LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Atrovent (Ipratropium bromide)

Lek jest refundowany, bezpłatny dla seniorów, dzieci, kobiet w ciąży. Szczegóły w tabeli.

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Atrovent (Rp) roztwór do nebulizacji 250 µg/ml 1 but. 20 ml
Refundacja
R
65+, 18-, C
Opłata
pacjenta (zł):
8,39
0,00
Cena
100% (zł):
15,21
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Atrovent

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

Boehringer Ingelheim International GmbH

Co zawiera Atrovent?

Lek Atrovent to roztwór do nebulizacji, który jest dostępny na receptę.
1 ml roztworu (20 kropli) zawiera 250 mikrogramów bezwodnego bromku ipratropiowego. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy i w związku z tym może powodować zaburzenia oddechowe i skurcz oskrzeli (szczególnie u pacjentów z astmą oskrzelową).

Jak działa Atrovent?

Bromek ipratropiowy należy do grupy leków rozszerzających oskrzela.

Kiedy stosować Atrovent?

Lek Atrovent jest stosowany jako środek rozszerzający oskrzela w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w przebiegu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) oraz w astmie oskrzelowej.

Jak stosować Atrovent?

Lekarz przedstawi dawkowanie leku Atrovent i określi długość leczenia. Przed zakończeniem stosowania leku w każdym przypadku należy porozmawiać z lekarzem. W razie przerwania stosowania leku trudności w oddychaniu mogą wystąpić ponownie lub mogą się nasilić.

Sposób podawania

Lek Atrovent jest przeznaczony do podania wziewnego z użyciem odpowiednich urządzeń do nebulizacji. Nie należy go stosować doustnie. Należy zapoznać się z instrukcją dotyczącą właściwego użycia nebulizatora. Zaleconą dawkę leku należy rozcieńczyć solą fizjologiczną do objętości 3-4 ml, rozpylić przy użyciu aparatu do nebulizacji i inhalować do momentu zużycia roztworu. Nie należy rozcieńczać leku wodą destylowaną. Rozcieńczony roztwór należy zużyć bezpośrednio po przygotowaniu; niewykorzystany, rozcieńczony roztwór należy wyrzucić. Roztwór należy rozcieńczać bezpośrednio przed każdym użyciem. Zaleca się, aby płyn rozpylany z nebulizatora podawany był przez ustnik. W przypadku braku ustnika i stosowania maski do nebulizacji, musi być ona dobrze dopasowana.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Atrovent?

Jeśli lek Atrovent jest zalecony do regularnego stosowania, a pacjent pominął dawkę leku, powinien ją przyjąć jak najszybciej, a następną dawkę zastosować o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy Atrovent nie może być stosowany?

Leku Atrovent nie należy stosować u pacjentów z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (bromek ipratropiowy), na atropinę lub jej pochodne, lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Atrovent?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Atrovent lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad, przeanalizuje przeciwwskazania i środki ostrożności związane z jego stosowaniem oraz zadecyduje czy lek może być zastosowany i przedstawi jak będzie wyglądała kontrola leczenia. Nie należy stosować dawki większej niż przepisana przez lekarza. Jeśli problemy z oddychaniem nie ustępują lub pogłębiają się, należy skontaktować się z lekarzem.

Jak stosować Atrovent z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować Atrovent w ciąży i okresie karmienia piersią?

Lekarz decyduje o możliwości zastosowania leku Atrovent w okresie ciąży i karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Atrovent?

Ulotka dołączona do opakowania zawiera działania niepożądane towarzyszące leczeniu z zastosowaniem leku Atrovent. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi są: ból głowy, podrażnienie gardła, kaszel, suchość śluzówki jamy ustnej, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (w tym zaparcia, biegunka i wymioty), nudności i zawroty głowy. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Atrovent?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Mogą wystąpić łagodne objawy przedawkowania bromku ipratropiowego, takie jak: suchość śluzówki jamy ustnej, zaburzenia ostrości widzenia oraz przyspieszenie czynności serca.

Czy Atrovent wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

W trakcie stosowania leku Atrovent mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia ostrości widzenia, rozszerzenie źrenic i niewyraźne widzenie - zaleca się zachowanie ostrożności podczas prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać Atrovent?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania tego leku.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Atrovent - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

Atrovent - powiązane artykuły

Poniedziałek, 27 czerwca 2022

Lista produktów zagrożonych brakiem dostępności na dzień 1 lipca 2022 dłuższa o 3 pozycje. Produkty znajdujące się na liście nie mogą być wywożone za granicę. Czym jest wykaz leków...

Więcej »
banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem