LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Allupol (Allopurinol)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Allupol (Rp) tabletki 100 mg 50 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
2,88
0,00
Cena
100% (zł):
8,81
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Allupol (Rp) tabletki 300 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
2,88
0,00
Cena
100% (zł):
15,46
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Allupol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

Co zawiera Allupol?

Lek Allupol występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka zawiera 100 mg lub 300 mg allopurynolu. Linia podziału na tabletce 100 mg ułatwia tylko jej rozkruszenie, w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podział na równe dawki. Tabletkę 300 mg można podzielić na równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Allupol?

Allopurynol należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymów, które kontrolują szybkość niektórych zmian zachodzących w organizmie.

Kiedy stosować Allupol?

Lek Allupol jest stosowany długotrwale w celu zapobiegania dnie moczanowej i może być stosowany w innych stanach związanych z nadmiarem kwasu moczowego w organizmie, takich jak kamienie nerkowe i inne choroby nerek oraz kiedy pacjent otrzymuje leczenie z powodu nowotworu lub ma zaburzenia czynności niektórych enzymów.

Jak stosować Allupol?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Allupol oraz określi długość leczenia. Nie należy przerywać leczenia bez porozumienia z lekarzem.

Sposób podawania

Lek należy stosować raz na dobę, po posiłku, popijając szklanką wody.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Allupol?

Jeśli pominięto dawkę leku, należy przyjąć następną przepisaną dawkę najszybciej jak to możliwe. Jeżeli zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Allupol nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (allopurynol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Stosowanie leku Allupol u dzieci jest rzadko wskazane, z wyjątkiem niektórych chorób nowotworowych (szczególnie białaczki) i niektórych zaburzeń enzymatycznych, takich jak zespół Lesch-Nyhana.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Allupol?

Przed zaordynowaniem leku Allupol konieczna jest analiza przez lekarza przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego stosowaniem. Lekarz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Podczas stosowania leku Allupol lekarz będzie zlecał wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek lekarz zwykle stosuje mniejszą dawkę lub zaleca dłuższe odstępy czasowe pomiędzy dawkami (pacjenci ci będą również dokładniej obserwowani przez lekarza). Należy omówić z lekarzem jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania tego leku.

Jak stosować Allupol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Allupol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmuje decyzję o możliwości stosowania leku Allupol u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Allupol?

W trakcie stosowania leku Allupol mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Allupol i niezwłocznie zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: wysypka skórna, złuszczanie się skóry, owrzodzenie lub podrażnienie warg i jamy ustnej, obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła, trudności z przełykaniem lub oddychaniem, nagły świszczący oddech, kołatanie serca lub ucisk w klatce piersiowej, zapaść.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Allupol?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala.

Czy Allupol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Allupol może powodować senność lub zaburzenia koordynacji ruchowej -nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w przypadku pojawienia się takich objawów.

Jak przechowywać Allupol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Allupol - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem