LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Amoksiklav ES (Amoxicillin and clavulanic acid)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Amoksiklav ES (Rp) proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 600 mg + 42,9 mg/5 ml 1 but. 50 ml
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
15,05
0,00
Cena
100% (zł):
22,99
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Amoksiklav ES (Rp) proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 600 mg + 42,9 mg/5 ml 1 but. 100 ml
Refundacja
50%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
20,72
0,00
Cena
100% (zł):
36,61
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Amoksiklav ES

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Sandoz GmbH

Co zawiera Amoksiklav ES?

Lek Amoksiklav ES występuje w postaci zawiesiny doustnej i jest dostępny na receptę.
5 ml sporządzonej zawiesiny doustnej zawiera 600 mg amoksycyliny (w postaci amoksycyliny trójwodnej) oraz 42,9 mg kwasu klawulanowego (w postaci klawulanianu potasu). Lek zawiera alkohol benzylowy - może powodować reakcje alergiczne; jeśli dziecko ma choroby wątroby lub nerek, należy skontaktować się z lekarzem przed podaniem leku, ponieważ duża ilość alkoholu benzylowego może gromadzić się w organizmie i powodować działanie niepożądane o nazwie kwasica metaboliczna. Lek zawiera małą ilość alkoholu, która nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Lek zawiera niewielką ilość siarczynów - rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli.

Jak działa Amoksiklav ES?

Lek Amoksiklav ES jest antybiotykiem działającym bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Zawiera dwie substancje czynne - amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do grupy antybiotyków nazywanych penicylinami; ponieważ jej działanie niekiedy może być zahamowane, lek zawiera kwas klawulanowy, aby temu przeciwdziałać.

Kiedy stosować Amoksiklav ES?

Lek Amoksiklav ES jest stosowany u niemowląt i dzieci w leczeniu zakażenia ucha środkowego oraz zakażenia płuc.

Jak stosować Amoksiklav ES?

Dawkę leku Amoksiklav ES, sposób podawania i długość leczenia określa lekarz. Lek należy podawać dziecku przez czas zalecony przez lekarza.

Sposób podawania

Lek należy podawać dziecku z posiłkiem; po przyjęciu leku dziecko powinno wypić szklankę wody. Należy zachować równe (co najmniej 4-godzine) przerwy między dawkami podawanymi w ciągu doby. Nie należy podawać 2 dawek w ciągu 1 godziny.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Amoksiklav ES?

Jeśli dziecku zapomniano podać dawkę leku, należy ją podać zaraz po przypomnieniu sobie o tym. Nie należy podawać następnej dawki zbyt szybko - należy odczekać około 4 godzin przed podaniem kolejnej dawki. Nie należy podawać dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Amoksiklav ES nie może być stosowany?

Leku Amoksiklav ES nie należy podawać dzieciom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (amoksycylinę i kwas klawulanowy), penicylinę lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy podawać, jeśli u dziecka wystąpiła kiedykolwiek ciężka reakcja alergiczna na jakikolwiek inny antybiotyk.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Amoksiklav ES?

Przed przepisaniem leku Amoksiklav ES lekarz przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane ze stosowaniem leku oraz poinformuje rodzica o zaleceniach związanych z jego stosowaniem. Nie należy podawać większej dawki leku niż przepisana przez lekarza.

Jak stosować Amoksiklav ES z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Amoksiklav ES w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek jest przeznaczony do stosowania u niemowląt i dzieci. O ewentualnym zastosowaniu leku Amoksiklav ES u kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią decyduje lekarz.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Amoksiklav ES?

Działania niepożądane występujące w trakcie leczenia lekiem Amoksiklav ES są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy odstawić lek Amoksiklav ES i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się następujące objawy: objawy reakcji alergicznej (takie jak: obrzęk twarzy lub gardła powodujący trudności z oddychaniem, omdlenie, wysypka skórna); zapalenie jelita grubego powodujące wodnistą biegunkę na ogół z domieszką krwi i śluzu, bólem brzucha i (lub) gorączką; ciężkie reakcje skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Amoksiklav ES?

Jeśli podano dziecku zbyt dużą dawkę leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Jak przechowywać Amoksiklav ES?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią w temperaturze poniżej 25ºC. Przygotowaną zawiesinę doustną należy przechowywać w lodówce (w temperaturze 2-8°C); po przygotowaniu sporządzoną zawiesinę należy zużyć w ciągu 10 dni.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Amoksiklav ES - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem