LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja LISTOPAD 2020 (refundacja 01.11.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Apap intense (Ibuprofen+Paracetamol) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Apap intense (OTC) tabletki powlekane 200 mg + 500 mg 10 szt. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 12,60 Cena 100% (zł): 12,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Apap intense

Opis profesjonalny

Informacja dla pacjenta

Opis produktu stanowi wyciąg z ulotki dołączonej do opakowania

US Pharmacia Sp. z o.o.

CO ZAWIERA APAP INTENSE?

1 tabletka powlekana Apap intense zawiera 200 mg ibuprofenu i 500 mg paracetamolu.

JAK DZIAŁA APAP INTENSE?

Lek Apap intense zawiera dwie substancje czynne: ibuprofen i paracetamol. Ibuprofen jest lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które łagodzą gorączkę, ból i obrzęk. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który działając inaczej niż ibuprofen, łagodzi ból i gorączkę.

KIEDY STOSOWAĆ APAP INTENSE?

Lek Apap intense jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu związanego z migreną, bólu głowy, bólu pleców, bólów menstruacyjnych, bólu zęba, bólów reumatycznych, bólu mięśni, bólu związanego z łagodnymi postaciami zapalenia stawów. Lek Apap intense jest także wskazany w leczeniu objawów przeziębienia oraz grypy, bólu gardła i gorączki.

JAK STOSOWAĆ APAP INTENSE?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli
1 tabletka Apap intense, nie częściej niż 3 razy na dobę. Należy zachować co najmniej 6 godzin przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami. Jeśli po przyjęciu 1 tabletki objawy nie ustępują, można przyjąć maksymalnie 2 tabletki, nie częściej niż 3 razy na dobę. Nie należy przyjmować więcej niż 6 tabletek w ciągu 24 godzin (co odpowiada 1200 mg ibuprofenu i 3000 mg paracetamolu na dobę). Lek Apap intense jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania; nie należy go stosować dłużej niż przez 3 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.
Dzieci i młodzież
Leku Apap intense nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Nie jest wymagane dostosowanie dawki leku Apap intense u osób w podeszłym wieku.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Zastosowanie leku Apap intense u osób z chorobami wątroby lub nerek należy omówić z lekarzem lub farmaceutą.
Sposób podawania
Tabletkę należy przyjmować podczas posiłku i popijać wodą.

KIEDY APAP INTENSE NIE MOŻE BYĆ STOSOWANY?

Leku Apap intense nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje czynne (ibuprofen i paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować, jeśli pacjent przyjmuje inne leki zawierające paracetamol (ryzyko przedawkowania)

lub jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy w dużych dawkach (powyżej 75 mg na dobę) lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w tym inhibitory cyklooksygenazy-2 (COX-2). Nie należy stosować leku u osób, u których po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały w przeszłości: duszność, napady astmy, pokrzywka lub alergiczny nieżyt nosa lub krwawienie z przewodu  pokarmowego. Lek Apap intense jest także przeciwwskazany w przypadku: występowania obecnie lub w przeszłości owrzodzenia lub krwawienia w obrębie żołądka lub dwunastnicy; występowania zaburzeń krzepnięcia krwi; występowania ciężkiej niewydolności nerek, ciężkiej niewydolności wątroby lub ciężkiej niewydolności serca. Leku nie wolno podawać kobietom w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Nie stosować leku Apap intense u osób w wieku poniżej 18 lat.

JAKIE SĄ OSTRZEŻENIA I ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PODCZAS STOSOWANIA LEKU APAP INTENSE?

Jeśli po upływie 3 dni objawy utrzymują się lub nasilają, lub jeśli wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli: u pacjenta stwierdzono układowy toczeń rumieniowaty lub inne mieszane choroby tkanki łącznej; u pacjenta występują zaburzenia jelitowo-żołądkowe lub przewlekłe zapalne choroby jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna); u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek, wątroby, serca lub jelit; pacjent ma lub miał astmę. Przyjmowanie takich leków jak ibuprofen może być związane z niewielkim  zwiększeniem ryzyka zawału serca lub udaru, szczególnie gdy są one stosowane w dużych dawkach. Pacjenci z chorobami serca, po przejściu udaru, z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, zwiększonym stężeniem cholesterolu, osoby palące tytoń, powinny omówić zastosowanie leku Apap intense z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku ospy wietrznej zaleca się unikanie stosowania ibuprofenu. Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na występowanie działań niepożądanych. W czasie stosowania leku Apap intense nie należy pić alkoholu (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol).

JAK STOSOWAĆ APAP INTENSE Z INNYMI LEKAMI?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Ibuprofenu nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Przed przyjęciem ibuprofenu szczególnie istotne jest poinformowanie lekarza o stosowaniu następujących leków: kwasu acetylosalicylowego (w małej dawce dobowej), kortykosteroidów, inhibitorów konwertazy  angiotensyny lub leków blokujących receptory adrenergiczne, leków  moczopędnych, leków zapobiegających krzepnięciu krwi (takich jak warfaryna), litu lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, niektórych  antybiotyków (chinolony, aminoglikozydy), leków stosowanych w leczeniu cukrzycy pochodnych sulfonylomocznika, metotreksatu, digoksyny, cyklosporyny, takrolimusu, zydowudyny.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ APAP INTENSE W CIĄŻY I OKRESIE KARMIENIA PIERSIĄ?

Leku Apap intense nie należy stosować w ostatnich trzech miesiącach ciąży. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pierwszych sześciu miesięcy ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę: jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub ma problemy z zajściem w ciążę, powinna o tym poinformować lekarza.

JAKIE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE MOGĄ WYSTĄPIĆ PODCZAS STOSOWANIA LEKU APAP INTENSE?

Często mogą wystąpić: bóle brzucha lub złe samopoczucie, nudności lub wymioty, biegunka; zwiększona aktywność enzymów wątrobowych w badaniach krwi. Niezbyt często: ból głowy i zawroty głowy, gazy i zaparcia, wysypka, obrzęk twarzy; zmniejszenie liczby krwinek czerwonych lub zwiększenie liczby płytek krwi. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby krwinek (objawiające się bólem gardła, owrzodzeniem jamy ustnej, objawami grypopodobnymi, silnym zmęczeniem, niewyjaśnionymi krwawieniami, powstawaniem siniaków oraz krwawieniami z nosa); zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach, uczucie wirowania; dezorientacja, depresja, omamy; zmęczenie, ogólne złe samopoczucie; ciężkie reakcje skórne, w tym powstawanie pęcherzy; wysokie ciśnienie krwi, zatrzymanie wody w organizmie; zaburzenia czynności wątroby (objawiające się zażółceniem skóry oraz białkówek oczu); zaburzenia czynności nerek (objawiające się zwiększonym lub zmniejszonym oddawaniem moczu, puchnięciem nóg); niewydolność serca (objawiające się dusznością, obrzękiem).
Należy przerwać stosowanie leku Apap intense oraz skontaktować się z lekarzem jeśli wystąpią następujące działania niepożądane: zgaga, niestrawność; objawy krwawienia z przewodu pokarmowego (takie jak ostry ból brzucha, krwawe wymioty lub wymioty zawierające cząsteczki o ciemnej barwie przypominające fusy kawy, krew w stolcu, czarne smoliste stolce); objawy zapalenia opon mózgowych (takie jak sztywność karku, ból głowy, nudności lub wymioty, gorączka lub uczucie zdezorientowania); objawy ciężkiej reakcji alergicznej (takie jak obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, nasilenie astmy); ciężkie reakcje skórne (takie jak wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów).

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PRZEDAWKOWANIA LEKU APAP INTENSE?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia z opóźnieniem poważnego uszkodzenia wątroby.

CZY APAP INTENSE WPŁYWA NA PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN?

Lek Apap intense może wywoływać zawroty głowy, zaburzenia koncentracji i senność - jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń lub maszyn.

JAK PRZECHOWYWAĆ APAP INTENSE?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama





Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl