Dodaj do mojego indeksu leków »

Apap Extra (Paracetamol+Caffeine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Apap Extra (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 65 mg 6 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 7,20 Cena 100% (zł): 7,20 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Apap Extra (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 65 mg 10 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 7,60 Cena 100% (zł): 7,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Apap Extra (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 65 mg 24 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,80 Cena 100% (zł): 13,80 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Apap Extra (OTC) tabletki powlekane 500 mg + 65 mg 50 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 22,60 Cena 100% (zł): 22,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Apap Extra

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

US Pharmacia Sp. z o.o.

CO ZAWIERA APAP EXTRA?

1 tabletka Apap Extra zawiera 500 mg paracetamolu i 65 mg kofeiny.

JAK DZIAŁA APAP EXTRA?

Lek Apap Extra wykazuje skojarzone działanie składników. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo; nie działa przeciwzapalnie. Kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.

KIEDY STOSOWAĆ APAP EXTRA?

Lek Apap Extra jest stosowany w bólach o różnej etiologii: głowy, w tym migrena, mięśni, zębów, nerwobóle, bóle menstruacyjne, kostno-stawowe, pooperacyjne i pourazowe.
Lek Apap Extra jest także stosowany a łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, bóle gardła, bóle mięśniowe i kostno-stawowe.

JAK STOSOWAĆ APAP EXTRA?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat
1-2 tabletki Apap Extra co 4 do 6 godzin (maksymalnie 8 tabletek na dobę).
Dzieci
Nie podawać leku Apap Extra dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
W przypadku występowania u pacjenta niewydolności wątroby lub nerek lek Apap Extra należy stosować ostrożnie. Nie należy stosować leku Apap Extra, jeśli pacjent cierpi na ciężką niewydolność wątroby lub nerek.

KIEDY APAP EXTRA NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Apap Extra nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (paracetamol i kofeinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Apap Extra nie należy stosować w przypadku choroby alkoholowej, ciężkiej niewydolności wątroby lub nerek, zaburzeń rytmu serca, bezsenności. Nie podawać leku Apap Extra dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU APAP EXTRA?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po kilku dniach u dorosłych lub po 3 dniach u dzieci, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli lek Apap Extra jest stosowany u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony oraz w przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek. W czasie przyjmowania leku Apap Extra nie należy pić alkoholu ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Nadmierne spożycie kawy lub herbaty podczas stosowania leku Apap Extra może powodować uczucie napięcia i rozdrażnienia.

JAK STOSOWAĆ APAP EXTRA Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Leku Apap Extra nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol i kofeinę (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, doustnych leków przeciwzakrzepowych, leków nasennych, leków przeciwpadaczkowych, leków przeciwgruźliczych, estrogenów i progesteronu, soli litu, disulfiramu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ APAP EXTRA W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Lek Apap Extra może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach zdecydowanej konieczności. Nie należy stosować leku Apap Extra w pierwszym trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU APAP EXTRA?

Ze względu na zawartość paracetamolu mogą wystąpić: reakcje alergiczne (np. wysypka skórna), zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (pieczenie w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zapalenie trzustki), ponadto uszkodzenie wątroby, powiększenie wątroby, żółtaczka. Po przedawkowaniu paracetamolu może wystąpić upośledzenie czynności wątroby lub nerek. Bardzo rzadko może wystąpić trombocytopenia, methemoglobinemia, agranulocytoza.
Najczęściej występujące działania niepożądane wywołane przez kofeinę to nudności spowodowane podrażnieniem przewodu pokarmowego, bezsenność i niepokój spowodowany pobudzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU APAP EXTRA?

W przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby.

W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

CZY APAP EXTRA WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Stosowanie leku Apap Extra w zalecanej dawce nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ APAP EXTRA?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych