LekInfo24 - serwis fachowej informacji o lekach: aktualizacja WRZESIEŃ 2020 (refundacja 01.09.2020)

reklama

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Aromatol (Herbal preparation) preparaty:

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Aromatol (OTC) koncentrat do sporz. roztworu do płukania jamy ustnej i gardła, roztwór doustny, do stosowania na skórę i do sporz. inhalacji parowej 1 but. 100 ml 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 14,00 Cena 100% (zł): 14,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Aromatol (OTC) koncentrat do sporz. roztworu do płukania jamy ustnej i gardła, roztwór doustny, do stosowania na skórę i do sporz. inhalacji parowej 1 but. 150 ml 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 19,40 Cena 100% (zł): 19,40 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Aromatol (OTC) koncentrat do sporz. roztworu do płukania jamy ustnej i gardła, roztwór doustny, do stosowania na skórę i do sporz. inhalacji parowej 1 but. 250 ml 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 25,00 Cena 100% (zł): 25,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Aromatol

Informacja dla pacjenta

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

SKŁAD
100 g roztworu zawiera: 1,72 g lewomentolu, 0,57 g olejku cytrynowego, 0,24 g olejku z kory cynamonowca cejlońskiego, 0,24 g olejku mięty polnej, 0,24 g olejku lawendowego, 0,1 g olejku cytronelowego, 0,1 g olejku goździkowego. 1 g roztworu (około 1,1 ml) odpowiada 27 kroplom preparatu. Preparat zawiera 63-72% v/v etanolu.

Wskazania

Zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia np. przy przeziębieniu (do nacierań, do inhalacji lub płukania gardła), w bólach głowy, bólach mięśniowych, po ukąszeniach przez owady.
Wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (zaburzeniach dyspeptycznych) np. wzdęciach, niestrawności.

Dawkowanie

Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
Zewnętrznie
Do nacierań: 1-3 razy na dobę nacierać preparatem aż powierzchnia skóry stanie się sucha.
Po ukąszeniach owadów: miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym preparatem.
Do płukania gardła: około 5 ml roztworu rozcieńczyć w około 250 ml (szklanka) ciepłej wody; płukać gardło i jamę ustną 1-3 razy na dobę.
Inhalacje (przy przeziębieniu): około 5 ml roztworu rozcieńczyć w około 250 ml (szklanka) gorącej wody i wdychać przez kilka minut powstające opary; inhalacje powtarzać do 3 razy na dobę.
Wewnętrznie
Dolegliwości trawienne: 10-15 kropli roztworu zmieszanych z wodą przyjmować 1-3 razy na dobę.
Dzieci
Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na zawartość etanolu oraz niepełne dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności.

PRZECIWWSKAZANIA
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Astma oskrzelowa i inne schorzenia układu oddechowego, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Nie stosować wewnętrznie w przypadku niedrożności dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenia pęcherzyka żółciowego, ciężkiego uszkodzenia wątroby lub uzależnienia od alkoholu. Nie stosować zewnętrznie na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i otwartych ranach, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błonę śluzową oraz w okolicach oczu.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ
Ze względu na brak pełnej oceny bezpieczeństwa stosowania oraz zawartość etanolu, nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
U osób wrażliwych mogą wystąpić skórne reakcje uczuleniowe, zaburzenia układu oddechowego (np. kaszel, skurcz oskrzeli). W przypadku stosowania zewnętrznego, zawarty w preparacie etanol może powodować podrażnienie i suchość skóry.

UWAGI
Chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Po nacieraniu preparatem lub jego roztworem należy starannie umyć ręce. Preparatu nie należy stosować pod opatrunkiem utrudniającym dostęp powietrza lub pod ciepłym okładem.
Ze względu na zawartość etanolu, preparat może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po doustnym zastosowaniu.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

reklama

Odwiedź nasz nowy serwis: jakleczymy.pl