LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Amertil Bio (Cetirizine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Amertil Bio (OTC) tabletki powlekane 10 mg 7 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
9,80
Cena
100% (zł):
9,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Amertil Bio (OTC) tabletki powlekane 10 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
11,00
Cena
100% (zł):
11,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Amertil Bio

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Biofarm Sp. z o.o.

Co zawiera Amertil Bio?

Lek Amertil Bio występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg dichlorowodorku cetyryzyny. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Amertil Bio?

Cetyryzyna jest lekiem przeciwalergicznym, łagodzącym objawy reakcji alergicznej.

Kiedy stosować Amertil Bio?

Lek Amertil Bio jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i starszych w łagodzeniu objawów dotyczących nosa i oczu, związanych z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem śluzówki nosa oraz w łagodzeniu objawów pokrzywki.

Jak stosować Amertil Bio?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat
    10 mg (1 tabletka Amertil Bio) raz na dobę.
  • Dzieci
    Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 mg (pół tabletki Amertil Bio) dwa razy na dobę. Nie zaleca się stosowania leku Amertil Bio u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek zaleca się stosowanie 5 mg (pół tabletki Amertil Bio) raz na dobę. Jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek, należy zwrócić się do lekarza. Jeśli u dziecka występuje ciężka choroba nerek, należy zwrócić się do lekarza, który dostosuje dawkę do potrzeb dziecka.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać, popijając szklanką płynu.

Kiedy Amertil Bio nie może być stosowany?

Leku Amertil Bio nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (cetyryzynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku, na hydroksyzynę lub pochodne piperazyny (substancje czynne o podobnej budowie do cetyryzyny, wchodzące w skład innych leków). Leku Amertil Bio nie należy stosować, jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba nerek (ciężka niewydolność nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 10 ml/min).

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Amertil Bio?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach stosowania leku, należy skontaktować się z lekarzem. Przed zastosowaniem leku Amertil Bio należy poradzić się lekarza, jeśli u pacjenta występuje niewydolność nerek (dawkę leku ustali lekarz); jeśli pacjent ma trudności z oddawaniem moczu (np. problemy z rdzeniem kręgowym lub prostatą, lub problemy z pęcherzem moczowym); jeśli u pacjenta występuje padaczka lub istnieje ryzyko wystąpienia drgawek. Jeśli pacjent ma zaplanowane wykonanie skórnych testów alergicznych, należy zapytać lekarza, czy należy przerwać stosowanie leku Amertil Bio na kilka dni przed badaniem - lek może wpływać na wyniki skórnych testów alergicznych. Zaleca się unikać przyjmowania cetyryzyny jednocześnie z alkoholem.

Jak stosować Amertil Bio z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Amertil Bio w ciąży i okresie karmienia piersią?

Należy unikać stosowania leku Amertil Bio u kobiet w ciąży; lek może być stosowany tylko w razie konieczności i w porozumieniu z lekarzem. Nie należy stosować leku Amertil Bio w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Amertil Bio?

Często mogą wystąpić: senność, zawroty głowy, bóle głowy, zapalenie gardła, zapalenie śluzówki nosa (u dzieci), biegunka, nudności, suchość w jamie ustnej, zmęczenie. Niezbyt często: pobudzenie, zaburzenia czucia, ból brzucha, świąd, wysypka, skrajne zmęczenie, złe samopoczucie. Rzadko: reakcje alergiczne (czasami ciężkie - bardzo rzadko), depresja, omamy, zachowanie agresywne, dezorientacja, bezsenność, drgawki, przyspieszone bicie serca, nieprawidłowa czynność wątroby, pokrzywka, obrzęki, zwiększenie masy ciała. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby płytek krwi, tiki, omdlenie, ruchy mimowolne, długotrwałe kurcze mięśni, drżenie, zaburzenia smaku, niewyraźne widzenie, zaburzenia akomodacji, rotacja gałek ocznych, obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa, zaburzenia oddawania moczu (moczenie nocne, ból i (lub) trudności w oddawaniu moczu). Z nieznaną częstością: zwiększony apetyt, próby samobójcze (nawracające myśli samobójcze lub zainteresowanie samobójstwem), utrata pamięci, zaburzenia pamięci, zawroty głowy, zatrzymanie moczu.
Należy przerwać przyjmowanie leku Amertil Bio i niezwłocznie poinformować lekarza w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych, w tym ciężkich reakcji i obrzęku naczynioruchowego.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Amertil Bio?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zgłaszano następujące objawy: dezorientację, biegunkę, zawroty głowy, zmęczenie, bóle głowy, złe samopoczucie, rozszerzenie źrenic, świąd, niepokój ruchowy, uspokojenie, senność, osłupienie, przyspieszoną czynność serca, drżenie i zatrzymanie moczu.

Czy Amertil Bio wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Badania kliniczne nie wykazały pogorszenia zdolności reagowania i koncentracji oraz zdolności prowadzenia pojazdów po zastosowaniu cetyryzyny w zalecanej dawce. Pacjenci planujący prowadzenie pojazdów, wykonujący potencjalnie niebezpieczne czynności lub obsługujący maszyny powinni zwrócić uwagę na reakcję organizmu na lek Amertil Bio. Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.

Jak przechowywać Amertil Bio?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Amertil Bio - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Amertil Bio - powiązane artykuły

Jeśli mamy skłonność do alergii lub reakcje alergiczne przydarzały się nam w przeszłości, to powinniśmy mieć ze sobą jeden z leków przeciwalergicznych.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »

Doustne leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty są lekami przeciwhistaminowymi, które hamują reakcję alergiczną.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem