LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Dodaj do mojego indeksu leków »

Aspicont (Acetylsalicylic acid)

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Pielęgniarka 75+ Ciąża Odpłatność Opłata
pacjenta (zł)
Cena
100% (zł)
Wskazania refundacyjne Opis leku
Aspicont (OTC) tabletki dojelitowe 75 mg 60 szt. n.d. 75+: n.d. Ciąża: n.d. Odpłatność: 100% Opłata pacjenta (zł): 8,00 Cena 100% (zł): 8,00 Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Aspicont

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Vitama S.A.

Skład

1 tabletka dojelitowa zawiera 75 mg kwasu acetylosalicylowego. 1 tabletka zawiera około 0,18 mg sodu.

Wskazania

Prewencja wtórna u pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego.
Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów ze stabilną dławicą piersiową.
Niestabilna dławica piersiowa w wywiadzie, z wyjątkiem ostrej fazy.
Zapobieganie zatkaniu przeszczepu naczyniowego po kardiochirurgicznym zabiegu wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych (CABG).
Stan po angioplastyce naczyń wieńcowych.
Profilaktyka wtórna u pacjentów po przebytym przejściowym niedokrwieniu mózgu (TIA) i incydentach niedokrwienia mózgowo-naczyniowego (CVA), pod warunkiem wykluczenia krwawień wewnątrzmózgowych.
Preparat nie jest zalecany w sytuacjach wymagających nagłej pomocy; zastosowanie jest ograniczone do prewencji wtórnej w leczeniu przewlekłym. Decyzję o rozpoczęciu leczenia i stosowanej dawce preparatu powinien podjąć lekarz.

Dawkowanie

 • Dorośli
  Profilaktyka wtórna zawału: zaleca dawka to 75-150 mg raz na dobę.
  Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych u pacjentów ze stabilną dławicą piersiową: zalecana dawka to 75-150 mg raz na dobę.
  Niestabilna dławica piersiowa w wywiadzie, z wyjątkiem ostrej fazy: zalecana dawka to 75-150 mg raz na dobę.
  Zapobieganie zatkaniu przeszczepu naczyniowego po kardiochirurgicznym zabiegu wszczepienia pomostów aortalno-wieńcowych (CABG): zalecana dawka to 75-150 mg raz na dobę.
  Angioplastyka wieńcowa z wyjątkiem ostrej fazy: zalecana dawka to 75-150 mg raz na dobę.
  Profilaktyka wtórna u pacjentów po przebytym przejściowym niedokrwieniu mózgu (TIA) i incydentach niedokrwienia mózgowo-naczyniowego (CVA), pod warunkiem wykluczenia krwawień wewnątrzmózgowych: zalecana dawka to 75-300 mg raz na dobę.
 • Dzieci i młodzież
  Kwasu acetylosalicylowego nie należy podawać dzieciom i młodzieży w wieku poniżej 16 lat, z wyjątkiem wyraźnych zaleceń lekarskich, gdy korzyści z leczenia przeważają nad ryzykiem związanym ze stosowaniem preparatu. U niektórych dzieci zastosowanie kwasu acetylosalicylowego może mieć związek z wystąpieniem zespołu Reye’a.
Osoby w podeszłym wieku

Kwas acetylosalicylowy należy stosować z ostrożnością u pacjentów w podeszłym wieku, którzy są bardziej skłonni do występowania działań niepożądanych. Jeśli nie występuje ciężka niewydolność nerek lub wątroby, zalecana jest dawka zwykle stosowana u pacjentów dorosłych. Leczenie powinno być oceniane w regularnych odstępach czasu.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Kwas acetylosalicylowy należy podawać z ostrożnością pacjentom z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego jest przeciwwskazane w ciężkich zaburzeniach czynności wątroby. Należy regularnie przeprowadzać badania czynności wątroby u pacjentów wykazujących niewielką lub umiarkowaną niewydolność wątroby.

Pacjenci z zaburzeniami czynności lub nerek

Kwas acetylosalicylowy należy podawać z ostrożnością pacjentom z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek. Stosowanie kwasu acetylosalicylowego jest przeciwwskazane w ciężkich zaburzeniach czynności nerek.

Sposób podawania

Tabletki należy połykać w całości w trakcie lub po posiłku, popijając wystarczającą ilością płynu (pół szklanki wody). Tabletek nie należy kruszyć, łamać lub żuć.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na związki zawierające kwas acetylosalicylowy lub inhibitory syntezy prostaglandyn lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Czynny wrzód trawienny lub nawracający wrzód trawienny w wywiadzie i (lub) krwawienia z przewodu pokarmowego lub innego rodzaju krwawienia, takie jak krwawienia z naczyń mózgowych. Skaza krwotoczna; choroby związane z krzepnięciem, takie jak hemofilia lub trombocytopenia. U pacjentów z napadami astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołanymi podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Ciężkie zaburzenia czynności nerek. Dawki większe niż 100 mg na dobę podczas trzeciego trymestru ciąży. Stosowanie metotreksatu w dawkach powyżej 15 mg na tydzień.

Ciąża i karmienie piersią

Małe dawki (do 100 mg na dobę): badania kliniczne wskazują, że dawki do 100 mg na dobę do ograniczonego stosowania w położnictwie i wymagające specjalistycznego monitorowania, wydają się być bezpieczne. Dawki od 100 do 500 mg na dobę: brak jest wystarczających danych klinicznych dotyczących zastosowania dawek powyżej 100 mg do 500 mg na dobę. Dawka 500 mg na dobę i większa: kwasu acetylosalicylowego nie należy stosować u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, o ile nie jest to konieczne; jeżeli kwas acetylosalicylowy jest stosowany u kobiet planujących ciążę lub w pierwszym drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejszą dawkę przez jak najkrótszy czas. Kwas acetylosalicylowy w dawkach 100 mg na dobę lub większych jest przeciwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Przerywanie karmienia piersią nie jest konieczne w przypadku krótkotrwałego stosowania zalecanych dawek; w przypadku długotrwałego stosowania kwasu acetylosalicylowego karmienie piersią powinno być przerwane.

Działania niepożądane

Często: niestrawność; zwiększona skłonność do krwawień. Niezbyt często: nieżyt błony śluzowej nosa, duszność; pokrzywka. Rzadko: trombocytopenia, agranulocytoza, anemia aplastyczna, pancytopenia; krwawienie wewnątrzczaszkowe; skurcz oskrzeli, ataki astmy oskrzelowej; ciężkie krwawienie z przewodu pokarmowego, nudności, wymioty; zespół Stevens-Johnsona, zespół Lyella, plamica, rumień wielopostaciowy. Ponadto mogą wystąpić: przypadki krwawień z przedłużonym czasem krwawienia jak krwawienie z nosa, krwawienie z dziąsła; ból głowy, zawroty głowy; zaburzenia słuchu; szumy uszne; owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy i perforacja, wybroczyny, nadżerki; niewydolność wątroby; zaburzenie czynności nerek; hiperurykemia; reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk alergiczny, reakcje anafilaktyczne, włączając wstrząs.

Uwagi

Preparat powinien być stosowany z ostrożnością w przypadku nadciśnienia tętniczego, u pacjentów z owrzodzeniem żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie, lub epizodami krwawienia albo poddawanych leczeniu lekami przeciwzakrzepowymi. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania preparatu z innymi lekami, które wpływają na hemostazę (tj. leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, leki przeciwzapalne i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), chyba że jest to wyraźnie wskazane; jeżeli nie można uniknąć takiego połączenia, zaleca się ścisłą obserwację w kierunku objawów krwawienia. Preparat należy stosować z ostrożnością przed zabiegami, w tym również ekstrakcją zęba; może być konieczne okresowe przerwanie leczenia.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Produkty zawierające tę samą substancję czynną

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem