LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Apo-Simva (Simvastatin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Apo-Simva 10 (Rp) tabletki powlekane 10 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,62
0,00
Cena
100% (zł):
7,59
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Apo-Simva 20 (Rp) tabletki powlekane 20 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,40
0,00
Cena
100% (zł):
13,33
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Apo-Simva 40 (Rp) tabletki powlekane 40 mg 30 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
14,43
0,00
Cena
100% (zł):
22,30
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Apo-Simva

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Apo-Simva?

Lek Apo-Simva występuje w postaci tabletek w trzech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 10 mg, 20 mg lub 40 mg symwastatyny. Tabletkę Apo-Simva 10 można podzielić na połowy. Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa lek Apo-Simva?

Symwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować lek Apo-Simva?

Lek Apo-Simva stosuje się:
- aby zmniejszyć stężenie cholesterolu i triglicerydów we krwi, gdy reakcja na dietę i inne metody leczenia (takie, jak ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie masy ciała) jest niewystarczająca;
- aby zmniejszyć dziedziczne wysokie stężenie cholesterolu we krwi (rodzinna homozygotyczna hipercholesterolemia), jako uzupełnienie diety i innych metod leczenia (np. LDL-aferezy) lub gdy metody te okażą się niewłaściwe;
- aby zmniejszyć ryzyko choroby naczyń wieńcowych, jeżeli u pacjenta występuje stwardnienie tętnic (miażdżyca) lub cukrzyca, nawet jeśli stężenie cholesterolu jest prawidłowe, jednocześnie z dietą i innym leczeniem.
Podczas leczenia lekiem Apo-Simva należy przestrzegać diety zmniejszającej stężenie cholesterolu.

Jak stosować lek Apo-Simva?

Lekarz ustali najbardziej stosowną dawkę leku Apo-Simva dla pacjenta i określi czas leczenia.

Sposób podawania

Lek Apo-Simva należy przyjmować wieczorem. Lek można stosować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Apo-Simva?

Jeżeli pacjent uświadomił sobie, że zapomniał przyjąć zaleconą dawkę wkrótce po tym, jak upłynął czas jej przyjęcia, powinien przyjąć ją tak szybko, jak to jest możliwe. Gdy będzie to prawie pora przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć dawkę kolejną o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Apo-Simva nie może być stosowany?

Leku Apo-Simva nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (symwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Apo-Simva nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Apo-Simva?

Przed zaordynowaniem leku Apo-Simva konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjenta wystąpiły niewyjaśnione bóle mięśni, nadwrażliwość na ucisk lub osłabienie siły mięśni. Podczas leczenia lekarz zaleci wykonywanie badań czynności wątroby w regularnych odstępach czasu.

Jak stosować lek Apo-Simva z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek Apo-Simva z jedzeniem i piciem?

W czasie przyjmowania leku Apo-Simva nie należy pić soku grejpfrutowego. Podczas przyjmowania leku Apo-Simva należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Czy można stosować lek Apo-Simva w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Apo-Simva jeżeli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko. Jeżeli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Apo-Simva, powinna przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym podczas przyjmowania leku Apo-Simva powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży. Nie należy stosować leku Apo-Simva, jeżeli pacjentka karmi piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Apo-Simva?

W trakcie stosowania leku Apo-Simva mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu - są one szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać przyjmowanie leku Apo-Simva i niezwłocznie powiedzieć o tym lekarzowi lub zgłosić się do najbliższego szpitala, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących poważnych działań niepożądanych: ból mięśni, tkliwość uciskowa, osłabienie siły mięśni lub kurcze mięśni; reakcje alergiczne (w tym: obrzęk twarzy, języka lub gardła, który może utrudniać oddychanie; nienaturalne siniaki, wykwity skórne i obrzęk, pokrzywka, nadwrażliwość skóry na światło słoneczne, gorączka, nagłe zaczerwienienie; duszność lub znużenie; objawy zespołu toczniopodobnego z wysypką, bólem stawów i wpływem na komórki krwi); zapalenie wątroby z zażółceniem skóry i oczu, świąd, ciemne zabarwienie moczu lub blade zabarwienie kału; zapalenie trzustki z ostrym bólem brzucha.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Apo-Simva?

Jeśli pacjent przyjął przez pomyłkę zbyt wiele tabletek, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Apo-Simva wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Nie wydaje się, aby lek Apo-Simva wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak wziąć pod uwagę, że u niektórych pacjentów po przyjęciu leku Apo-Simva mogą wystąpić zawroty głowy.

Jak przechowywać lek Apo-Simva?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu tekturowym w temperaturze poniżej 25°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Apo-Simva - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Apo-Simva - powiązane artykuły

Środa, 28 lipca 2021

Apo-Simva 40 (Simvastatin) seria wycofana z obrotu Decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotycząca wycofania z obrotu serii produktu leczniczego Apo-Simva 40 (Simvastatin)....

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem