LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Agastin (Omeprazole)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Agastin 20 mg (Rp) kapsułki dojelitowe twarde 20 mg 28 szt.
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,93
0,00
Cena
100% (zł):
11,85
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Agastin

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Exeltis Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Agastin?

Lek Agastin występuje w postaci kapsułek dojelitowych w jednej dawce i jest dostępny na receptę.
1 kapsułka dojelitowa zawiera 20 mg omeprazolu. Lek zawiera sacharozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa lek Agastin?

Omeprazol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami pompy protonowej. Jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwaśnego soku żołądkowego.

Kiedy stosować lek Agastin?

 • Lek Agastin jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu:
  - choroby refluksowej przełyku (GERD);
  - owrzodzeń dwunastnicy lub owrzodzeń żołądka;
  - owrzodzeń zakażonych bakteriami Helicobacter pylori;
  - owrzodzeń spowodowanych przez leki określane jako NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne); może być stosowany także w celu zapobiegania rozwojowi owrzodzeń podczas przyjmowania NLPZ;
  - zespołu Zollingera-Ellisona.
 • Lek Agastin jest stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia oraz masie ciała co najmniej 10 kg w leczeniu:
  - choroby refluksowej przełyku (GERD).
 • Lek Agastin jest stosowany u dzieci i młodzieży w wieku powyżej 4 lat w leczeniu:
  - owrzodzeń zakażonych bakteriami Helicobacter pylori.

Jak stosować lek Agastin?

Lekarz ustala dawkę leku Agastin dla każdego pacjenta oraz długość leczenia. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszego omówienia tego z lekarzem.

Sposób podawania

Zaleca się przyjmowanie kapsułek rano; można je przyjmować razem z posiłkiem lub na czczo. Kapsułki należy połykać w całości, popijając połową szklanki wody; nie wolno żuć ani kruszyć kapsułek.
Jeżeli u pacjenta dorosłego lub u dziecka występuje utrudnienie połykania kapsułek, należy otworzyć kapsułkę i połknąć jej zawartość, popijając połową szklanki wody (niegazowanej). Zawartość kapsułki można również wsypać do szklanki wody niegazowanej, dowolnego kwaśnego soku owocowego (np. jabłkowego, pomarańczowego lub ananasowego) lub do musu jabłkowego; wymieszać mieszaninę i wypić od razu po sporządzeniu lub przed upływem 30 minut. Należy dobrze wypłukać szklankę wodą w ilości pół szklanki i wypić płyn. Cząstki stałe zawierają lek - nie należy ich żuć ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Agastin?

W sytuacji pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć jak najszybciej, chyba że zbliża się godzina przyjęcia kolejnej dawki; w takiej sytuacji należy opuścić pominiętą dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Agastin nie może być stosowany?

Leku Agastin nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (omeprazol), na inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, esomeprazol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie wolno stosować tego leku, jeśli pacjent przyjmuje lek zawierający nelfinawir, który jest stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV.
Nie należy stosować leku Agastin u dzieci w 1. roku życia o masie ciała poniżej 10 kg.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Agastin?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem Agastin lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku, lekarz rozpocznie leczenie i określi harmonogram kontroli objawów choroby i skuteczności leczenia. Nie należy przekraczać dawki przepisanej przez lekarza. Pacjent z rozpoznaną osteoporozą lub przyjmujący leki z grupy kortykosteroidów powinien poinformować o tym lekarza przed zastosowaniem leku (przyjmowanie leku Agastin, zwłaszcza w okresie dłuższym niż rok, może zwiększyć nieznacznie ryzyko wystąpienia złamań kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa). Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku.

Jak stosować lek Agastin z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Agastin w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zadecyduje, czy lek Agastin będzie można zastosować u kobiety, która jest w ciąży lub karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Agastin?

Działania niepożądane związane z leczeniem lekiem Agastin są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Częste działania niepożądane tego leku to: ból głowy, biegunki, ból żołądka, zaparcia, wzdęcia, nudności lub wymioty, łagodne polipy żołądka. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W razie pojawienia się następujących objawów należy zaprzestać przyjmowania leku i niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej: obrzęk warg, języka i gardła, wysypka skórna, problemy z przełykaniem; zaczerwienienie skóry z towarzyszącymi pęcherzami lub złuszczaniem; zażółcenie skóry, ciemny mocz.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Agastin?

W razie przyjęcia większej niż przepisana przez lekarza dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Agastin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Agastin u pacjenta mogą wystąpić takie objawy jak zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia - w przypadku ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać lek Agastin?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Agastin - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem