem i oddychaniem, wysypka skórna lub świąd; zmiany zdrowia psychicznego i samopoczucia (takie jak: chwiejność nastroju lub zaburzenia myślenia, agresja lub wrogość, zapominanie lub splątanie myśli, nadmierne pobudzenie lub euforia, lęk lub nerwowość, depresja, myśli lub zachowania samobójcze, pobudzenie, psychoza, omamy, depersonalizacja).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Actimodan?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższym oddziałem szpitalnym lub powiadomić lekarza prowadzącego.

Czy Actimodan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Actimodan może powodować niewyraźne widzenie lub zawroty głowy. W razie wystąpienia tych objawów lub jeśli podczas stosowania tego leku pacjent nadal czuje się bardzo senny, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Actimodan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Actimodan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem