LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Apap Caps (Paracetamol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Apap Caps (OTC) kapsułki miękkie 500 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
13,30
Cena
100% (zł):
13,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Apap Caps

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Co zawiera Apap Caps?

Lek Apap Caps występuje w postaci kapsułek i jest dostępny bez recepty.
1 kapsułka zawiera 500 mg paracetamolu. Lek zawiera sorbitol - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Jak działa Apap Caps?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy stosować Apap Caps?

Lek Apap Caps jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 9 lat w leczeniu objawowym łagodnego do umiarkowanego bólu i (lub) gorączki..

Jak stosować Apap Caps?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej.

  • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (masa ciała powyżej 55 kg)
    1 lub 2 kapsułki Apap Caps jednorazowo, maksymalnie 6 kapsułek w ciągu doby. Należy zachować przynajmniej 4-godzinne odstępy między podaniem kolejnych dawek leku.
  • Dzieci i młodzież w wieku poniżej 15 lat
    Młodzież w wieku od 12 do 15 lat (masa ciała 40-55 kg): 1 kapsułka jednorazowo, 4-6 razy na dobę.
    Dzieci w wieku od 9 do 12 lat (masa ciała 30-40 kg): 1 kapsułka jednorazowo, 3-4 razy na dobę.
    Należy zachować przynajmniej 4-godzinne odstępy między podaniem kolejnych dawek leku. Mniejsza częstość podawania jest przeznaczona dla młodszych dzieci w danej grupie wiekowej.
    Leku Apap Caps nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 9 lat.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagane dostosowanie dawki leku Apap Caps.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Apap Caps należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami - należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania

Kapsułkę należy połknąć, popijając dużą ilością wody (pół szklanki).

Kiedy Apap Caps nie może być stosowany?

Leku Apap Caps nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek Apap Caps zawiera lecytynę sojową i nie może być stosowany u pacjentów uczulonych na orzeszki ziemne lub soję.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Apap Caps?

Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gorączka dłużej niż 3 dni, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli lek Apap Caps jest stosowany u pacjentów z astmą oskrzelową uczulonych na kwas acetylosalicylowy; w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek; w przypadku umiarkowanej do ciężkiej niewydolności nerek; w przypadku łagodnej do ciężkiej niewydolności wątroby; w przypadku występowania zespołu Gilberta; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); w przypadku występowania niedokrwistości hemolitycznej (nieprawidłowy rozpad krwinek czerwonych); u pacjentów odwodnionych lub przewlekle niedożywionych; jeśli pacjent pije codziennie duże ilości alkoholu. W czasie przyjmowania leku Apap Caps nie wolno pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku Apap Caps większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem.

Jak stosować Apap Caps z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Czy można stosować Apap Caps w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Apap Caps może być stosowany podczas ciąży; należy wówczas przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę oraz jak najkrócej. Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy konieczne jest częstsze stosowanie leku. Lek Apap Caps może być stosowany krótkotrwale u kobiet karmiących piersią w zalecanych dawkach.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Apap Caps?

Rzadko mogą wystąpić następujące działania niepożądane: zawroty głowy, gorączka, senność, drżenie, ból głowy, depresja, splątanie, omamy, niewyraźne widzenie, obrzęk, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (krwawienie, ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty), świąd, wysypka, pocenie się, plamica, pokrzywka, zaburzenia czynności wątroby, niewydolność wątroby, martwica komórek wątrobowych i żółtaczka, alergie (z wyłączeniem obrzęku naczynioruchowego), nieprawidłowości w wynikach badań krwi. Bardzo rzadko: zmniejszenie stężenia glukozy we krwi, ciemne zabarwienie moczu i zaburzenia czynności nerek, wysypka, zatrucie wątroby, ciężkie reakcje skórne, skurcz oskrzeli u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, pocenie się, nudności, obniżenie ciśnienia krwi, wstrząs i anafilaksja (w przypadku ich wystąpienia leczenie należy przerwać).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Apap Caps?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Apap Caps wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie stwierdzono wpływu leku Apap Caps na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Apap Caps?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Apap Caps - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Apap Caps - powiązane artykuły

Paracetamol jest głównym składnikiem znacznej części leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »

Każdą gorączkę zawsze należy doraźnie obniżyć. W celu obniżenia gorączki i złagodzenia bólu stosujemy leki przeciwgorączkoww i przeciwbólowe

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem