LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Afobam (Alprazolam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Afobam (Rp) tabletki 0,25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,50
Cena
100% (zł):
18,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Afobam (Rp) tabletki 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
26,50
Cena
100% (zł):
26,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Afobam (Rp) tabletki 1 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
37,00
Cena
100% (zł):
37,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Afobam

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Egis Pharmaceuticals PLC

Co zawiera lek Afobam?

Lek Afobam to tabletki w 3 dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg alprazolamu. Tabletki można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjent ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Afobam?

Alprazolam należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami i wykazuje działanie przeciwlękowe.

Kiedy stosować lek Afobam?

Lek Afobam może być stosowany wyłącznie w krótkotrwałym leczeniu objawów stanów lękowych u dorosłych, ale jedynie w sytuacjach, w których objawy są nasilone, uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie lub są bardzo uciążliwe dla pacjenta.

Jak stosować lek Afobam?

Dawkowanie leku Afobam i czas leczenia określa lekarz, na podstawie stopnia nasilenia objawów. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem, ponieważ może wystąpić nawrót objawów choroby. Jeśli konieczne będzie zakończenie leczenia, zmniejszanie dawki musi się odbywać stopniowo, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Sposób podawania

Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Afobam?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Afobam nie może być stosowany?

Leku Afobam nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alprazolam), inne benzodiazepiny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Afobam nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Afobam?

Przed terapią lekiem Afobam konieczny jest wywiad lekarski oraz weryfikacja przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem, a także weryfikacja wszystkich leków stosowanych przez pacjenta. Lekarz omówi z pacjentem zasady prowadzenia terapii lekiem Afobam, w tym ograniczenia czasu terapii, stopniowe zmniejszanie dawki podczas odstawiania leku oraz możliwość wystąpienia reakcji z odstawienia. Nie należy przyjmować dawek większych niż przepisane przez lekarza oraz dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących terapii. Całkowity czas leczenia nie powinien przekraczać 2-4 tygodni. Lekarz będzie systematycznie oceniał stan pacjenta i konieczność przedłużania leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem. W trakcie stosowania leku Afobam może rozwinąć się uzależnienie oraz zależność emocjonalna lub fizyczna. Jeśli wystąpi niepokój ruchowy, pobudzenie psychoruchowe, drażliwość, agresja, urojenia, gniew, koszmary senne, omamy, psychozy, nietypowe zachowanie lub inne zaburzenia zachowania, należy przerwać stosowanie leku i porozumieć się z lekarzem. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Afobam przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. W czasie przyjmowania leku Afobam nie wolno spożywać alkoholu.

Jak stosować lek Afobam z innymi lekami?

Lek Afobam może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Afobam w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz poinformuje pacjentki w ciąży lub karmiące piersią o wpływie leku Afobam na płód lub karmione piersią dziecko.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Afobam?

Działania niepożądane obserwowane podczas leczenia lekiem Afobam są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli działania niepożądane będą się utrzymywały lub staną się uciążliwe, należy zwrócić się do lekarza. Pojawienie się niektórych działań niepożądanych zależy od indywidualnej wrażliwości pacjenta i podawanej dawki leku. Działania niepożądane zazwyczaj obserwuje się na początku leczenia; ustępują one w miarę kontynuowania leczenia lub po zmniejszeniu dawki. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Lek może powodować zależność fizyczną i psychiczną. Po wytworzeniu się zależności fizycznej nagłe przerwanie stosowania leku Afobam może wywołać objawy odstawienia, jak: ból głowy, ból mięśni, nasilony lęk, uczucie napięcia, pobudzenie, dezorientacja, drażliwość, upośledzenie słuchu, sztywność i mrowienie kończyn, nadwrażliwość na światło, hałas i dotyk, omamy, bezsenność i zmiany nastroju.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Afobam?

W sytuacji przyjęcia większej liczby tabletek niż zalecona lub przypadkowego przyjęcia leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Afobam wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Afobam może zaburzać zdolności psychomotoryczne i dlatego podczas stosowania leku Afobam nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Afobam?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w temperaturze poniżej 25°C (tabletki 0,25 mg i 0,5 mg) lub w temperaturze poniżej 30°C (tabletki 1 mg).

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Afobam - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem