LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Atenza (Methylphenidate)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Atenza (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 18 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
50,50
Cena
100% (zł):
50,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Atenza (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 27 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
77,50
Cena
100% (zł):
77,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Atenza (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 36 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
101,50
Cena
100% (zł):
101,50
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Atenza (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 45 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
132,00
Cena
100% (zł):
132,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny
Atenza (Rpw) tabletki o przedłużonym uwalnianiu 54 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
154,00
Cena
100% (zł):
154,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Atenza

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Exeltis Poland Sp. z o.o.

Co zawiera lek Atenza?

Lek Atenza to tabletki o przedłużonym uwalnianiu w 5 dawkach. Lek jest wypisywany na specjalną receptę Rpw.
1 tabletka powlekana o przedłużonym uwalnianiu zawiera 18 mg, 27 mg, 36 mg, 45 mg lub 54 mg chlorowodorku metylofenidatu. Tabletka o przedłużonym uwalnianiu uwalnia lek przez dłuższy czas niż zwykła tabletka. Lek zawiera laktozę - jeśli u pacjenta stwierdzono wcześniej nietolerancję pewnych cukrów, powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Jak działa lek Atenza?

Substancja czynna leku - metylofenidat poprawia obniżoną aktywność pewnych obszarów mózgu. Lek może zwiększyć zdolność koncentracji i ograniczać zachowania impulsywne.

Kiedy stosować lek Atenza?

Lek Atenza jest stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci i młodzieży w wieku 6 lat i starszych oraz u osób dorosłych.
Lek jest stosowany dopiero po wcześniejszych próbach leczenia bez użycia leków, takich jak doradztwo psychologiczne i terapia behawioralna.

Jak stosować lek Atenza?

Lekarz przedstawi zasady dawkowania leku Atenza oraz określi długość leczenia. Nie należy samodzielnie przerywać stosowania leku. Przed całkowitym odstawieniem leku konieczne będzie stopniowe zmniejszanie jego dawki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Sposób podawania

Lek należy przyjmować raz na dobę, rano. Można go przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłku. Tabletkę należy połykać w całości, popijając szklanką wody; nie wolno jej żuć, dzielić ani kruszyć.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Atenza?

W razie opuszczenia tabletki należy poczekać do czasu przyjęcia kolejnej planowanej dawki leku. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki.

Kiedy lek Atenza nie może być stosowany?

Leku Atenza nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (metylofenidat) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Leku nie mogą przyjmować pacjenci z: zaburzeniami czynności tarczycy, jaskrą, guzem chromochłonnym nadnerczy, zaburzeniami łaknienia, bardzo wysokim ciśnieniem tętniczym krwi lub ze zwężeniami naczyń krwionośnych, problemami z sercem, chorobami naczyń mózgowych, zaburzeniami psychicznymi. Nie wolno stosować leku Atenza, jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwdepresyjne o nazwie inhibitory monoaminooksydazy lub jeśli leki te były stosowane w ciągu ostatnich 14 dni.
Leku Atenza nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 6 lat.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Atenza?

Lek jest przepisywany wyłącznie przez lekarza specjalistę z zakresu zaburzeń zachowania u dzieci, młodzieży lub osób dorosłych. U osób dorosłych, które nie były wcześniej leczone, specjalista przeprowadzi badania w celu potwierdzenia, że pacjent choruje na ADHD od dzieciństwa. Przed przepisaniem leku Atenza lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany oraz przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent kiedykolwiek nadużywał lub był uzależniony od alkoholu, leków na receptę lub narkotyków. Nie należy przyjmować dawki leku większej niż przepisana pacjentowi przez lekarza. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości związane ze stosowaniem leku. Lek Atenza może dawać pozytywny wynik testów antydopingowych. Podczas przyjmowania leku Atenza nie wolno pić alkoholu.

Jak stosować lek Atenza z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.
Nie należy stosować metylofenidatu, jeśli pacjent przyjmuje lub przyjmował w okresie ostatnich 14 dni lek z grupy inhibitorów monoaminooksydazy stosowany w leczeniu depresji (przyjmowanie tego leku z metylofenidatem może spowodować nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi).

Czy można stosować lek Atenza w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz objaśni pacjentce w ciąży lub karmiącej piersią ryzyko związane z terapią lekiem Atenza.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Atenza?

Działania niepożądane towarzyszące terapii lekiem Atenza są zamieszone w ulotce dołączonej do opakowania tego leku. Bardzo częste działania niepożądane tego leku to ból głowy, nerwowość i bezsenność. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Atenza?

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub zadzwonić na pogotowie.

Czy lek Atenza wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Atenza może powodować zawroty głowy, zaburzenia koncentracji i nieostre widzenie - jeśli one wystąpią, nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn, jeździć na rowerze, jeździć konno czy wspinać się na drzewa.

Jak przechowywać lek Atenza?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Butelkę z lekiem należy przechowywać szczelnie zamkniętą w celu ochrony przed wilgocią. Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Atenza - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Atenza - powiązane artykuły

Piątek, 22 listopada 2024

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Więcej »
Sobota, 13 kwietnia 2024

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Więcej »




banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem