Dodaj do mojego indeksu leków »

Apselan Plus (Ibuprofen+Pseudoephedrine) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Odpłatność Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Apselan Plus (OTC) tabletki powlekane 200 mg + 30 mg 20 szt. 75+: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 13,60 Cena 100% (zł): 13,60 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Apselan Plus

Informacja dla pacjenta

Polfarmex S.A.

SKŁAD
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny. 1 tabletka zawiera 120 mg laktozy jednowodnej.

WSKAZANIA
Stosowanie doraźne w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, bólów związanych z niedrożnością zatok oraz gorączką w przebiegu grypy lub przeziębienia.

DAWKOWANIE
Preparat należy stosować tylko w przypadku, gdy niezbędne jest działanie pseudoefedryny polegające na zmniejszeniu przekrwienia błon śluzowych nosa oraz przeciwbólowe i (lub) przeciwzapalne działanie ibuprofenu. Działania niepożądane można ograniczyć poprzez stosowanie najmniejszej skutecznej dawki przez możliwie najkrótszy okres konieczny do ustąpienia objawów. Jeśli konieczne jest stosowanie preparatu dłużej niż 3 dni lub jeśli objawy ulegają nasileniu, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.
Dorośli i młodzież powyżej 15 lat
1 do 2 tabletek co 4-6 godzin. Nie należy stosować dawki większej niż 6 tabletek na dobę (maksymalna dawka dobowa 1200 mg ibuprofenu i 180 mg pseudoefedryny chlorowodorku w dawkach podzielonych).
Dzieci i młodzież
Preparat jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 15 lat.
Osoby w podeszłym wieku
Nie jest wymagana modyfikacja dawkowania, o ile nie jest zaburzona czynność nerek lub wątroby. Jeśli występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby u pacjenta, lekarz powinien ustalić dawkowanie indywidualnie.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Nie jest wymagane zmniejszenie dawki u pacjentów z łagodnym do umiarkowanego zaburzeniem czynności wątroby lub nerek; należy stosować najmniejsza skuteczną dawkę. Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek.
Sposób podawania
Preparat należy przyjmować po posiłkach.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, lub reakcja nadwrażliwości w wywiadzie (np. astma, skurcz oskrzeli, nieżyt błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka) podczas stosowania ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Krwawienie z przewodu pokarmowego lub perforacja w wywiadzie, związane z wcześniejszym stosowaniem leków z grupy NLPZ. Czynny lub nawracający wrzód trawienny, lub krwawienia (potwierdzone dwa lub więcej odrębne epizody owrzodzeń lub krwawień). Guz chromochłonny nadnerczy. Jaskra zamkniętego kata. Cukrzyca. Choroba tarczycy. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność wątroby. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność serca (klasa IV wg NYHA). Ciężkie zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, tachykardia, nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa, częstoskurcz. Zatrzymanie moczu. Pacjenci przyjmujący inne leki z grupy NLPZ, w tym selektywne inhibitory COX-2, leki przeciwbólowe lub leki obkurczające błonę śluzową nosa. Pacjenci przyjmujący trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Pacjenci otrzymujący lub którzy w ciągu ostatnich 2 tygodni otrzymywali inhibitory MAO. Nadczynność tarczycy. Jaskra z wąskim kątem. Krwotoczny udar mózgu w wywiadzie lub występowanie czynników ryzyka, które mogą zwiększać ryzyko krwotocznego udaru mózgu, np. w wyniku przyjmowania leków zwężających naczynia krwionośne lub innych leków zmniejszających przekrwienie, stosowanych doustnie lub donosowo. Ciąża lub okres karmienia piersią. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 15 lat.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane. Stosowanie preparatu nie jest zalecane u kobiet planujących ciążę. Kobiety, które mają trudności z zajściem w ciążę lub u których prowadzona jest diagnostyka niepłodności, nie powinny stosować tego preparatu.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
Ibuprofen
Często: niestrawność, ból brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka, zaparcia, brak apetytu, nieznaczna utrata krwi z przewodu pokarmowego (w rzadkich przypadkach prowadząca do anemii). Niezbyt często: ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość lub zmęczenie; zaburzenia widzenia; wrzód żołądka z krwawieniem i (lub) perforacją, zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna; wysypki skórne różnego rodzaju; reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, świąd i napady astmy - z obniżeniem ciśnienia krwi). Rzadko: szumy uszne; martwica brodawek nerkowych, zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi. Badania kliniczne wskazują, że stosowanie niektórych NLPZ (ibuprofenu), zwłaszcza w dużej dawce (2400 mg/dobę), może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia tętniczych incydentów zatorowo-zakrzepowych (np. zawału mięśnia sercowego lub udaru).
Chlorowodorek pseudoefedryny
Rzadko: zaostrzenie astmy lub reakcje nadwrażliwości ze skurczem oskrzeli. Bardzo rzadko: ciężkie uogólnione reakcje nadwrażliwości. Ponadto mogą wystąpić: pobudzenie, omamy, niepokój, zaburzenia zachowania, bezsenność, pobudliwość, drażliwość, nerwowość, zdenerwowanie; udar krwotoczny mózgu, udar niedokrwienny mózgu, drgawki, ból głowy, bezsenność, nerwowość, niepokój, pobudzenie, drżenie, omamy; kołatanie serca, tachykardia, ból w klatce piersiowej, arytmia; suchość błony śluzowej jamy ustnej, zwiększone pragnienie, nudności, wymioty; wysypka, pokrzywka, świąd, nadmierne pocenie się, ciężkie reakcje skórne (w tym ostra uogólniona osutka krostkowa); zatrzymanie moczu u mężczyzn z zaburzeniami cewki moczowej gruczołu krokowego.

UWAGI
Ostrożnie stosować u pacjentów: u których występuje toczeń rumieniowaty układowy lub mieszana choroba tkanki łącznej; z chorobami przewodu pokarmowego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna); u których występuje czynna lub w wywiadzie astma oskrzelowa oraz choroby alergiczne; z cukrzycą, z rozrostem gruczołu krokowego, z jaskrą; z zaburzeniami czynności serca, wątroby lub nerek; z nadciśnieniem tętniczym; z chorobami tarczycy. Podczas stosowania preparatu należy unikać spożywania alkoholu. Należy unikać jednoczesnego stosowania preparatu z innymi NLPZ, w tym również z selektywnymi inhibitorami COX-2. Przyjmowanie pseudoefedryny może powodować pozytywny wynik testu antydopingowego.
Pacjenci, u których występują zawroty głowy, omamy, nietypowe bóle głowy i zaburzenia widzenia lub słuchu powinni unikać prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Jednorazowe zażycie bądź krótkotrwałe stosowanie preparatu z reguły nie uzasadniają podjęcia szczególnych środków ostrożności.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych