LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Alpragen (Alprazolam)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Alpragen (Rp) tabletki 0,25 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,50
Cena
100% (zł):
18,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Alpragen (Rp) tabletki 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
20,60
Cena
100% (zł):
20,60
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Alpragen (Rp) tabletki 1 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
26,50
Cena
100% (zł):
26,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Alpragen

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Viatris Ltd.

Co zawiera lek Alpragen?

Lek Alpragen występuje w postaci tabletek w 3 dawkach. Wszystkie pozycje leku są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg alprazolamu. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Alpragen?

Alprazolam należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami i wykazuje działanie przeciwlękowe.

Kiedy stosować lek Alpragen?

Lek Alpragen stosuje się przez krótki okres w leczeniu ciężkich zaburzeń lękowych u osób dorosłych.

Jak stosować lek Alpragen?

Lekarz określa dawkę leku Alpragen i ustala czas trwania leczenia. Leczenie powinno trwać jak najkrócej. Leczenia nie należy przerywać bez konsultacji z lekarzem; lekarz ustala sposób stopniowego zmniejszania dawki leku.

Sposób podawania

Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając płynem.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Alpragen?

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki; należy przyjąć kolejną dawkę o właściwej porze.

Kiedy lek Alpragen nie może być stosowany?

Leku Alpragen nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (alprazolam), inne benzodiazepiny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Alpragen nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Alpragen?

Przed ordynacją leku Alpragen lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad oraz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem. Zapyta również pacjenta o wszystkie leki stosowane przez pacjenta. Po podjęciu decyzji o zastosowaniu leku Alpragen lekarz przekaże informacje o ograniczonym czasie leczenia, o konieczności stopniowego zmniejszania dawki podczas odstawiania leku oraz o możliwości wystąpienia reakcji z odstawienia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku oraz ściśle przestrzegać jego zaleceń odnośnie prowadzonej terapii. Lekarz będzie regularnie oceniał stan pacjenta oraz konieczność przedłużania leczenia. Należy skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leczenia tym lekiem. Lek Alpragen może powodować uzależnienie fizyczne i psychiczne. Należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza, jeśli wystąpią takie objawy jak: niepokój (zwłaszcza ruchowy), pobudzenie, drażliwość, agresja, urojenia, napady złości, koszmary senne, omamy, psychozy i dziwne zachowanie. W razie planowanej operacji w znieczuleniu ogólnym należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Alpragen. Nie wolno pić alkoholu w czasie przyjmowania leku Alpragen.

Jak stosować lek Alpragen z innymi lekami?

Lek Alpragen może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie, dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Alpragen w ciąży i okresie karmienia piersią?

O możliwym ryzyku i korzyściach związanych ze stosowaniem leku Alpragen w okresie ciąży lub karmienia piersią poinformuje pacjentkę lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Alpragen?

Działania niepożądane związane z terapią lekiem Alpragen są omówione w ulotce dołączonej do opakowania. Częste objawy niepożądane obserwowane są na początku stosowania leku; zazwyczaj przemijają one podczas dalszego leczenia. Jeśli działania niepożądane będą utrzymywać się lub będą zbyt uciążliwe, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Lek może powodować zależność fizyczną i psychiczną. Jeśli dojdzie do wytworzenia się zależności fizycznej nagłe przerwanie przyjmowania leku Alpragen może wywołać objawy odstawienia.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Alpragen?

W przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku bądź przypadkowego spożycia leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala.

Czy lek Alpragen wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn po przyjęciu alprazolamu, ponieważ mogą wystąpić objawy, takie jak: utrata koncentracji, utrata kontroli nad mięśniami, utrata pamięci, zawroty głowy, senność lub oszołomienie.

Jak przechowywać lek Alpragen?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Alpragen - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem