LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Adtralza (Tralokinumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Adtralza (Rpz) roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce 150 mg 4 amp.-strzyk. 1 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Adtralza

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Leo Pharma A/S

Co zawiera lek Adtralza?

Lek Adtralza jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań podskórnych w ampułko-strzykawce. Lek jest dostępny na receptę.
1 ampułko-strzykawka zawiera 150 mg tralokinumabu w 1 ml roztworu do wstrzykiwań.

Jak działa lek Adtralza?

Lek zawiera tralokinumab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Jego działanie polega na blokowaniu działania białka o nazwie interleukina 13 (IL-13). Białko to występuje w organizmie i odgrywa ważną rolę w wywoływaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

Kiedy stosować lek Adtralza?

Lek Adtralza jest stosowany w leczeniu osób dorosłych oraz młodzieży w wieku od 12 lat z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego. Lek Adtralza można stosować jako jedyny lek lub z innymi lekami miejscowymi na skórę.

Jak stosować lek Adtralza?

Dawkowanie leku Adtralza i długość leczenia ustala lekarz. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Adtralza jest podawany we wstrzyknięciu podskórnym. Po odpowiednim przeszkoleniu przez lekarza lub pielęgniarkę, wstrzyknięcia leku mogą być wykonywanie samodzielnie przez pacjenta lub opiekuna. Należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do leku i ściśle przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Aby otrzymać pełną przepisaną dawkę leku, należy wykonać dwa wstrzyknięcia leku Adtralza; drugie wstrzyknięcie należy wykonać w tym samym obszarze na ciele, ale w miejsce znajdujące się co najmniej 3 cm od pierwszego. Wstrzyknięcie można wykonywać w brzuch lub udo; jeśli wstrzyknięcie wykonuje opiekun, można je wykonać również w ramię. Nie wstrzykiwać leku w odległości 5 cm od pępka ani w miejsca, w których skóra jest tkliwa, zasiniona, łuszcząca się, pokryta bliznami, uszkodzona, stwardniała lub dotknięta egzemą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Adtralza?

W przypadku pominięcia wstrzyknięcia dawki leku w odpowiednim momencie, należy wykonać wstrzyknięcie tak szybko jak to możliwe. Kolejną dawkę należy wstrzyknąć zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Kiedy lek Adtralza nie może być stosowany?

Leku Adtralza nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (tralokinumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Adtralza nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Adtralza?

Przed przepisaniem leku Adtralza lekarz przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad, który będzie uwzględniał analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz przeanalizuje dotychczasowe leczenie pacjenta, objaśni zasady terapii oraz przekaże wytyczne odnośnie harmonogramu podawania leku oraz zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Należy zwrócić się do lekarza, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Jeśli u pacjenta występuje zakażenie pasożytnicze, lekarz może opóźnić leczenie tym lekiem do czasu wyleczenia zakażenia. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o otrzymanym ostatnio lub planowanym szczepieniu, ponieważ w trakcie stosowania leku nie mogą być podawane niektóre rodzaje szczepionek. Należy zgłosić się do lekarza w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nowych lub nasilających się problemów z oczami, w tym bólu oka lub zmian widzenia.

Jak stosować lek Adtralza z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Adtralza w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz omówi z pacjentką możliwość stosowania leku Adtralza w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Adtralza?

Działania niepożądane występujące podczas terapii lekiem Adtralza są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są zakażenia górnych dróg oddechowych (przeziębienia oraz inne zakażenia nosa i gardła), reakcje w miejscu wstrzyknięcia oraz zaczerwienienie i dyskomfort w oku. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się po pomoc medyczną, jeśli po podaniu leku Adtralza pojawią się objawy reakcji alergicznej, takie jak problemy z oddychaniem, obrzęk twarzy, jamy ustnej i języka, omdlenie, zawroty głowy, uczucie oszołomienia, pokrzywka, swędzenie, wysypka skórna.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Adtralza?

W razie wstrzyknięcia większej niż zalecana ilości leku lub zbyt wczesnego podania kolejnej dawki, należy poinformować o tym lekarza.

Czy lek Adtralza wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Adtralza nie powinien wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Adtralza?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Przechowywać w lodówce (2-8°C); nie zamrażać. Lek można przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze pokojowej do 25°C przez maksymalnie 14 dni. W razie konieczności wyjęcia opakowania na stałe z lodówki należy zapisać datę wyjęcia z lodówki i zastosować lek Adtralza w ciągu 14 dni (należy wyrzucić ampułko-strzykawki znajdujące się poza lodówką dłużej niż 14 dni). Po wyjęciu ampułko-strzykawki z lodówki należy odczekać 30 minut, aby w sposób naturalny osiągnęła temperaturę pokojową; nie należy ogrzewać jej w żaden inny sposób. Nie należy stosować leku, jeśli płyn jest mętny, ma zmieniony kolor lub zawiera cząstki stałe.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Adtralza - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Adtralza - powiązane artykuły

Niedziela, 22 października 2023

Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 - nowości w programach lekowych i w chemioterapii Nowa lista refundacyjna od 1 listopada 2023 r. – informacje ogólne Nowa lista...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem