LekInfo24 | Facebook

Użytkownik niezalogowany

Logowanie i rejestracja

Patronaty i rekomendacje

Polskie Towarzystwo Pediatryczne Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Dodaj do mojego indeksu leków »

Avodart (Dutasteride)

Lek nie jest refundowany

Nazwa handlowa Postać Dawka Opakowanie Refundacja Opłata pacjenta (zł) Cena 100% (zł) Wskazania refundacyjne Opis leku
Avodart (Rp) kapsułki miękkie 0,5 mg 30 szt.
Refundacja
brak refundacji
Opłata
pacjenta (zł):
140,00
Cena
100% (zł):
140,00
Wskazania refundacyjneOpis profesjonalny

Avodart

Opis produktu jest zgodny z oficjalnie zarejestrowaną informacją.

GlaxoSmithKline Ireland Ltd.

Co zawiera lek Avodart?

Lek Avodart to kapsułki dostępne na receptę.
1 kapsułka zawiera 0,5 mg dutasterydu. Lek zawiera lecytynę otrzymywaną z soi i nie może być stosowany w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne lub soję.

Jak działa lek Avodart?

Substancją czynną leku jest dutasteryd, który należy do grupy leków nazywanych inhibitorami enzymu 5-alfa-reduktazy. Dutasteryd zmniejsza wytwarzanie hormonu dihydrotestosteronu, powodując zmniejszenie gruczołu krokowego i złagodzenie objawów. Efektem jego działania jest zmniejszenie ryzyka ostrego zatrzymania moczu i konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Kiedy stosować lek Avodart?

Lek Avodart jest stosowany u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym, czyli prostatą (łagodnym rozrostem gruczołu krokowego), spowodowanym nadmiernym wytwarzaniem hormonu o nazwie dihydrotestosteron.
Lek Avodart może być również stosowany jednocześnie tamsulozyną, stosowaną w leczeniu objawów powiększenia gruczołu krokowego.

Jak stosować lek Avodart?

Dawkowanie leku Avodart i długość jego stosowania ustala lekarz.

Sposób podawania

Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Kapsułkę należy połknąć w całości i popić wodą. Kapsułek nie należy rozgryzać ani otwierać. Kontakt z zawartością kapsułek może spowodować ból w jamie ustnej lub ból gardła.

Co zrobić w przypadku pominięcia dawki leku Avodart?

W razie pominięcia dawki leku należy przyjąć następną kapsułkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować dwóch dawek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Kiedy lek Avodart nie może być stosowany?

Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (dutasteryd), inne inhibitory 5-alfa-reduktazy (do których należy dutasteryd), soję, orzeszki ziemne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
Lek Avodart nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet, dzieci i młodzieży.

Kiedy należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Avodart?

Po wywiadzie lekarskim oraz przeanalizowaniu wszystkich przeciwwskazań i środków ostrożności związanych ze stosowaniem leku Avodart, lekarz zaleci leczenie tym lekiem oraz opisze jak będzie wyglądała kontrola leczenia. W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku należy zwrócić się do lekarza. Nie należy przekraczać dawki leku ustalonej przez lekarza. Konieczne będą badania kontrolne związane z leczeniem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Kobietom, dzieciom i młodzieży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku Avodart, ponieważ substancja czynna może być wchłaniana przez skórę; w przypadku leku kontaktu ze skórą, zanieczyszczoną powierzchnię należy jak najszybciej umyć wodą z mydłem.

Jak stosować lek Avodart z innymi lekami?

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych aktualnie lub ostatnio, w tym również o lekach, które wydawane są bez recepty i suplementach diety.

Czy można stosować lek Avodart w ciąży i okresie karmienia piersią?

Leku Avodart nie wolno stosować u kobiet. Kobietom w ciąży lub mogącym być w ciąży nie wolno dotykać uszkodzonych kapsułek leku. Dutasteryd zawarty w leku wchłania się przez skórę i może zaburzyć rozwój dziecka płci męskiej (szczególne ryzyko istnieje w trakcie pierwszych 16 tygodni ciąży). Należy stosować prezerwatywę podczas stosunku płciowego. Jeśli kobieta w ciąży miała kontakt z lekiem Avodart, powinna poinformować o tym lekarza. Jeśli partnerka pacjenta przyjmującego lek Avodart jest w ciąży lub może być w ciąży, musi unikać narażenia jej na kontakt z nasieniem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić podczas stosowania leku Avodart?

Ulotka dołączona do opakowania opisuje działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas leczenia lekiem Avodart. Jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek nowe dolegliwości lub objawy chorobowe, szczególnie te które mogą być kojarzone ze stosowaniem leku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Należy przerwać stosowanie leku Avodart i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, jeśli pojawią się objawy reakcji uczuleniowej (takie jak: wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk powiek, twarzy, warg, rąk lub nóg).

Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Avodart?

W razie przyjęcia większej ilości kapsułek niż zalecana należy skontaktować się z lekarzem.

Czy lek Avodart wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn?

Lek Avodart nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Jak przechowywać lek Avodart?

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.

Opracowanie: mgr farm. Ilona Ślugaj, współpraca dr n. med. Krzysztof Piwowarczyk

Avodart - produkty o tym samym składzie (zawierające te same substancje czynne)

banerbaner
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Rozumiem