LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Althyxin roztwór (Levothyroxine sodium)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Althyxin (Rp) roztwór doustny 25 µg/5 ml 2 but. 75 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
39,00
Cena
100% (zł):
39,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Althyxin (Rp) roztwór doustny 50 µg/5 ml 2 but. 75 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
39,00
Cena
100% (zł):
39,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Althyxin (Rp) roztwór doustny 100 µg/5 ml 2 but. 75 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
39,00
Cena
100% (zł):
39,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Althyxin roztwór

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Zentiva k.s.

Co zawiera lek Althyxin roztwór?

Lek Althyxin występuje w postaci roztworu doustnego w 3 dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
5 ml roztworu doustnego zawiera 25 mikrogramów, 50 mikrogramów lub 100 mikrogramów lewotyroksyny sodowej bezwodnej. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i może powodować reakcje alergiczne (w tym możliwe reakcje typu późnego). Lek zawiera również glicerol, który może powodować ból głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunkę.

Jak działa lek Althyxin?

Substancją czynną leku jest lewotyroksyna sodowa, która jest syntetycznym hormonem tarczycy o takim samym działaniu jak hormon tarczycy występujący naturalnie w organizmie.

Kiedy stosować lek Althyxin roztwór?

Lek Althyxin roztwór jest stosowany w leczeniu niedoczynności tarczycy.
Lek Althyxin roztwór jest również stosowany w leczeniu raka tarczycy i nietoksycznego wola rozlanego lub zapalenia tarczycy typu Hashimoto.

Jak stosować lek Althyxin roztwór?

Lekarz określi indywidualnie dawkę leku dla pacjenta na podstawie stanu pacjenta. Dawka dla dzieci zależy od ich wieku, wagi i leczonego stanu. Leczenie zazwyczaj trwa przez całe życie w przypadku leczenia niedoczynności tarczycy, nietoksycznego wola rozlanego lub zapalenia tarczycy typu Hashimoto. W żadnym przypadku nie należy zmieniać, przerywać lub odstawiać przepisanej dawki leku bez konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Lek Althyxin roztwór należy przyjmować na czczo, zazwyczaj przed śniadaniem. U dzieci lek Althyxin roztwór należy podawać rano lub wieczorem, przed karmieniem lub z jedzeniem, ale należy go podawać codziennie w ten sam sposób. W celu podania określonej dawki leku Althyxin roztwór należy użyć dołączonej strzykawki doustnej. Dawkę leku można połknąć bezpośrednio ze strzykawki doustnej.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Althyxin roztwór?

Lek należy przyjmować regularnie. W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć dawkę w momencie przypomnienia sobie o tym, a następną dawkę przyjąć o zwykłej porze. Nie należy przyjmować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku pominięcia kilku dawek leku należy skontaktować się z lekarzem.

Kiedy lek Althyxin roztwór nie może być stosowany?

Leku Althyxin roztwór nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (lewotyroksynę sodową) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Althyxin roztwór?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Althyxin roztwór, lekarz zaleci leczenie tym lekiem i przedstawi zasady kontroli terapii. Lekarz zleci wykonywanie badań krwi w regularnych odstępach czasowych w celu monitorowania odpowiedzi pacjenta na leczenie. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie dawkowania leku. Jeśli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Nie należy samodzielnie zmieniać leku Althyxin roztwór na inny lek zawierający lewotyroksynę sodową, ponieważ działanie różnych leków może się nieco różnić, mimo że zawierają tę samą substancję (taka zamiana preparatów musi być monitorowana przez lekarza).
Należy powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu leku Althyxin roztwór, jeśli u pacjenta konieczne będzie wykonanie badania diagnostycznego z podaniem środka kontrastowego zawierającego jod.

Jak stosować lek Althyxin roztwór z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Althyxin roztwór z jedzeniem i piciem?

Należy poinformować lekarza jeśli w diecie pacjenta znajdują się produkty zawierające soję, ponieważ mogą one zmniejszać wchłanianie leku Althyxin roztwór z jelita; może być konieczna zmiana dawkowania leku Althyxin roztwór.

Czy można stosować lek Althyxin roztwór w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub planuje mieć dziecko, powinna skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dawkowania leku Althyxin roztwór.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Althyxin roztwór?

W trakcie stosowania leku Althyxin roztwór mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast powiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli podczas przyjmowania leku pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk dłoni, stóp, kostek, twarzy, warg, ust lub gardła powodujący problemy z połykaniem lub oddychaniem, pokrzywka, omdlenie, zażółcenie skóry i oczu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Althyxin roztwór?

W razie przypadkowego przedawkowania leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. Objawy przedawkowania obejmują gorączkę, nieregularne bicie serca, skurcze mięśni, ból głowy, niepokój, zaczerwienienie, pocenie się lub biegunkę.

Czy lek Althyxin wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Jest mało prawdopodobne, że lek Althyxin roztwór ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Althyxin roztwór?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Roztwór doustny należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Okres ważności po pierwszym otwarciu butelki wynosi 8 tygodni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Althyxin roztwór - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem