LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

ApoRami (Ramipril)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
ApoRami (Rp) tabletki 5 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,50
0,00
Cena
100% (zł):
11,27
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
ApoRami (Rp) tabletki 10 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
12,80
0,00
Cena
100% (zł):
21,33
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

ApoRami

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek ApoRami?

Lek ApoRami to tabletki w dwóch dawkach, które są dostępne na receptę.
1 tabletka zawiera 5 mg lub 10 mg ramiprylu. Tabletkę można podzielić na 2 równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono wcześniej nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem zanim rozpoczną przyjmowanie tego leku.

Jak działa lek ApoRami?

Ramipryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę (inhibitory ACE). Ramipryl powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, co ułatwia sercu pompowania krwi w organizmie.

Kiedy stosować lek ApoRami?

Leczenie nadciśnienia tętniczego.
Obniżanie ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu.
Obniżanie ryzyka lub opóźnianie pogorszenia problemów z nerkami (niezależnie od tego czy pacjent choruje na cukrzycę).
Leczenie niewydolności serca.
Leczenie po zawale serca powikłanym niewydolnością serca.

Jak stosować lek ApoRami?

Dawkę leku ApoRami oraz długość leczenia ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Nie należy samodzielnie przerywać leczenia ani zmieniać dawki leku.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, podczas posiłku lub niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połknąć, popijając płynem. Tabletek nie należy rozkruszać ani żuć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku ApoRami?

Lek ApoRami należy przyjmować regularnie, każdego dnia. W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek ApoRami nie może być stosowany?

Leku ApoRami nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (ramipryl), na inny lek z grupy inhibitorów ACE lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Lek nie może być stosowany, jeżeli u pacjenta wystąpiła kiedykolwiek ciężka reakcja alergiczna o nazwie obrzęk naczynioruchowy, której objawami są: świąd, pokrzywka, czerwone plamy na dłoniach, stopach i gardle, obrzęk gardła i języka, obrzęki w okolicy oczu i ust, trudności w oddychaniu i połykaniu. Przeciwwskazane jest stosowanie leku ApoRami w ciąży powyżej trzeciego miesiąca.
Lek ApoRami nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku ApoRami?

Przed wprowadzeniem leczenia lekiem ApoRami lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz ustali harmonogram kontroli leczenia. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Jeśli podczas leczenia wystąpią objawy obrzęku naczynioruchowego, należy przerwać przyjmowanie leku Ampril i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Podczas leczenia lekarz może monitorować czynność nerek, ciśnienie krwi oraz stężenie elektrolitów (np. potasu) we krwi w regularnych odstępach czasu. W przypadku planowanego leczenia odczulającego na jad pszczół lub os lub planowanego podania leków znieczulających należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku ApoRami. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować lek ApoRami z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek ApoRami w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek ApoRami nie jest zalecany do stosowania we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po trzecim miesiącu ciąży, ponieważ zastosowany po trzecim miesiącu ciąży może poważnie zaszkodzić dziecku. Jeśli kobieta przyjmująca lek ApoRami zajdzie w ciążę, powinna natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Nie należy stosować leku ApoRami w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku ApoRami?

Działania niepożądane, które może powodować lek ApoRami, są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy wstrzymać stosowanie leku ApoRami i niezwłocznie porozumieć się z lekarzem, jeśli wystąpi jakikolwiek z następujących objawów: obrzęk twarzy, ust lub gardła powodujący trudności z połykaniem lub oddychaniem oraz świąd i wysypka (które mogą być objawami ciężkiej reakcji nadwrażliwości na lek); ciężkie odczyny skórne; przyspieszona czynność serca, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej (które mogą być objawami zawału serca); duszność lub kaszel (które mogą być objawami płucnych działań niepożądanych); łatwe powstawanie siniaków, dłuższy niż zwykle czas krwawienia, jakiekolwiek objawy krwawienia (np. krwawienie z dziąseł); silny ból brzucha promieniujący do pleców (który może być objawem zapalenia trzustki); utrata apetytu, ból brzucha, nudności, zażółcenie skóry lub oczu (które mogą być objawem chorób wątroby).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku ApoRami?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana ilości tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego.

Czy lek ApoRami wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Podczas stosowania leku ApoRami mogą występować zawroty głowy, szczególnie na początku leczenia lub po zwiększeniu dawki. Nie należy prowadzić pojazdów ani używać narzędzi i obsługiwać maszyn, jeżeli występują zawroty głowy.

Jak przechowywać lek ApoRami?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25˚C w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

ApoRami - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem