LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Apselan (Pseudoephedrine)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Apselan (OTC) tabletki powlekane 60 mg 10 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,70
Cena
100% (zł):
18,70
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Apselan

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Polfarmex S.A.

Co zawiera Apselan?

Lek Apselan występuje w postaci tabletek i jest dostępny bez recepty.
1 tabletka powlekana zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny. Lek zawiera laktozę - jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak działa Apselan?

Pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie śluzówki górnych dróg oddechowych, szczególnie śluzówki nosa i zatok przynosowych, co prowadzi do zmniejszenia obrzęku, zmniejszenia ilości wydzieliny oraz udrożnienia nosa.

Kiedy stosować Apselan?

Lek Apselan stosuje się w objawowym leczeniu zapalenia śluzówki nosa i zatok przynosowych (katar, zatkany nos) w przebiegu przeziębienia, grypy, alergicznego zapalenia śluzówki nosa.
Lek Apselan jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Jak stosować Apselan?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
    1 tabletka Apselan 3 do 4 razy na dobę. U dzieci maksymalny okres stosowania wynosi 4 dni.
  • Dzieci w wieku poniżej 12 lat
    Nie stosować leku Apselan u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Osoby w podeszłym wieku

U pacjentów w podeszłym wieku zaleca się stosowanie dawkowania jak u dorosłych i zwrócenie szczególnej uwagi na czynność nerek i wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Apselan u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Apselan u pacjentów z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.

Sposób podawania

Lek stosuje się doustnie.

Kiedy Apselan nie może być stosowany?

Leku Apselan nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (pseudoefedrynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie należy stosować u pacjentów z ciężkim nadciśnieniem tętniczym lub z ciężką chorobą wieńcową. Nie stosować leku Apselan, jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował przez ostatnie 2 tygodnie leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy (leki stosowane m.in. w depresji) - jednoczesne stosowanie pseudoefedryny z takimi lekami może niekiedy prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Nie stosować jednocześnie z furazolidonem.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Apselan?

Jeśli objawy nasilą się lub nie ustępują po 7 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta występują: nadciśnienie tętnicze, choroba serca, cukrzyca, nadczynność tarczycy, podwyższone ciśnienie śródgałkowe, przerost prostaty, zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Należy zwrócić uwagę, czy nie są jednocześnie stosowane inne leki zwężające naczynia krwionośne śluzówek w postaci kropli lub aerozolu do nosa. Zaleca się unikać stosowania leku Apselan jednocześnie z alkoholem lub lekami uspokajającymi działającymi ośrodkowo. Sportowcy powinni mieć świadomość, że lek Apselan może powodować pozytywny wynik testów antydopingowych.

Jak stosować Apselan z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Pseudoefedryny nie należy stosować jednocześnie z furazolidonem. Pseudoefedryny nie należy stosować u pacjentów leczonych inhibitorami MAO i w ciągu 2 tygodni po zakończeniu takiego leczenia, ponieważ może wystąpić przełom nadciśnieniowy. Należy poinformować lekarza o jednoczesnym stosowaniu następujących leków: leki przeciwnadciśnieniowe, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki pobudzające układ współczulny (np. leki psychotropowe o działaniu podobnym do amfetaminy, leki zmniejszające przekrwienie śluzówek, leki hamujące łaknienie), ze względu na możliwość zwiększenia ciśnienia tętniczego krwi. Leki zobojętniające sok żołądkowy zwiększają wchłanianie pseudoefedryny, a kaolin je zmniejsza.

Czy można stosować Apselan w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lek Apselan może być stosowany podczas ciąży jedynie w przypadkach, gdy lekarz uzna to za właściwe. Matki karmiące piersią nie powinny przyjmować leku Apselan.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Apselan?

Mogą wystąpić objawy pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, w tym zaburzenia snu oraz rzadko omamy. Istnieją nieliczne doniesienia o występowaniu wysypki skórnej, niekiedy z towarzyszącym uczuciem swędzenia. Sporadycznie opisywano przypadki zatrzymania moczu u mężczyzn przyjmujących pseudoefedrynę.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Apselan?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Objawami przedawkowania są: drażliwość, niepokój, zwłaszcza ruchowy, drżenie, drgawki, kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze oraz trudności w oddawaniu moczu.

Czy Apselan wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Brak danych dotyczących wpływu leku Apselan na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Apselan?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Apselan - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Apselan - powiązane artykuły

Poniedziałek, 12 lutego 2024

Pseudoefedryna - ryzyko poważnych neurologicznych działań niepożądanych Przedstawiciele właściwych Podmiotów Odpowiedzialnych w porozumieniu z Europejską Agencją Leków i Urzędem...

Więcej »
Środa, 6 grudnia 2023

Pseudoefedryna - nowe środki ostrożności w stosowaniu Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii Europejskiej Agencji Leków (Pharmacovigilance Risk...

Więcej »

W łagodzeniu kataru stosujemy leki zmniejszające wydzielinę oraz działające przeciwalergicznie stosowane doustnie.

Więcej »

Czym jest pseudoefedryna Jakie są wskazania do stosowania pseudoefedryny? Jakie są przeciwwskazania do stosowania pseudoefedryny? Jakie są ostrzeżenia i środki ostrożności przy...

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem