LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Ambroksol Takeda (Ambroxol)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Ambroksol Takeda (OTC) syrop 30 mg/5 ml 1 but. 150 ml n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 9,70 Cena 100% (zł): 9,70 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ambroksol Takeda

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

Takeda Pharma Sp. z o.o.

Co zawiera Ambroksol Takeda?

Lek Ambroksol Takeda występuje w postaci syropu i jest dostępny bez recepty.
5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Lek zawiera sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; sorbitol może mieć lekkie działanie przeczyszczające.

Jak działa Ambroksol Takeda?

Ambroksol pobudza wydzielanie śluzu oskrzelowego oraz zmniejszających jego lepkość.

Kiedy stosować Ambroksol Takeda?

Lek Ambroksol Takeda jest stosowany w ostrych i przewlekłych schorzeniach dróg oddechowych przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych, takich jak: ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, stany zapalne nosa i gardła, mukowiscydoza.

Jak stosować Ambroksol Takeda?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Jeśli po upływie 4 do 5 dni objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.
Zalecane dawkowanie dotyczy ostrych stanów chorobowych układu oddechowego; w chorobach przewlekłych dawkę należy zmniejszyć do połowy.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
5 ml syropu Ambroksol Takeda 30 mg/5 ml do 3 razy na dobę przez pierwsze 2 do 3 dni, a następnie 5 ml syropu 2 razy na dobę.
Dzieci
Dzieci od 6 do 12 lat: 2,5 ml syropu Ambroksol Takeda 30 mg/5 ml 2 do 3 razy na dobę.
Dzieci od 2 do 5 lat: 1,25 ml syropu Ambroksol Takeda 30 mg/5 ml 3 razy na dobę.
Dzieci od 1 do 2 lat: 1,25 ml syropu Ambroksol Takeda 30 mg/5 ml 2 razy na dobę.
Lek Ambroksol Takeda 30 mg/5 ml stosować ostrożnie u dzieci w wieku od 1 do 5 lat.
Sposób podawania
Leku nie należy stosować bezpośrednio przed snem.

Kiedy Ambroksol Takeda nie może być stosowany?

Leku Ambroksol Takeda nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ambroksol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie stosować leku Ambroksol Takeda, jeśli u pacjenta występuje skurcz oskrzeli.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ambroksol Takeda?

Jeśli po upływie 4 do 5 dni objawy utrzymują się lub nasilają, należy skontaktować się z lekarzem. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub ciężką niewydolnością wątroby, z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy i owrzodzeniem jelit, z astmą oskrzelową. Lek Ambroksol Takeda należy szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli. Jeśli wystąpią ciężkie reakcje skórne (w tym zmiany na śluzówkach, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych), należy przerwać stosowanie leku Ambroksol Takeda i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Ambroksol Takeda z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ambroksolu nie należy podawać jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. kodeiną), ponieważ hamują one odruch kaszlowy i utrudniają odkrztuszanie upłynnionego śluzu.

Czy można stosować Ambroksol Takeda w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Ambroksol Takeda może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią jedynie w przypadkach zdecydowanej konieczności.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ambroksol Takeda?

Rzadko mogą wystąpić: reakcje nadwrażliwości; reakcje uczuleniowe, takie jak: odczyny skórne, zaczerwienienie i (lub) pieczenie śluzówek, obrzęk twarzy, duszności, dreszcze; wysypka, pokrzywka; bóle brzucha, zaparcia, zgaga, niestrawność, nudności i wymioty. Ponadto mogą wystąpić: reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd; ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica). Podczas długotrwałego stosowania w rzadkich przypadkach mogą wystąpić: suchość śluzówki jamy ustnej i dróg oddechowych, wodnisty wyciek z nosa, zwiększone wydzielanie śliny, zaburzenia oddawania moczu.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ambroksol Takeda?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Ambroksol Takeda należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Ambroksol Takeda wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Ambroksol Takeda nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Ambroksol Takeda?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Po otwarciu butelki, leku nie przechowywać dłużej niż 3 miesiące.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

banerbaner