LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Alunbrig (Brigatinib)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 65+ 18- Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Alunbrig (Rpz) tabletki powlekane 30 mg 28 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Alunbrig (Rpz) tabletki powlekane 90 mg 28 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Alunbrig (Rpz) tabletki powlekane 180 mg 28 szt. 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Alunbrig (Rpz) tabletki powlekane 90 mg / 180 mg 28 szt. - 7 szt. x 90 mg + 21 szt. x 180 mg 65+: n.d. 18-: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): Cena 100% (zł): Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Alunbrig

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Takeda Pharma A/S

Co zawiera lek Alunbrig?

Lek Alunbrig występuje w postaci tabletek w trzech dawkach i jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 30 mg, 90 mg lub 180 mg brygatynibu. Lek jest również dostępny w opakowaniu do rozpoczęcia leczenia zawierającym tabletki w dawce 90 mg i 180 mg. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną wcześniej nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Alunbrig?

Brygatynib jest lekiem przeciwnowotworowym należącym do grupy leków nazywanych inhibitorami kinaz tyrozynowych.

Kiedy stosować lek Alunbrig?

Lek Alunbrig jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu rodzaju raka płuca o nazwie niedrobnokomórkowy rak płuca. Lek jest podawany pacjentom, u których komórki nowotworowe wykazują zmiany w genie wytwarzającym białko o nazwie kinaza chłoniaka anaplastycznego (ALK).

Jak stosować lek Alunbrig?

Dawkowanie leku Alunbrig i długość leczenia ustala lekarz. Nie wolno przerywać przyjmowania leku bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Sposób podawania

Na początku leczenia lekarz może przepisać opakowanie służące do rozpoczęcia leczenia. Nie wolno samodzielnie zmieniać dawki leku. Lek należy przyjmować raz na dobę, zawsze o tej samej porze każdego dnia; można go przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletki należy połykać w całości i popijać wodą. Tabletek nie wolno kruszyć ani rozpuszczać. W przypadku wystąpienia wymiotów po przyjęciu dawki leku nie należy przyjmować dodatkowej dawki a kolejną dawkę należy przyjąć o zaplanowanej porze.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Alunbrig?

W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Alunbrig nie może być stosowany?

Leku Alunbrig nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (brygatynib) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Alunbrig nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Alunbrig?

Leczenie będzie rozpoczynał i nadzorował lekarz mający doświadczenie w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz potwierdzi obecność zmian w genie mających wpływ na ALK (status ALK-dodatni). Lekarz zweryfikuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku i objaśni zasady prowadzenia leczenia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. W trakcie leczenia lekarz będzie zlecał regularne wykonywanie badań krwi w celu sprawdzenia czynności trzustki, czynności wątroby, czynności mięśni, poziomu glukozy oraz regularną kontrolę ciśnienia krwi. Podczas leczenia i przez co najmniej 5 dni po przyjęciu ostatniej dawki leku Alunbrig należy unikać dłuższego narażenia na światło słoneczne. Osoby, które mogą być narażone na światło słoneczne, powinny nosić nakrycie głowy, odzież chroniącą skórę oraz stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF i balsam do ust z filtrem przeciwsłonecznym w celu uniknięcia wystąpienia oparzeń słonecznych. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy omówić je z lekarzem.

Jak stosować lek Alunbrig z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Alunbrig z jedzeniem i piciem?

Podczas leczenia należy unikać spożywania grejpfrutów i picia soku grejpfrutowego.

Czy można stosować lek Alunbrig w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz podejmie decyzję, czy lek Alunbrig można zastosować u pacjentki, która jest w ciąży. Kobiety, które mogą zajść w ciążę, muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia lekiem Alunbrig i przez 4 miesiące po jego zakończeniu (lekarz omówi z pacjentką skuteczne metody antykoncepcji). Nie należy karmić piersią podczas leczenia lekiem Alunbrig. Mężczyźni muszą się powstrzymać od prokreacji podczas leczenia lekiem Alunbrig oraz stosować skuteczną metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez 3 miesiące po jego zakończeniu.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Alunbrig?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Alunbrig są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów jakiegokolwiek z następujących ciężkich działań niepożądanych: wysokie ciśnienie krwi; zaburzenia widzenia (objawami mogą być: widzenie błysków światła, niewyraźne widzenie lub nadwrażliwość na światło); zwiększone stężenie cukru we krwi; zwiększona aktywność fosfokinazy kreatynowej we krwi w badaniach, co może wskazywać na uszkodzenie mięśni (objawami mogą być niewyjaśnione bóle, tkliwość lub osłabienie mięśni); zwiększona aktywność amylazy lub lipazy we krwi w badaniach, co może wskazywać na zapalenie trzustki (objawami mogą być: ból w górnej części brzucha, także promieniujący na plecy, zmniejszenie masy ciała lub nudności); zwiększona aktywność enzymów wątrobowych we krwi w badaniach, co może wskazywać na uszkodzenie wątroby (objawami mogą być: ból po prawej stronie brzucha, zażółcenie skóry lub oczu, ciemne zabarwienie moczu).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Alunbrig?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza.

Czy lek Alunbrig wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Alunbrig może powodować zaburzenia widzenia, zawroty głowy lub zmęczenie - nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, jeśli w trakcie leczenia wystąpią takie objawy.

Jak przechowywać lek Alunbrig?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem