Adatam Duo (Dutasteride + Tamsulosin)
Nazwa handlowa | Postać | Dawka | Opakowanie | Refundacja | Opłata pacjenta (zł) | Cena 100% (zł) | Wskazania refundacyjne Opis leku |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Adatam Duo (Rp) | kapsułki twarde | 0,5 mg + 0,4 mg | 30 szt. |
Refundacja brak refundacji |
Opłata pacjenta (zł): 51,90 |
Cena 100% (zł): 51,90 |
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny |
|
Adatam Duo
Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.
Adamed Pharma S.A.
- Co zawiera Adatam Duo?
- Jak działa Adatam Duo?
- Kiedy stosować Adatam Duo?
- Jak stosować Adatam Duo?
- Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Adatam Duo?
- Kiedy Adatam Duo nie może być stosowany?
- Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Adatam Duo?
- Jak stosować Adatam Duo z innymi lekami?
- Czy można stosować Adatam Duo w ciąży i okresie karmienia piersią?
- Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Adatam Duo?
- Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Adatam Duo?
- Czy Adatam Duo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?
- Jak przechowywać Adatam Duo?
- Adatam Duo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)
Co zawiera Adatam Duo?
Lek Adatam Duo występuje w postaci kapsułek i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu i 0,4 mg chlorowodorku tamsulosyny. Lek zawiera lecytynę sojową i glikol propylenowy.
Jak działa Adatam Duo?
Lek Adatam Duo zawiera 2 substancje czynne: dutasteryd i tamsulosynę. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu dihydrotestosteronu, co powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów, a także zmniejsza ryzyko ostrego zatrzymania moczu i konieczności operacji chirurgicznej. Tamsulosyna rozluźnia mięśnie w obrębie gruczołu krokowego, co ułatwia przepływ moczu i powoduje szybkie złagodzenie objawów.
Kiedy stosować Adatam Duo?
Lek Adatam Duo jest stosowany w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (powiększonego gruczołu krokowego, czyli prostaty), który jest spowodowany nadmiernym wytwarzaniem hormonu dihydrotestosteronu, u mężczyzn którzy już wcześniej przyjmowali jednocześnie tamsulosynę i dutasteryd.
Jak stosować Adatam Duo?
Dawkowanie leku Adatam Duo i czas leczenia ustala lekarz.
Sposób podawania
Lek Adatam Duo należy przyjmować 30 minut po tym samym posiłku każdego dnia. Kapsułkę należy połknąć w całości, popijając wodą. Kapsułek nie należy żuć, rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.
Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Adatam Duo?
Nie należy stosować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną kapsułkę o zwykłej porze.
Kiedy Adatam Duo nie może być stosowany?
Leku Adatam Duo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (dutasteryd i tamsulosynę), inne leki z grupy inhibitorów 5-alfa-reduktazy (do której należy dutasteryd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne lub soję.
Lek Adatam Duo nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Adatam Duo?
Przed przepisaniem leku Adatam Duo lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem i podejmie decyzję o rozpoczęciu leczenia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać ustalonej przez lekarza dawki leku. Konieczne będą badania kontrolne związane z leczeniem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Lek Adatam Duo może mieć wpływ na ciśnienie krwi i wywoływać zawroty głowy lub rzadko omdlenie - w przypadku wystąpienia zawrotów głowy, kiedykolwiek podczas leczenia, należy usiąść lub położyć się i poczekać na ustąpienie objawów. Jeśli u pacjenta planowany jest chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy, należy przed operacją poinformować lekarza okulistę o stosowaniu aktualnie lub w przeszłości leku Adatam Duo lub innego leku zawierającego tamsulosynę. Kobietom, dzieciom i młodzieży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku Adatam Duo, ponieważ substancja czynna może wchłaniać się przez skórę; w przypadku kontaktu leku ze skórą, zanieczyszczoną powierzchnię należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem.
Jak stosować Adatam Duo z innymi lekami?
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Czy można stosować Adatam Duo w ciąży i okresie karmienia piersią?
Leku Adatam Duo nie wolno stosować u kobiet. Kobietom w ciąży (lub mogącym być w ciąży) nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Dutasteryd zawarty w leku Adatam Duo wchłania się przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej (szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży). Jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Adatam Duo, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli partnerka jest w ciąży lub może być w ciąży należy unikać narażania jej na kontakt z nasieniem.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Adatam Duo?
Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Adatam Duo są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Adatam Duo i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać do najbliższego szpitala w przypadku wystąpienia objawów reakcji alergicznej (np. wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg) albo objawów ciężkich reakcji skórnych (np. rozległa wysypka z pęcherzami i łuszczącą się skórą, szczególnie w okolicy ust, nosa, oczu i narządów płciowych).
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Adatam Duo?
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk