LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Adrenalina WZF (Epinephrine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Adrenalina WZF (Rp) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 0,3 mg/0,3 ml 1 amp.-strzyk. 1 ml
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
28,49
0,00
Cena
100% (zł):
56,98
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Adrenalina WZF

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.

Co zawiera lek Adrenalina WZF?

Lek Adrenalina WZF występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce. Lek jest dostępny na receptę.
1 dawka zawiera 300 mikrogramów epinefryny (adrenaliny).

Jak działa lek Adrenalina WZF?

Epinefryna (adrenalina) działa bezpośrednio na serce i układ krążenia oraz na układ oddechowy, przeciwdziałając potencjalnie śmiertelnym następstwom ciężkiej reakcji alergicznej poprzez szybkie obkurczenie naczyń tętniczych i rozluźnienie mięśni w płucach (ułatwienie oddychania), zmniejszenie obrzęku i przyspieszenie pracy serca.

Kiedy stosować lek Adrenalina WZF?

Lek Adrenalina WZF jest przeznaczony do stosowania w stanach zagrożenia życia, w leczeniu nagłych przypadków ciężkiej reakcji alergicznej, wstrząsu anafilaktycznego i anafilaksji samoistnej. Stany te mogą być wywołane przez kontakt z alergenem (np. użądlenia i ukąszenia owadów, pokarmy, leki, lateks) lub wynikać z innych przyczyn (np. wysiłek fizyczny).
Lek Adrenalina WZF jest przeznaczony do podania osobom dorosłym i dzieciom o masie ciała powyżej 30 kg. Decyzję o zastosowanie leku Adrenalina WZF u dzieci o masie ciała poniżej 30 kg podejmie lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.

Jak stosować lek Adrenalina WZF?

Dawkowanie leku Adrenalina WZF określa lekarz. Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Ampułko-strzykawka służy do podania pojedynczej dawki leku. Czasami pojedyncza dawka leku nie wystarcza do całkowitego ustąpienia objawów ciężkiej reakcji alergicznej - w takiej sytuacji lekarz może przepisać pacjentowi więcej niż jedną ampułko-strzykawkę leku Adrenalina WZF. Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą w ciągu 5-15 minut od pierwszego wstrzyknięcia, należy wykonać drugie wstrzyknięcie leku (z tego powodu należy zawsze mieć ze sobą więcej niż jedną ampułko-strzykawkę leku).

Sposób podawania

Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją podawania leku i postępować zgodnie z zawartymi w niej zaleceniami. Lek Adrenalina WZF należy podać natychmiast po zaobserwowaniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej.
Ampułko-strzykawkę z lekiem należy wkłuć zdecydowanym ruchem w mięsień znajdujący się w przednio-bocznej części uda. W razie potrzeby wstrzyknięcie można wykonać przez lekką odzież. Nie należy wstrzykiwać leku w pośladek. Miejsce wstrzyknięcia należy lekko masować przez 10 sekund. Po użyciu leku należy zawsze zadzwonić pod numer alarmowy 112, poprosić o przysłanie karetki pogotowia oraz powiedzieć, ze wystąpiła reakcja anafilaktyczna, nawet jeśli wydaje się, że objawy ustępują.

Kiedy lek Adrenalina WZF nie może być stosowany?

W stanach zagrożenia życia nie ma przeciwwskazań do zastosowania leku Adrenalina WZF.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Adrenalina WZF?

Przed przepisaniem leku Adrenalina WZF lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz pouczy go, w jakich sytuacjach i w jaki sposób stosować ten lek. Ponadto lekarz objaśni pacjentowi, jakie są objawy sygnalizujące wystąpienie ciężkiej reakcji alergicznej. Pacjent, u którego wystąpił epizod reakcji anafilaktycznej, powinien zgłosić się do lekarza, aby wykonać badania w celu ustalenia substancji, na które może być uczulony i których należy bezwzględnie unikać w przyszłości. Jeśli dojdzie do przypadkowego zakłucia się igłą lub wstrzyknięcia leku w dłoń lub palce należy jak najszybciej udać się do najbliższego szpitala w celu podjęcia leczenia. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku Adrenalina WZF.

Jak stosować lek Adrenalina WZF z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Adrenalina WZF w ciąży i okresie karmienia piersią?

O zastosowaniu leku Adrenalina WZF w okresie ciąży zdecyduje lekarz. Jest mało prawdopodobne, aby lek Adrenalina WZF zastosowany przez kobietę karmiącą piersią wywierał wpływ na dziecko karmione piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po podaniu leku Adrenalina WZF?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Adrenalina WZF są omówione działania niepożądane, które mogą wystąpić po jego podaniu. Jeśli wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Adrenalina WZF wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Po zastosowaniu leku Adrenalina WZF pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu aż ustąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Adrenalina WZF?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki adrenaliny lub przypadkowego wstrzyknięcia należy natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną.

Jak przechowywać lek Adrenalina WZF?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w lodówce (2-8°C); nie zamrażać. W obowiązującym terminie ważności dopuszcza się przechowywanie leku poza lodówką przez okres 6 miesięcy w temperaturze poniżej 25°C; po upływie 6 miesięcy od daty wyjęcia opakowania z lodówki lek nie nadaje się już do użytku. Ampułko-strzykawkę z lekiem należy przechowywać w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Nie należy używać leku w przypadku stwierdzenia zmiany zabarwienia roztworu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Adrenalina WZF - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem