LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Aricept (Donepezil)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Aricept (Rp) tabletki powlekane 5 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
329,00
Cena
100% (zł):
329,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Aricept (Rp) tabletki powlekane 10 mg 28 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
329,00
Cena
100% (zł):
329,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Aricept

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Pfizer Europe MA EEIG

Co zawiera Aricept?

Lek Aricept występuje w postaci tabletek w 2 dawkach. Obie dawki leku są dostępne na receptę.
1 tabletka powlekana zawiera 5 mg lub 10 mg chlorowodorku donepezylu. Lek zawiera laktozę - pacjenci, u których stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinni skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku.

Jak działa Aricept?

Donepezyl jest lekiem przeciw otępieniu z grupy leków nazywanych inhibitorami acetylocholinesterazy. Acetylocholina jest ważna w procesie zapamiętywania, a donepezyl poprzez spowolnienie rozpadu acetylocholiny, zwiększa jej stężenie w mózgu.

Kiedy stosować Aricept?

Lek Aricept jest stosowany w leczeniu łagodnej do średnio ciężkiej postaci otępienia w chorobie Alzheimera u osób dorosłych.

Jak stosować Aricept?

Dawkowanie leku Aricept i czas trwania leczenia są określane indywidualnie przez lekarza. Lek należy przyjmować regularnie aby zapewnić skuteczność leczenia. Osoba opiekująca się pacjentem musi stale nadzorować przyjmowanie leku przez pacjenta.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować wieczorem przed pójściem spać. Tabletkę należy połknąć, popijając wodą.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Aricept?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć kolejną dawkę o wyznaczonej porze. Nie należy przyjmować dwóch tabletek w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W przypadku dłuższego niż tydzień pominięcia zastosowania leku Aricept, należy skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Kiedy Aricept nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (donepezyl), na pochodne piperydyny lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Aricept nie jest wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Aricept?

Przed zleceniem leku Aricept lekarz oceni stopień zaawansowania choroby Alzheimera u danego pacjenta. Po przeanalizowaniu przeciwwskazań i środków ostrożności związanych z jego przyjmowaniem, podejmie decyzję o przepisaniu leku. Przez cały czas leczenia lekarz będzie regularnie oceniał jego efekty. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z leczeniem tym lekiem należy skontaktować się z lekarzem. Nie należy przekraczać przepisanej przez lekarza dawki leku. Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leku Aricept, jeśli pacjent wymaga wykonania znieczulenia ogólnego do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, ponieważ lek Aricept może wpływać na ilość środka potrzebnego do znieczulenia. Podczas stosowania leku Aricept nie należy spożywać alkoholu, ponieważ alkohol może zmienić jego działanie.

Jak stosować Aricept z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Aricept w ciąży i okresie karmienia piersią?

Stosowanie leku Aricept podczas ciąży jest przeciwwskazane. Kobiety przyjmujące lek Aricept nie powinny karmić piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Aricept?

Działania niepożądane obserwowane podczas przyjmowania leku Aricept są opisane w ulotce dołączonej do opakowania. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli w trakcie stosowania leku pojawi się jakikolwiek z następujących objawów: ból brzucha i dyskomfort w nadbrzuszu (objawy wrzodów żołądka lub dwunastnicy); zażółcenie skóry i oczu, ciemno zabarwiony mocz, nudności lub wymioty, utrata apetytu (objawy zapalenia wątroby); czarne smoliste stolce lub pojawienie się krwi z odbytnicy (objawy krwawienia z żołądka lub jelit); napady padaczkowe lub drgawki; gorączka ze sztywnością mięśni, poceniem lub obniżonym poziomem świadomości (objawy choroby nazywanej złośliwym zespołem neuroleptycznym); osłabienie, tkliwość lub ból mięśni z jednoczesnym złym samopoczuciem, wysoką temperaturą lub ciemnym zabarwieniem moczu (objawy choroby o nazwie rabdomioliza).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Aricept?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy jak najszybciej powiadomić o tym lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala.

Czy Aricept wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Otępienie w chorobie Alzheimera może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Dodatkowo lek Aricept może powodować uczucie zmęczenia, zawroty głowy oraz kurcze mięśni - jeśli wystąpi jakiekolwiek z tych objawów, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Jak przechowywać Aricept?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Aricept - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem