LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Aromatol

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Aromatol (OTC) koncentrat do sporz. roztworu do płukania jamy ustnej i gardła, roztwór doustny, do stosowania na skórę i do sporz. inhalacji parowej 1 but. 100 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
18,00
Cena
100% (zł):
18,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Aromatol (OTC) koncentrat do sporz. roztworu do płukania jamy ustnej i gardła, roztwór doustny, do stosowania na skórę i do sporz. inhalacji parowej 1 but. 150 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
22,90
Cena
100% (zł):
22,90
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Aromatol (OTC) koncentrat do sporz. roztworu do płukania jamy ustnej i gardła, roztwór doustny, do stosowania na skórę i do sporz. inhalacji parowej 1 but. 250 ml
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
32,00
Cena
100% (zł):
32,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Aromatol

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A.

Co zawiera Aromatol?

Lek Aromatol występuje w postaci koncentratu do szerokiego stosowania i jest dostępny bez recepty.
100 g leku zawiera: 1,72 g lewomentolu, 0,57 g olejku cytrynowego, 0,24 g olejku z kory cynamonowca cejlońskiego, 0,24 g olejku mięty polnej (z obniżoną zawartością mentolu), 0,24 g olejku lawendowego, 0,1 g olejku cytronelowego, 0,1 g olejku goździkowego. Lek zawiera 63-72% (v/v) etanolu.

Kiedy stosować Aromatol?

Lek Aromatol można podawać doustnie, stosować do płukania gardła, stosować zewnętrznie na skórę lub w postaci inhalacji z parą wodną.
Zewnętrznie lek jest stosowany w celu poprawy złego samopoczucia np. przy przeziębieniu (do nacierań, do inhalacji lub płukania gardła), w bólach głowy, bólach mięśniowych, po ukąszeniach przez owady.
Wewnętrznie lek jest stosowany w dolegliwościach trawiennych, np. wzdęciach, niestrawności.

Jak stosować Aromatol?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

 • Dorośli i młodzież powyżej 12 lat
  Podanie doustne
  W dolegliwościach trawiennych (np. niestrawności, wzdęciach): przyjmować 10 do 15 kropli leku Aromatol 1 do 3 razy na dobę, zmieszanych z wodą.
  Stosowanie na skórę
  Do nacierań: nacierać lekiem Aromatol 1 do 3 razy na dobę, aż powierzchnia skóry stanie się sucha.
  W celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów: miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym lekiem Aromatol.
  Do płukania gardła
  Około 5 ml (1 łyżeczka) leku Aromatol rozcieńczyć w około 250 ml (szklanka) ciepłej wody, płukać gardło i jamę ustną 1 do 3 razy na dobę.
  Stosowanie w postaci inhalacji (przy przeziębieniu)
  Około 5 ml (1 łyżeczka) leku Aromatol rozcieńczyć w około 250 ml (szklanka) gorącej wody i wdychać przez kilka minut powstające opary. Inhalacje powtarzać do 3 razy na dobę.
 • Dzieci
  Leku Aromatol nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Sposób podawania

Lek Aromatol można podawać doustnie, stosować do płukania gardła, zewnętrznie na skórę lub w postaci inhalacji z parą wodną.

Kiedy Aromatol nie może być stosowany?

Leku Aromatol nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancje w nim zawarte. Nie stosować w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych. Doustnie leku Aromatol nie należy stosować w przypadku niedrożności dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenia pęcherzyka żółciowego, u osób z ciężkimi uszkodzeniami wątroby lub uzależnionych od alkoholu. Zewnętrznie leku Aromatol nie należy stosować na uszkodzoną skórę (np. przy oparzeniach, wypryskach i otwartych ranach), przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na śluzówki lub w okolicach oczu. Lek Aromatol nie jest przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Aromatol?

Jeśli po zastosowaniu leku objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem. Po nacieraniu lekiem lub jego roztworem należy dokładnie umyć ręce. W przypadku stosowania doustnego należy wziąć pod uwagę zawartość etanolu w leku - stosowanie leku może być niebezpieczne dla osób ze schorzeniami wątroby lub padaczką. Jeśli po zastosowaniu leku wystąpią zmiany skórne, należy przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Należy chronić oczy przed kontaktem z lekiem.

Jak stosować Aromatol z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Alkohol zawarty w leku może wzmacniać lub osłabiać działanie innych leków.

Czy można stosować Aromatol w ciąży i okresie karmienia piersią?

Nie zaleca się stosowania leku Aromatol u kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Należy pamiętać że lek zawiera alkohol.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Aromatol?

Niekiedy u osób wrażliwych kontakt z olejkami eterycznymi może spowodować skórne odczyny uczuleniowe, a czasami także zaburzenia układu oddechowego (np. kaszel, skurcz oskrzeli). W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości, takich jak trudności w oddychaniu, należy odstawić lek i jak najszybciej wezwać lekarza. Ze względu na zawartość etanolu częste stosowanie zewnętrzne może powodować podrażnienie i suchość skóry.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Aromatol?

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Czy Aromatol wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Ze względu na zawartość alkoholu lek Aromatol może ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po doustnym zastosowaniu.

Jak przechowywać Aromatol?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk


ZGŁASZANIE DZIAŁAŃ NIEPOŻĄDANYCH

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - e-mail: ndl@urpl.gov.pl. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Formularz do zgłaszania działań niepożądanych można pobrać na stronie: http://dn.urpl.gov.pl/dn-zgloszenia-dzialan-niepozadanych

Aromatol - powiązane artykuły

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem