LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Aporoza (Rosuvastatin)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Aporoza (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
2,05
0,00
Cena
100% (zł):
4,80
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Aporoza (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
3,21
0,00
Cena
100% (zł):
8,72
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Aporoza (Rp) tabletki powlekane 20 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
5,45
0,00
Cena
100% (zł):
16,47
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Aporoza (Rp) tabletki powlekane 40 mg 28 szt.
Refundacja
30%
65+, 18-
Opłata
pacjenta (zł):
9,35
0,00
Cena
100% (zł):
31,15
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Aporoza

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.

Co zawiera lek Aporoza?

Lek Aporoza występuje w postaci tabletek w czterech dawkach. Wszystkie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg, 10 mg, 20 mg lub 40 mg rozuwastatyny (w postaci rozuwastatyny wapniowej). Lek zawiera laktozę - jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, należy skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek zawiera barwniki (czerwień Allura i żółcień pomarańczową) i w związku z tym może powodować reakcje alergiczne.

Jak działa lek Aporoza?

Rozuwastatyna należy do grupy leków zwanych statynami, które regulują stężenie lipidów we krwi.

Kiedy stosować lek Aporoza?

Lek Aporoza jest przepisywanym pacjentom ze zwiększonym stężeniem cholesterolu we krwi, co wiąże się z ryzykiem zawału serca lub udaru. Lek Aporoza jest zalecany, gdyż zmiana diety oraz zwiększona aktywność fizyczna okazały się niewystarczające dla odpowiedniego zmniejszenia stężenia cholesterolu. Podczas stosowania tego leku należy utrzymywać dietę zmniejszającą stężenie cholesterolu oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne.
Lek Aporoza jest również przepisywany pacjentom, u których występują inne czynniki zwiększające ryzyko zawału serca, udaru lub innych podobnych problemów zdrowotnych.

Jak stosować lek Aporoza?

Dawkę leku Aporoza, sposób podawania i czas stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek Aporoza można przyjmować o dowolnej porze dnia, niezależnie od posiłków. Tabletkę należy połykać w całości, popijając wodą. Zaleca się przyjmowanie leku o tej samej porze każdego dnia.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Aporoza?

Jeśli pacjent pominie dawkę leku Aporoza, powinien przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie należy stosować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Aporoza nie może być stosowany?

Leku Aporoza nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (rozuwastatynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Leku Aporoza w dawkach 5 mg, 10 mg i 20 mg nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Lek Aporoza w dawce 40 mg nie jest odpowiedni do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Aporoza?

Przed przepisaniem leku Aporoza konieczne jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, który będzie obejmował analizę przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku. Lekarz zadecyduje o zastosowaniu leku i określi zalecenia dotyczące kontroli leczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać przepisanej dawki leku. Należy przerwać stosowanie leku Aporoza i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią bóle mięśni lub inne dolegliwości mięśni, które utrzymują się dłużej niż można się spodziewać. Podczas leczenia lekarz zaleci wykonywanie badan czynności wątroby w regularnych odstępach czasu. Podczas przyjmowania leku Aporoza należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Jak stosować lek Aporoza z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Aporoza w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie wolno stosować leku Aporoza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią. W przypadku gdy pacjentka zajdzie w ciążę w czasie stosowania leku Aporoza, należy natychmiast odstawić lek i skontaktować się z lekarzem. Kobiety w wieku rozrodczym przyjmujące lek Aporoza powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Aporoza?

Działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Aporoza są szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Aporoza i natychmiast skontaktować się z lekarzem w razie wystąpienia następujących objawów: trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, ust, języka i (lub) gardła) powodujący problemy z połykaniem, silny świąd skóry z guzkami; nietypowy ból mięśni lub problemy z mięśniami trwające dłużej niż można oczekiwać; ciężkie zmiany pęcherzowe na skórze, w jamie ustnej, na spojówkach i narządach płciowych; zażółcenie skóry i oczu; silny ból brzucha (objaw zapalenia trzustki).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Aporoza?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy lek Aporoza wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

U większości pacjentów lek Aporoza nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. U niektórych pacjentów mogą wystąpić zawroty głowy - jeśli pojawi się taki objaw, należy skontaktować się z lekarzem przed podejmowaniem prób prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Aporoza?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Aporoza - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem