LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Apap Junior (Paracetamol)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Apap Junior (OTC) granulat 250 mg 10 saszetek
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
20,90
Cena
100% (zł):
20,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Apap Junior

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

US Pharmacia Sp. z o.o.

Co zawiera Apap Junior?

Lek Apap Junior występuje w postaci granulatu doustnego i jest dostępny bez recepty.
1 saszetka zawiera 250 mg paracetamolu. Lek zawiera sorbitol i sacharozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku; zawartość sacharozy należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Jak działa Apap Junior?

Paracetamol jest lekiem o przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie działa przeciwzapalnie. Działa słabiej drażniąco na żołądek niż niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Kiedy stosować Apap Junior?

Lek Apap Junior stosuje się w celu obniżenia gorączki i złagodzenia łagodnego lub umiarkowanego bólu.

Jak stosować Apap Junior?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dzieci
    Dawkowanie paracetamolu zależy od wieku i masy ciała. Zwykle jednorazowa dawka wynosi 10-15 mg paracetamolu na kg masy ciała, do całkowitej dawki dobowej wynoszącej 60-75 mg na kg masy ciała. Odpowiedni odstęp między dawkami zależy od objawów i maksymalnej całkowitej dawki dobowej. Należy zachować co najmniej 6-godzinny odstęp pomiędzy dwiema dawkami, co oznacza podawanie leku maksymalnie 4 razy na dobę. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dobowej.
    Dzieci o masie ciała 17-25 kg (4-8 lat): dawka pojedyncza 250 mg paracetamolu (1 saszetka) co 4-6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 4 saszetki - 1000 mg paracetamolu).
    Dzieci o masie ciała 26-40 kg (8-12 lat): dawka pojedyncza 500 mg paracetamolu (2 saszetki) co 4-6 godzin (maksymalna dawka dobowa wynosi 6 saszetek - 1500 mg paracetamolu).
    Nie zaleca się stosowania leku Apap Junior u dzieci w wieku poniżej 4 lat.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku nie jest wymagane dostosowanie dawki leku Apap Junior.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

U pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek dawkę leku Apap Junior należy zmniejszyć lub wydłużyć odstępy pomiędzy dawkami. Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Sposób podawania

Granulat należy przyjąć bezpośrednio do jamy ustnej na język, a następnie połknąć bez popijania wodą. Nie należy przyjmować leku po posiłku.

Kiedy Apap Junior nie może być stosowany?

Leku Apap Junior nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (paracetamol) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku Apap Junior nie należy stosować w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Apap Junior?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zwrócić uwagę, czy inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu (ryzyko przedawkowania). Należy zachować ostrożność, jeśli lek Apap Junior jest stosowany u pacjentów z zespołem Gilberta; w przypadku niedoboru niektórych enzymów (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej i reduktazy methemoglobinowej); jeśli pacjent jest odwodniony i przewlekle niedożywiony oraz w przypadku pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub niewydolnością wątroby (łagodną do umiarkowanej). Podczas leczenia paracetamolem nie należy pić alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby (należy zwrócić uwagę na inne leki, które zawierają w swoim składzie alkohol). Nigdy nie należy przyjmować dawki leku większej niż zalecana (większe dawki nie zwiększają działania przeciwbólowego, natomiast mogą spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby). Długotrwałe, w dużych dawkach, niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych może powodować wystąpienie bólów głowy, które mogą nie ustąpić po większych dawkach leku. Nie należy przyjmować paracetamolu przez długi czas lub w dużych dawkach, bez porozumienia z lekarzem lub dentystą.

Jak stosować Apap Junior z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Paracetamolu nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol (ryzyko przedawkowania), zydowudyną, inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania: doustnych leków przeciwzakrzepowych, ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, sulfinpirazonu, metoklopramidu, domperidonu, cholestyraminy, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (m.in. kwasu acetylosalicylowego). Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Czy można stosować Apap Junior w ciąży i okresie karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku Apap Junior. Po podaniu doustnym paracetamol w niewielkich ilościach przenika do mleka matki.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Apap Junior?

Rzadko mogą wystąpić: niedokrwistość, niedokrwistość niehemolityczna i choroby szpiku kostnego z zaburzonym wytwarzaniem krwinek, zmniejszenie liczby płytek krwi; obrzęki; zaburzenia zewnątrzwydzielnicze trzustki, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, krwawienie, bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, niewydolność wątroby (uszkodzenie wątroby, martwica wątroby), żółtaczka; świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka; choroby nerek. Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Apap Junior?

W przypadku przyjęcia dawki paracetamolu większej niż zalecana trzeba sprowokować wymioty i natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze, bowiem istnieje ryzyko opóźnionego, ciężkiego uszkodzenia wątroby. W ciągu kilku do kilkunastu godzin po przyjęciu paracetamolu mogą wystąpić: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Może rozwinąć się uszkodzenie wątroby, objawiające się rozpieraniem w nadbrzuszu, nudności i żółtaczka.

Czy Apap Junior wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Stosowanie paracetamolu nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jak przechowywać Apap Junior?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Apap Junior - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Apap Junior - powiązane artykuły

Podczas każdego wyjazdu może się nam przydarzyć goraczka u dziecka. Każdą gorączkę należy doraźnie obniżyć.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »

Główne substancje czynne obniżające gorączkę i łagodzące bóle u dzieci to ibuprofen i paracetamol.w postaciach odpowiednich dla wieku dziecka.

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem