LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Ampril HL (Ramipril + Hydrochlorothiazide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Ampril HL (Rp) tabletki powlekane 2,5 mg + 12,5 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+
Opłata
pacjenta (zł):
8,06
0,00
Cena
100% (zł):
10,44
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Ampril HL

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Krka d.d., Novo mesto

Co zawiera lek Ampril HL lub Ampril HD?

Lek występuje w postaci tabletek w dwóch dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.

  • Ampril HL
    1 tabletka zawiera 2,5 mg ramiprylu oraz 12,5 mg hydrochlorotiazydu. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej rozkruszenie w celu łatwiejszego połknięcia, a nie podział na równe dawki.
  • Ampril HD
    1 tabletka zawiera 5 mg ramiprylu oraz 25 mg hydrochlorotiazydu. Tabletkę można podzielić na dwie równe dawki.
    Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Ampril HL i Ampril HD?

Leki Ampril HL i Ampril HD zawierają dwie substancje czynne: ramipryl i hydrochlorotiazyd. Ramipryl należy do leków z grupy inhibitorów ACE. Hydrochlorotiazyd jest tiazydowym lekiem moczopędnym, który poprzez zwiększenie objętości wydalanego moczu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego.

Kiedy stosować lek Ampril HL lub Ampril HD?

Lek Ampril HL i Ampril HD jest stosowany u osób dorosłych w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jeśli leczenie tylko ramiprylem lub tylko hydrochlorotiazydem jest nieskuteczne.

Jak stosować lek Ampril HL lub Ampril HD?

Dawkowanie dla każdego pacjenta i czas leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, najlepiej rano. Może być przyjmowany podczas posiłku lub niezależnie od posiłku. Tabletki należy połykać, popijając płynem. Tabletek nie należy rozkruszać ani rozgryzać.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Ampril HL lub Ampril HD?

Ważne jest regularne stosowanie leku. W przypadku pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną jego dawkę o stałej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Ampril HL lub Ampril HD nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ramipryl, hydrochlorotiazyd) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy go podawać pacjentom z uczuleniem na inne inhibitory ACE lub pochodne sulfonamidów. Leku nie należy stosować, jeśli u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła ciężka reakcja alergiczna, nazywana obrzękiem naczynioruchowym (objawy obejmują: swędzenie, pokrzywkę, wysypkę skórną, obrzęk rąk, stóp, twarzy, warg, języka lub gardła, trudności w oddychaniu lub połykaniu). Lek nie może być stosowany u pacjentów z ciężkimi chorobami nerek lub ciężkimi chorobami wątroby. Nie wolno stosować leku podczas sześciu ostatnich miesięcy ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Nie zaleca się stosowania leku Ampril HL ani Ampril HD u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Ampril HL lub Ampril HD?

Przed zaordynowaniem leku Ampril HL lub Ampril HD konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia nadciśnienia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli w dowolnym momencie leczenia wystąpi obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła, który może powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu (obrzęk naczynioruchowy), należy natychmiast odstawić lek Ampril HL lub Ampril HD. Podczas leczenia lekarz zaleci regularną kontrolę czynności nerek, ciśnienia tętniczego i stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. O przyjmowaniu leku Ampril HL lub Ampril HD należy poinformować lekarza lub personel medyczny w następujących sytuacjach: planowane podanie znieczulenia ogólnego; planowana afereza lipoprotein o małej gęstości; planowane leczenie odczulające na jad pszczół lub os. Podczas przyjmowania leku Ampril HL lub Ampril HD należy chronić skórę przed działaniem światła słonecznego i promieniowaniem UV. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Podczas przyjmowania leku Ampril HL lub Ampril HD należy unikać picia alkoholu.

Jak stosować lek Ampril HL lub Ampril HD z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Ampril HL lub Ampril HD w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy przyjmować leku Ampril HL lub Ampril HD w okresie pierwszych 12 tygodni ciąży. Leku nie wolno przyjmować po 13. tygodniu ciąży, ponieważ jego stosowanie w tym okresie może zaszkodzić dziecku. Jeśli podczas leczenia lekiem Ampril HL lub Ampril HD pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej poinformować o tym lekarza. Nie wolno przyjmować leku Ampril HL lub Ampril HD w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Ampril HL lub Ampril HD?

W trakcie stosowania leku Ampril HL lub Ampril HD mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Ampril HL lub Ampril HD i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, warg lub gardła utrudniający połykanie lub oddychanie; ciężkie reakcje skórne, w tym wysypka, owrzodzenie śluzówki jamy ustnej, nasilenie wcześniej istniejącej choroby skóry, zaczerwienienie, powstanie pęcherzy lub oddzielanie się skóry (są to objawy zespołu Stevensa-Johnsona, toksycznego martwiczego oddzielanie się naskórka lub rumienia wielopostaciowego); ciężka duszność, gorączka, osłabienie i splątanie (mogą to być objawy ostrej niewydolności oddechowej); przyspieszenie czynności serca, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej (mogą to być objawy zawału serca); duszność lub kaszel (mogą to być objawy choroby płuc); łatwiejsze powstawanie siniaków, dłuższe niż zazwyczaj krwawienie, jakiekolwiek objawy krwawienia (np. krwawienie z dziąseł); silny ból brzucha, który może promieniować do pleców (może to być objaw zapalenia trzustki); utrata apetytu, ból żołądka, nudności, zażółcenie skóry lub oczu (mogą to być objawy zaburzeń wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Ampril HL lub Ampril HD?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Ampril HL lub Ampril HD wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie terapii lekiem Ampril HL lub Ampril HD mogą wystąpić zawroty głowy, najczęściej podczas rozpoczynania przyjmowania leku oraz po zwiększeniu dawki - jeśli pojawią się takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów, używać narzędzi ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Ampril HL lub Ampril HD?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Ampril HL - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem