LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Aknemycin Plus (Erythromycin + Tretinoin)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Aknemycin Plus (Rp) płyn na skórę 40 mg + 0,25 mg/g 1 but. 25 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
54,90
Cena
100% (zł):
54,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Aknemycin Plus

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Almirall Hermal GmbH

Co zawiera lek Aknemycin Plus?

Lek Aknemycin Plus to płyn na skórę, który jest dostępny na receptę.
1 g płynu na skórę zawiera 40 mg erytromycyny i 0,25 mg tretynoiny. Lek zawiera etanol i dlatego może powodować pieczenie uszkodzonej skóry.

Jak działa lek Aknemycin Plus?

Lek Aknemycin Plus zawiera dwa składniki - erytromycynę i tretynoinę. Erytromycyna jest antybiotykiem makrolidowym, który hamuje rozwój bakterii powodujących zakażenia, w tym bakterii występujących podczas trądziku. Tretynoina należy do leków z grupy retynoidów, który wspomaga złuszczanie skóry, hamuje rogowacenie naskórka i powoduje usunięcie zaskórników.

Kiedy stosować lek Aknemycin Plus?

Lek Aknemycin Plus jest stosowany we wszystkich postaciach trądziku, w tym postaciach niezapalnych z zaskórnikami i postaciach zapalnych z grudkami krostkowymi, zwłaszcza u pacjentów z dużym łojotokiem.

Jak stosować lek Aknemycin Plus?

Dawkowanie leku Aknemycin Plus i długość leczenia określa lekarz.

Sposób podawania

Lek Aknemycin Plus jest przeznaczony do stosowania na skórę. Lek należy stosować na chorobowo zmienioną skórę, po uprzednim oczyszczeniu skóry. Lek należy zawsze nanosić za pomocą dołączonego aplikatora. Jeśli mimo użycia aplikatora dojdzie do kontaktu leku z palcami, należy dokładnie umyć ręce.

Kiedy lek Aknemycin Plus nie może być stosowany?

Leku Aknemycin Plus nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (erytromycynę i tretynoinę), inne antybiotyki makrolidowe lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany u pacjentek, które są w ciąży oraz u pacjentek planujących zajście w ciążę.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Aknemycin Plus?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Aknemycin Plus lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności leku. Jeśli objawy utrzymują się lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia należy unikać bezpośredniego narażenia na światło słoneczne lub promieniowanie UV pochodzące z innego źródła (tj. z lamp opalających i solariów). Należy uważać, aby lek nie dostał się do oczu lub pod powieki. Leku nie należy nanosić w okolice warg i nosa.. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.

Jak stosować lek Aknemycin Plus z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty, suplementach diety i kosmetykach.
Należy unikać jednoczesnego stosowania innych leków na skórę, ze względu na ryzyko zaostrzenia podrażnień skóry.

Czy można stosować lek Aknemycin Plus w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Aknemycin Plus w trakcie ciąży, lub gdy pacjentka planuje zajść w ciążę. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w czasie leczenia tym lekiem, leczenie należy natychmiast przerwać. Należy zachować szczególną ostrożność, gdy lekarz zaleci stosowanie leku w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Aknemycin Plus?

Ulotka dołączona do opakowania leku Aknemycin Plus opisuje działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas jego stosowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej porozumieć się z lekarzem, jeśli podczas stosowania leku wystąpi ciężka reakcja skórna (czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Aknemycin Plus?

W razie zastosowania większej dawki leku niż zalecana lub przypadkowego spożycia leku, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać lek Aknemycin Plus?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki wynosi 6 miesięcy. Lek jest łatwopalny - należy go przechowywać z dala od ognia oraz nie stosować w pobliżu otwartego płomienia, zapalonego papierosa lub niektórych urządzeń (np. suszarek do włosów).

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Aknemycin Plus - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem