LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

ApoTiapina (Quetiapine)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
ApoTiapina (Rp) tabletki powlekane 25 mg 30 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
6,12
0,00
Cena
100% (zł):
8,47
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
ApoTiapina (Rp) tabletki powlekane 100 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
10,51
0,00
Cena
100% (zł):
51,72
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
ApoTiapina (Rp) tabletki powlekane 200 mg 60 szt.
Refundacja
R
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
12,46
0,00
Cena
100% (zł):
98,08
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

ApoTiapina

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek ApoTiapina?

Lek ApoTiapina to tabletki w trzech dawkach. Lek jest dostępny na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 25 mg, 100 mg lub 200 mg kwetiapiny (w postaci fumaranu kwetiapiny. Tabletki w dawce 100 mg i 200 mg można podzielić na dwie równe dawki. Lek zawiera laktozę - pacjenci ze stwierdzoną nietolerancją pewnych cukrów powinni omówić to z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku. Tabletki w dawce 25 mg zawierają żółcień pomarańczową, która może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek ApoTiapina?

Kwetiapina należy do grupy leków przeciwpsychotycznych. Działanie leku polega na blokowaniu receptorów dla neuroprzekaźników w mózgu, które odgrywają rolę w schizofrenii i chorobie dwubiegunowej. Blokowanie tych receptorów pomaga w normalizacji aktywności mózgu i łagodzi objawy choroby.

Kiedy stosować lek ApoTiapina?

Lek ApoTiapina może być stosowany w leczeniu takich chorób, jak:
- depresja w przebiegu choroby dwubiegunowej,
- mania,
- schizofrenia.

Jak stosować lek ApoTiapina?

Dawkowanie leku ApoTiapina i długość leczenia określa lekarz. Nie należy samodzielnie przerywać przyjmowania leku. Przed zakończeniem leczenia lekarz zaleci stopniowe zmniejszanie dawki leku.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletki przyjmuje się raz na dobę przed snem lub dwa razy na dobę, w zależności od choroby pacjenta. Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku ApoTiapina?

W razie opuszczenia dawki leku należy przyjąć pominiętą dawkę, gdy tylko pacjent sobie o niej przypomni. Jeżeli zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki, nie należy przyjmować pominiętej tabletki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek ApoTiapina nie może być stosowany?

Leku ApoTiapina nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (kwetiapinę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Nie należy stosować leku, jeśli pacjent stosuje jakikolwiek z poniższych leków: niektóre leki stosowane w zakażeniu HIV, pochodne azolu stosowane w zakażeniach grzybiczych, antybiotyki erytromycynę lub klarytromycynę, nefazodon stosowany w depresji.
Leku ApoTiapina nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku ApoTiapina?

Po analizie przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku ApoTiapina oraz wywiadzie z pacjentem lekarz rozpocznie leczenie i przekaże zasady kontroli terapii. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przyjmować większych dawek niż zalecane przez lekarza. Jeśli u pacjenta występują myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie, albo nasilenie depresji, powinien jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala. W trakcie leczenia należy ograniczyć picie alkoholu.

Jak stosować lek ApoTiapina z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Jak stosować lek ApoTiapina z jedzeniem i piciem?

Nie należy pić soku grejpfrutowego podczas stosowania leku ApoTiapina (sok grejpfrutowy może wpływać na działanie leku).

Czy można stosować lek ApoTiapina w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz zdecyduje, czy lek ApoTiapina będzie mógł być podany kobiecie w ciąży. Leku ApoTiapina nie należy przyjmować podczas karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku ApoTiapina?

Podczas przyjmowania leku ApoTiapina mogą wystąpić działania niepożądane o różnym nasileniu i różnym występowaniu, które są przedstawione w ulotce dołączonej do opakowania. Najczęściej mogą wystąpić: zawroty głowy, ból głowy, suchość śluzówki jamy ustnej, uczucie senności, zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe skurcze mięśni, zwiększenie stężenia triglicerydów i cholesterolu całkowitego we krwi, zmniejszenie stężenia cholesterolu HDL we krwi, zmniejszenie stężenia hemoglobiny we krwi, przyspieszenie czynności serca, nieprawidłowe bicie serca, zaparcie, podrażnienie żołądka, osłabienie, zmniejszenie ciśnienia krwi podczas wstawania, zaburzenia snu i koszmary senne, zwiększenie apetytu. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku ApoTiapina?

W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek ApoTiapina wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek ApoTiapina może powodować senność, dlatego pacjent nie powinien kierować pojazdem ani obsługiwać maszyn, dopóki nie pozna reakcji swojego organizmu na ten lek.

Jak przechowywać lek ApoTiapina?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

ApoTiapina - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem