LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja PAŹDZIERNIK 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Alfurion (Alfuzosin) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Alfurion (Rp) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 10 mg 30 szt. 75+: S Ciąża: n.d. Odpłatność: R Opłata pacjenta (zł): 4,27 Cena 100% (zł): 20,46 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Alfurion

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Orion Corporation

CO ZAWIERA ALFURION?

1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu Alfurion zawiera 10 mg chlorowodorku alfuzosyny.

jak działa alfurion?

Alfuzosyna należy do grupy leków zwanych lekami alfa-adrenolitycznymi. Alfuzosyna działa poprzez rozluźnienie mięśni gruczołu krokowego, co powoduje zmniejszenie zwężenia cewki moczowej i ułatwienie oddawanie moczu.

kiedy stosować alfurion?

Lek Alfurion jest stosowany u mężczyzn w leczeniu umiarkowanych do ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Rozrost gruczołu krokowego może powodować zaburzenia w oddawaniu moczu, takie jak częste oddawanie moczu i trudności w oddawaniu moczu.

jak stosować alfurion?

Dawkowanie leku Alfurion, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.
Sposób podawania
Tabletkę należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością płynu (np. szklanką wody). Nie należy przełamywać, kruszyć ani żuć tabletki. Lek należy przyjmować przed snem.

co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku alfurion?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć następną tabletkę zgodnie z zaleceniami.

kiedy alfurion nie może być stosowany?

Leku Alfurion nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alfuzosynę), inne leki z tej samej grupy (np. terazosynę, doksazosynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Nie zaleca się stosowania alfuzosyny u dzieci (w wieku 16 lat lub młodszych).

jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności podczas stosowania leku alfurion?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Alfurion lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem, zadecyduje czy pacjent może przyjmować lek oraz określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Jeśli w ciągu kilku godzin po przyjęciu dawki leku Alfurion wystąpią zawroty głowy, osłabienie lub pocenie się, należy położyć się i leżeć aż do całkowitego ustąpienia objawów (należy powiedzieć o tym lekarzowi, który może zdecydować o zmniejszeniu dawki leku). Jeśli pacjent ma być poddany operacji zaćmy, przed zabiegiem należy powiedzieć lekarzowi okuliście o stosowaniu leku Alfurion obecnie lub w przeszłości.

jak stosować alfurion z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

czy alfurion można stosować w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Alfurion jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u mężczyzn.

jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku alfurion?

Działania niepożądane leku Alfurion zawiera ulotka dołączona do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Jeśli wystąpi jakiekolwiek z następujących, ciężkich działań niepożądanych, należy przerwać stosowanie leku Alfurion i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala: ból w klatce piersiowej będący objawem dławicy piersiowej; ciężkie reakcje alergiczne (takie jak: czerwona, grudkowata wysypka, obrzęk powiek, twarzy, warg, ust i języka, trudności w połykaniu i w oddychaniu).

co zrobić w przypadku przedawkowania leku alfurion?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z najbliższym szpitalem.

czy alfurion wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku Alfurion mogą wystąpić zawroty głowy lub osłabienie - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

jak przechowywać alfurion?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać ze strony:
http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl