LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Logo Naczelnej Izby Lekarskiej Logo Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Logo Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego Logo Okręgowej Izby Lekarskiej Logo Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Alhemo (Concizumab)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Alhemo (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 60 mg/1,5 ml 1 wstrzykiwacz 1,5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Alhemo (Rpz) roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 150 mg/1,5 ml 1 wstrzykiwacz 1,5 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
Cena
100% (zł):
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Alhemo

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Novo Nordisk A/S

Co zawiera lek Alhemo?

Lek Alhemo to roztwór do wstrzykiwań podskórnych we wstrzykiwaczu (2 dawki). Wstrzykiwacz zawiera kilka dawek leku Alhemo. Lek jest dostępny na receptę.

  • Alhemo 60 mg/1,5 ml
    1 wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony zawiera 60 mg koncizumabu w 1,5 ml roztworu. Podczas jednego wstrzyknięcia przy użyciu tego wstrzykiwacza można podać maksymalnie 32 mg leku; odstęp na liczniku dawki wynosi 0,4 mg.
  • Alhemo 150 mg/1,5 ml
    1 wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony zawiera 150 mg koncizumabu w 1,5 ml roztworu. Podczas jednego wstrzyknięcia przy użyciu tego wstrzykiwacza można podać maksymalnie 80 mg leku; odstęp na liczniku dawki wynosi 1 mg.
    Lek zawiera polisorbat 80, który może powodować reakcje alergiczne - należy powiedzieć lekarzowi, jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek znane alergie.

Jak działa lek Alhemo?

Lek zawiera koncizumab, który należy do grupy leków nazywanych przeciwciałami monoklonalnymi. Przyłącza się do białka o nazwie inhibitor szlaku czynnika tkankowego (TFPI), zapobiegając jego działaniu, i umożliwia krzepnięcie krwi poprzez szlak czynnika tkankowego u pacjentów z hemofilią A lub B.

Kiedy stosować lek Alhemo?

Lek Alhemo stosuje się w zapobieganiu epizodom krwawienia u pacjentów dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat z hemofilią A lub hemofilią B. Lek ten stosuje się u osób, u których organizm zaczął wytwarzać inhibitory przeciwko czynnikowi VIII lub czynnikowi IX.

Jak stosować lek Alhemo?

Lekarz przedstawi schemat dawkowania leku Alhemo. Lek ten jest przeznaczony do długotrwałego stosowania. Nie należy przerywać stosowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek podaje się we wstrzyknięciu podskórnym raz na dobę przy użyciu wstrzykiwacza półautomatycznego. Może być podawany o dowolnej porze dnia. Po odpowiednim przeszkoleniu pacjenci lub ich opiekunowie mogą samodzielnie wstrzykiwać lek (należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego podawania leku zawartych w ulotce dołączonej do opakowania leku). Wstrzyknięcia należy wykonywać w brzuch (w odległości co najmniej 5 cm od pępka) lub w udo. Do każdego wstrzyknięcia należy wybrać inne miejsce wstrzyknięcia oddalone o co najmniej 5 cm od miejsca poprzedniego wstrzyknięcia. Nie należy wstrzykiwać leku w miejsca, gdzie skóra jest tkliwa, zasiniona, zaczerwieniona, stwardniała ani w miejsca, w których występują znamiona lub blizny. Wstrzykiwacz jest przeznaczony wyłącznie do użytku przez jednego pacjenta. Nie wolno udostępniać wstrzykiwacza półautomatycznego napełnionego z lekiem innym pacjentom, nawet jeśli igła zostanie wymieniona.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Alhemo?

Ważne jest codzienne przyjmowanie leku Alhemo. Pominięcie jednej dawki lub większej liczby dawek leku wpływa na skuteczność jego działania. W przypadku pominięcia dawki leku należy skontaktować się z lekarzem, który poinformuje pacjenta jaką dawkę powinien przyjąć, aby wznowić leczenie.

Kiedy lek Alhemo nie może być stosowany?

Leku Alhemo nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (koncizumab) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Alhemo nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Alhemo?

Leczenie lekiem Alhemo będzie rozpoczynał lekarza z doświadczeniem w leczeniu hemofilii lub zaburzeń krzepliwości krwi. Przed wprowadzeniem leczenia lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Lekarz ustali terminy wizyt kontrolnych. Nie należy przekraczać zaleconej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza o stosowaniu leku Alhemo, jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba lub pacjent ma być poddany operacji. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania tego leku należy zgłosić się do lekarza.

Jak stosować lek Alhemo z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Alhemo w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz objaśni pacjentce w ciąży lub karmiącej piersią korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem leku Alhemo. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować wysoce skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Alhemo oraz przez 7 tygodni od ostatniego wstrzyknięcia leku (odpowiednią metodę antykoncepcji należy omówić z lekarzem).

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Alhemo?

W ulotce dołączonej do opakowania leku Alhemo są omówione działania niepożądane, które mogą wystąpić w trakcie jego stosowania. Najczęściej mogą wystąpić reakcje w miejscu wstrzyknięcia (takie jak zaczerwienienie, krwawienie, swędzenie, pokrzywka, obrzęk, ból, drętwienie). Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Alhemo i natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną w razie pojawienia się jakichkolwiek objawów ciężkich reakcji alergicznych lub objawów zakrzepów krwi.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Alhemo?

W razie podania dawki leku większej niż zalecona przez lekarza należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Alhemo wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Alhemo nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Alhemo?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nieużyte wstrzykiwacze należy przechowywać w lodówce (2-8°C); nie zamrażać. Po pierwszym użyciu aktualnie używany wstrzykiwacz należy przechowywać bez założonej igły przez okres maksymalnie 28 dni (4 tygodnie) w lodówce w temperaturze 2-8°C albo w temperaturze pokojowej poniżej 30°C. Wstrzykiwacz należy wyrzucić, jeśli był przechowywany w temperaturze powyżej 30°C. Nie przechowywać wstrzykiwacza w bezpośrednim świetle słonecznym. Używany wstrzykiwacz należy przechowywać z nałożoną nasadką wstrzykiwacza. Lek można wstrzyknąć bezpośrednio po wyjęciu z lodówki lub pozostawić do osiągnięcia temperatury pokojowej przed wstrzyknięciem. Wstrzykiwacz można ogrzać w dłoniach; nie wolno używać w tym celu żadnych innych źródeł ciepła. Leku nie należy stosować, jeśli roztwór zmienił barwę.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Alhemo - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)





banerbaner