LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Adenuric (Febuxostat)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Adenuric (Rp) tabletki powlekane 80 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
32,54
0,00
Cena
100% (zł):
46,68
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Adenuric (Rp) tabletki powlekane 120 mg 28 szt.
Refundacja
30% / 50%
65+
Opłata
pacjenta (zł):
29,89 / 35,96
0,00
Cena
100% (zł):
51,11
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Adenuric

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Menarini International Operations Luxembourg S.A.

Co zawiera lek Adenuric?

Lek Adenuric występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 80 mg lub 120 mg febuksostatu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Adenuric?

Febuksostat ogranicza powstawanie kwasu moczowego poprzez blokowanie enzymu o nazwie oksygenaza ksantyny, który jest niezbędny do wytwarzania kwasu moczowego w organizmie.

Kiedy stosować lek Adenuric?

Lek Adenuric w obu dawkach stosuje się w leczeniu osób dorosłych z przewlekłą hiperurykemią (podwyższonym stężeniem kwasu moczowego we krwi), która może prowadzić do powstawania kryształów kwasu moczowego i ich gromadzenia się w stawach i nerkach. Lek stosuje się u pacjentów, u których występują już objawy gromadzenia się kryształów kwasu moczowego, takie jak zapalenie stawów lub guzki dnawe.
Lek Adenuric w dawce 120 mg stosuje się także w leczeniu i zapobieganiu wysokiemu stężeniu kwasu moczowego we krwi u osób dorosłych z nowotworami krwi przechodzących chemioterapię, u których występuje ryzyko wystąpienia zespołu rozpadu komórek nowotworowych.

Jak stosować lek Adenuric?

Lekarz przepisze odpowiednią dawkę leku oraz określi długość leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez porozumienia się z lekarzem, nawet w przypadku poprawy samopoczucia.

Sposób podawania

Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Adenuric?

W sytuacji pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się godzina przyjęcia kolejnej dawki. W takiej sytuacji należy pominąć opuszczoną dawkę i przyjąć następną dawkę o normalnej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Adenuric nie może być stosowany?

Leku Adenuric nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (febuksostat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Adenuric nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Adenuric?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Adenuric lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku, lekarz rozpocznie leczenie i określi harmonogram wizyt kontrolnych. Nie należy przekraczać dawki przepisanej przez lekarza. Jeśli u pacjenta występuje napad dny moczanowej przed pierwszym rozpoczęciem leczenia lekiem Adenuric, należy odczekać aż napad dny osłabnie; w razie wystąpienia zaostrzenia dny w trakcie leczenia, leku Adenuric nie należy odstawiać. W leczeniu dny moczanowej lek Adenuric należy stosować codziennie, nawet jeśli nie występuje zaostrzenie lub napad dny moczanowej. Przed rozpoczęciem leczenia, a następnie okresowo w czasie jego trwania, u pacjenta będą wykonywane badania krwi w celu oceny czynności wątroby. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Adenuric z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Adenuric w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Adenuric nie należy stosować w okresie ciąży ani w trakcie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Adenuric?

Działania niepożądane związane z przyjmowaniem leku Adenuric są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane tego leku to: zaostrzenie objawów dny, nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, zmęczenie, biegunka, nudności, bóle głowy, zawroty głowy, wysypka, świąd i obrzęk. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Adenuric i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału ratunkowego w razie wystąpienia objawów reakcji alergicznej: wysypki, świądu, obrzęku kończyn lub twarzy, trudności z oddychaniem, gorączki i powiększenia węzłów chłonnych; uogólnionej wysypki na skórze; ciężkiej wysypki skórnej w postaci pęcherzyków i łuszczenia się skóry i wewnętrznych powierzchni jam ciała np. jamy ustnej i narządów płciowych, bolesnych owrzodzeń jamy ustnej i (lub) okolic narządów płciowych ze współistniejącą gorączką (zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Adenuric?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Czy lek Adenuric wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Adenuric u pacjenta mogą wystąpić takie objawy jak zawroty głowy, senność, niewyraźne widzenie i drętwienie lub mrowienie - nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w razie wystąpienia takich objawów.

Jak przechowywać lek Adenuric?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Adenuric - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Adenuric - powiązane artykuły

Niedziela, 30 czerwca 2019

Febuksostat (Adenuric) - nowe ostrzeżenie. Komunikat do fachowych pracowników odchrony zdrowia Menarini International Operations Luxembourg S.A.w porozumieniu z Urzędem...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem