LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Adadut (Dutasteride)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Adadut (Rp) kapsułki miękkie 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
11,50
0,00
Cena
100% (zł):
30,20
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Adadut

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Adamed Pharma S.A.

Co zawiera lek Adadut?

Lek Adadut występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu. Lek zawiera lecytynę sojową - nie powinien być stosowany przez osoby uczulone na orzeszki ziemne lub soję.

Jak działa lek Adadut?

Substancją czynną leku jest dutasteryd, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu dihydrotestosteronu, powodując zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Efektem jego działania jest zmniejszenie ryzyka ostrego zatrzymania moczu i konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Kiedy stosować lek Adadut?

Lek Adadut jest stosowany u mężczyzn z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego (powiększonym gruczołem krokowym, czyli prostatą), spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem hormonu - dihydrotestosteronu.
Lek Adadut może być również stosowany jednocześnie z innym lekiem (tamsulozyną), stosowanym w leczeniu objawów powiększenia gruczołu krokowego.

Jak stosować lek Adadut?

Dawkowanie leku Adadut i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Adadut można przyjmować zarówno z posiłkiem, jak i niezależnie od posiłku. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Adadut?

Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze i kontynuować wcześniejszy schemat dawkowania.

Kiedy lek Adadut nie może być stosowany?

Leku Adadut nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dutasteryd), inne leki z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (do której należy dutasteryd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję.
Leku Adadut nie należy stosować u kobiet, dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Adadut?

Przed przepisaniem leku Adadut lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i zadecyduje czy można lek zastosować. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać zalecanej przez lekarza dawki leku. Lekarz prowadzący zleci badania kontrolne związane z leczeniem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Kobietom, dzieciom i młodzieży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku Adadut, ponieważ substancja czynna leku może być wchłaniana przez skórę; w przypadku kontaktu leku ze skórą, zanieczyszczoną powierzchnię należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem.

Jak stosować lek Adadut z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Adadut w ciąży i okresie karmienia piersią?

Przyjmowanie leku Adadut przez kobiety jest przeciwwskazane. Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Substancja zawarta w leku - dutasteryd wchłania się przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej (szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży). Należy stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży, należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem mężczyzny stosującego lek Adadut. Jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Adadut, należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Adadut?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie terapii lekiem Adadut, są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Adadut i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala w przypadku wystąpienia objawów reakcji uczuleniowej (takich jak wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Adadut?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy zwrócić się do lekarza.

Czy lek Adadut wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Adadut nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Adadut?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C w zewnętrznym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Adadut - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem